دومین بسته بزرگ کرونایی اروپا در راه است

منابع خبری از احتمال بالای اجرای بسته محرک نیم تریلیون یورویی در سطح اتحادیه اروپا خبر می دهند.

  • کد خبر: 1046
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: دوشنبه 17 آذر 1399 - 12:47

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا و به نقل از خبرگزاری فرانسه، در شرایطی که احتمال اجرای یک بسته محرک جدید 900 میلیارد دلاری در آمریکا برای مقابله با تبعات اقتصادی کرونا قوت گرفته است، منابع آگاه در بانک مرکزی اروپا از تصمیم این نهاد برای اجرای یک بسته 500 میلیارد یورویی دیگر در سطح اتحادیه اروپا خبر داده اند. بانک مرکزی اروپا قرار است تا پیش از پایان سال جاری میلادی یک برآورد جدید از شرایط اقتصادی منطقه یورو و اتحادیه اروپا نیز منتشر کند.

پیش از این کریستین لاگارد- رییس بانک مرکزی اروپا وعده داده بود که این نهاد اقدامات حمایتی بیشتری را از کسب و کارها و بنگاه های اقتصادی در برابر پیامدهای کرونا انجام دهد. اروپا یکی از دو کانون اصلی درگیر با کرونا در جهان است و سطح تولید ناخالص داخلی بیشتر اعضای اتحادیه اروپا هنوز نتوانسته است به میزان قبل از آغاز همه گیری باز گردد.

بانک مرکزی اروپا در بسته حمایتی نخست خود در مجموع 1.35 تریلیون یورو اعتبار به اشکال مختلف برای مقابله با کرونا تخصیص داده بود که این برنامه قرار است تا ژوین سال اینده ادامه یابد و بیشتر روی خرید اوراق بدهی متمرکز است. این احتمال وجود دارد که در برنامه حمایتی جدید، تمرکز بیشتر روی ارایه وام های ارزان قیمت به کسب وکارهای کوچک و متوسط باشد.

هنوز مشخص نیست که اجرای این برنامه چه قدر طول بکشد به ویژه این که بر سر اجرای بسته قبلی حدود هشت ماه بین اعضای اتحادیه اروپا بحث شکل گرفت و اخیرا نیز مجارستان و لهستان طرح بودجه بلندمدت اتحادیه اروپا را وتو کرده اند و پیش بینی می شود بانک مرکزی اروپا کار سختی برای جلب رضایت کشورهای شرقی داشته باشد.

بیشتر بخوانید:

انتظار می رود متوسط رشد اقتصادی کشورهای منطقه یورو در سه ماهه پایانی سال 3.1 درصد باشد اما دو  ریسک اصلی زمان توزیع گسترده واکسن کرونا و توافق با انگلیس بر سر آینده روابط پس از برگزیت، می توانند این رشد را تا حد زیادی کاهش دهند.  

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف