گزارش تحلیلی صندوق ضمانت صادرات ایران
کرونا و وضعیت صنعت داروسازی در سال 2020

صندوق ضمانت صادرات ایران در گزارشی تحلیلی به کرونا و وضعیت صنعت داروسازی در سال 2020 در جهان پرداخته است. براساس این گزارش، داروهای نسخه ای 70 درصد و داروهای مخصوص امراض خاص 15 درصد از فروش دارو در سطح جهان را تشکیل می دهند. از نظر رشد فروش بین سال های 2020 تا 2021، انتظار می رود داروهای نسخه ای حدود 6 درصد رشد نمایند، در حالی که داروهای مخصوص امراض خاص، تا حدود 11 درصد رشد خواهند داشت.

  • کد خبر: 1013
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: پنج‌شنبه 13 آذر 1399 - 20:16

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، صندوق ضمانت صادرات ایران در گزارشی تحلیلی آورده است: انواع مختلف داروهای عمده صنعت داروسازی، شامل داروهای نسخه ای، داروهای ژنریک (غیرانحصاری) و داروهای بدون نسخه و مخصوص امراض خاص است. داروهای نسخه ای 70درصد و داروهای مخصوص امراض خاص 15درصد از فروش دارو در سطح جهان را تشکیل می دهند. از نظر رشد فروش بین سال های 2020 تا 2021، انتظار می رود داروهای نسخه ای حدود 6 درصد رشد نمایند، در حالی که داروهای مخصوص امراض خاص، تا حدود 11 درصد رشد خواهند داشت و این امر با افزایش متوسط قیمت داروها تشدید می شود. بازیگران عمده صنعت داروسازی از کشورهای چین، ایالات متحده آمریکا، سوییس، هند و آلمان هستند


براساس این گزارش، در حالی که بحران کووید 19 بخشه ایی مانند حمل و نقل و خرده فروشی محصولات غیرغذایی را متضرر نموده است، بخش محصولات دارویی به جهت تداوم تقاضا برای عرضه و توسعه روش های درمانی توسط سیستم های بهداشتی سراسر جهان، سودآور بوده است. صنعت داروسازی برای حفظ سلامت مردم، تحت حمایت جدی دولت ها قرار داشته و حمایت دولتی در تخصیص بودجه های قابل توجه جهت مهار همه گیری مشهود است. این امر به بیمارستان ها کمک نموده تا داروها و تجهیزات پزشکی بیشتری را خریداری کرده و شرکتهای داروسازی نیز بتوانند برنامه های تحقیق و توسعه را با هدف کشف دارو یا واکسن بیماری قویاً دنبال کنند.

این گزارش می افزاید: حتی قبل از بحران کرونا، صنعت داروسازی از حمایت قوی دولتی برخوردار بود و این امر فروش جهانی دارو را تقویت نمود. پیش بینی می شود فروش دارو در جهان به سطح بی سابقه 928 میلیارد دلار در سال 2020 برسد. در حالی که این رقم در سال قبل، 880 میلیارد دلار بوده است. همچنین به دلیل افزایش حمایت های عمومی در سیاستگذاری های بهداشتی، انتظار می رود فروش دارو در سال 2021 تا 6درصد افزایش یافته و به 985 میلیارد دلار معادل دو برابر نرخ رشد متوسط بازار طی دهه گذشته برسد.

 

 

 نسخه کامل این گزارش در زیر قابل دریافت است.

بیشتر بخوانید:

دریافت فایلdownlod

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف