مجلس در مدیریت کرونا باید رویکرد مصداقی و عملیاتی داشته باشد

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی: مجلس در مدیریت کرونا باید رویکرد مصداقی و عملیاتی داشته باشد

  • کد خبر: 10
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: چهارشنبه 1 مرداد 1399 - 18:25

نماینده دور دهم مجلس شورای اسلامی گفت: اکنون زمان آن است که مجلس به صورت مصداقی و عملیاتی به موضوع بحران اقتصادی ناشی از کرونا ورود کند و زمان پرداختن به مجادلات سیاسی و کلی‌گویی نیست.  او ادامه داد: ابتدا باید درک درستی از شرایط کنونی داشته باشیم وبرای اداره مملکت درا ین شرایط برنامه مدونی را تبیین و طراحی کنیم و در ادامه نیز با بررسی تجربه‌های کشورهای مختلف، اقتصاد پس از کرونا را پیش‌بینی کنیم.

محمد حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا (coronomy.ir) افزود: برخلاف آنچه تصور می‌شود، مهمترین نکته در شرایط کنونی، تنها اعمال و وضع قوانین جدید نیست، بلکه افزون بر آن و شاید مهمتر از آن، اصلاح و تعدیل قوانین و قواعدی است که در این شرایط موجب کاهش پویایی اقتصادی شده است. لازم است که مجلس با بازنگری در برخی قوانین، برخی مققرات زائد را از پیش روی کسب و کارها و فعالان اقتصادی بردارد تا شرایط برای توسعه تولید، خدمات و کارآفرینی تسهیل شود.

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که جمعیت زیادی از مردم ما در تامین حداقل معیشت خودشان ناتوان شده‌ و تعطیلی برخی مشاغل مشکلات شدیدی را برای اقشار مختلف ایجاد کرده است، افزود: مثلا وقتی از رستوران‌ها خواسته می‌شود که تعطیل کنند باید مشخص شود که کارگران این بخش‌ها قراراست از کجا امرار معاش کنند؟ این که من به عنوان فردی در حوزه تقنین فرضا اعلام کنم که باید برای تمام زیان‌دیدگان اقتصادی کرونا فلان مبلغ را اختصاص دهیم، راحت است اما باید ارزیابی کرد که منابع و منشا کمک ما قرار است از کجا باشد؟ آیا این منابع را داریم؟ در چه شرایطی ممکن است این منابع حاصل شود و چطور بهتر است در اختیار مردم قرار گیرد؟ این نوع کمک‌ها چه آثار تورمی در جامعه دارد؟ لذا لازم است شب و روز نمایندگان پابه‌پای نخبگان پیش روند و از آنان مشورت بگیرند تا قوانین بهتری را در شرایط موجود وضع کنند. این یعنی وضعیت فوق العاده و بر همین اساس لازم است که ما در شرایطی چنین فوق العاده مجلسی فوق العاده هم داشته باشیم.