یونیدو گزارش می‌دهد:
افول تولیدات کارخانه‌ای در جهان

شیوع همه‌گیری کرونا، جان تولید را در سال 2020 گرفته ‌است. سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو) در گزارش اخیر خود از وضعیت تولید جهان در سومین فصل از سال 2020 از آمار و ارقام کاهشی خبر داده‌است. اصلی‌ترین دلیل کاهش تولیدات در جهان به شیوع کرونا مربوط می‌شود. در میا‌ن تمام کشورهای جهان، ظاهرا تنها چین است که توانسته تولیدات خود را به سطوح پیش از شیوع کرونا برساند. هرچند این اقتصاد صادرات‌محور برای ادامه این روند به تقاضای جهانی نیا‌ز دارد، امری که به‌دلیل شیوع کرونا، در هاله‌ای از ابهام است.

  • کد خبر: 1073
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: سه شنبه 18 آذر 1399 - 15:52

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا و به نقل از گزارش یونیدو، تولید جهانی از سال 2019 روند نزولی خود را آغاز کرده بود و در سال 2020 هم با بحران اقتصادی ناشی از شیوع همه‌گیری کرونا شدت گرفت. نیمه اول سال 2020 با رکود اقتصادی همراه بود، چرا که تعطیلی‌ها برای مهار شیوع ویروس کرونا مانع از تولید و فعالیت اقتصادی می‌شد. اما در سه ‌ماه سوم سال 2020 اکثر اقتصادها نشانه‌هایی از بهبود را از خودشان بروز دادند. البته آینده هنوز هم مبهم است چرا که بسیا‌ری از کشورهای صنعتی جهان از اکتبر 2020 به بعد، موج دوم شیوع ویروس کرونا را تجربه می‌کنند. تولید جهانی در سه‌ ماه سوم سال 2020 با افت 1/ 1 درصدی نسبت به مدت مشابه در سال گذشته همراه بوده‌است که دلیل عمده آن اقدامات برای مهار شیوع ویروس کرونا بوده‌است. این کاهش به‌دنبال افت شدید 1/ 11 درصدی در دومین فصل از سال 2020 بوده‌است.

تولید کارخانه‌ای در اقتصادهای صنعتی کاهش 9/ 5 درصدی را در فصل سوم سال 2020 تجربه کرده‌است. چین هم به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده در جهان، از فصل اول سال 2020 به‌دلیل شیوع کرونا دچار مشکل در تولید شد اما اکنون بخش تولید در این کشور دوباره احیا‌ شده‌است. شاخص‌های مختلف در مورد چین نشان می‌دهند تولید این کشور در سومین فصل از سال 2020 نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، افزایش 2/ 8 درصدی را تجربه کرده‌است. این رشد به‌دنبال رشد 2/ 3 درصدی در فصل دوم حاصل شده‌است. تولید کارخانه‌ای در اقتصادهای در حال توسعه و نوظهور (به جز چین) هم به ترتیب کاهش 7/ 3 درصدی و 0/ 22 درصدی را در سومین و دومین فصل از سال 2020 به ثبت رسانده‌است. این رکود اقتصادی که در حال حاضر تجربه می‌کنیم نخستین رکورد در ابعاد بزرگ از زمان بحران بزرگ مالی سال 2008 و 2009 است. در دوره آن رکود، تولید برای چهار فصل متوالی، کاهش قابل ملاحظه‌ای را تجربه کرد. اما در فصل‌های بعدی، افزایش تولید دوباره حاصل شد. اکنون هم باید ببینیم بحران فعلی مشابه همان مسیر بهبود را طی می‌کند یا‌ خیر.

اعداد و ارقامی که اکنون می‌بینیم شوک اقتصادی در جهان را نشان می‌دهد که از شیوع همه‌گیری کرونا به وجود آمده‌است. چالش‌هایی که در فصل‌های پیش منجر به بروز مشکل می‌شد نظیر اقدامات تجاری حمایت‌گرانه و عدم قطعیت پیرامون برگزیت (خروج بریتانیا‌ از اتحادیه اروپا) به وضوح، اکنون کمرنگ شده‌اند. کووید-19 همچنان دولت‌ها را در سرتاسر جهان وادار می‌کند در اقتصادهای خود دخالت کنند، به‌ویژه از اکتبر 2020 به بعد که نرخ ابتلا به این بیماری در کشورهای صنعتی افزایش پیدا کرد، چنین اقداماتی هم شدت گرفت. اثر کامل‌ اقدامات محدودکننده هنوز مشخص نیست. به‌علاوه تولید جهانی برای اقتصادهای صنعتی هم تغییر خواهد کرد چرا که احتمالا در سال‌های آینده وابستگی به واردات کمتر خواهد شد.

اقتصادهای توسعه‌یا‌فته

تولید اقتصادهای توسعه‌یا‌فته در سومین فصل از سال 2020 کاهش 9/ 5 درصدی داشت که در فصل گذشته به‌دلیل اقدامات محدودکننده این رقم 3/ 16 درصد بود. البته کاهش تولیدی که در فصل اول شاهد آن بودیم بیشتر ناشی از عدم قطعیت در حوزه تجارت و تعرفه‌گذاری کالاها به‌ویژه در میا‌ن چین و آمریکا و اتحادیه اروپا بود.

تولید در آمریکای شمالی، در مقایسه سال به سال، کاهش 1/ 6 درصدی در فصل سوم و کاهش 0/ 16 درصدی در فصل دوم سال 2020 را تجربه کرده‌است. در ایا‌لات متحده آمریکا هم تولید کارخانه‌ای در فصل سوم و دوم به ترتیب 1/ 6 درصد و 6/ 15 درصد کاهش پیدا کرده‌است. تولید کارخانه‌ای اقتصادهای صنعتی آسیا‌ی شرقی، در سومین فصل از سال 2020، کاهش 9/ 5 درصدی را تجربه کرده‌است که به‌دنبال سقوط حدودا 0/ 13 درصدی در فصل پیش (فصل دوم) ایجاد شده‌است. ژاپن که بزرگ‌ترین تولیدکننده در این گروه است با کاهش 5/ 12 درصدی در تولید فصل سوم و کاهش 5/ 20 درصدی در فصل دوم مواجه شده‌است. البته همه روند کاهشی نداشته‌اند. تایوان و سنگاپور به ترتیب رشد 9/ 5 درصدی و 6/ 10 درصدی را در بخش تولید در فصل سوم سال 2020 تجربه کرده‌اند. عمده این افزایش تولید هم به بهبود عملکرد به بخش صنایع دارویی، کامپیوتری و لوازم برقی مربوط می‌شود. تولید کارخانه‌ای اقتصادهای صنعتی اروپایی هم در سومین فصل از سال 2020، کاهش 9/ 5 درصدی را تجربه کرده‌است. روند نزولی که پیش از شیوع کرونا و بحران ناشی از آن هم شاهدش بودیم تاثیر ویژه‌ای روی کشورهای صادرات‌محور داشته‌است. عمده مشکلات آنها پیش از شیوع کرونا، تنش‌های تجاری با ایا‌لات متحده و عدم قطعیت مذاکرات برگزیت بوده‌است.

داده‌کاوی‌ها نشان می‌دهد تولید تقریبا در تمام اقتصادهای صنعتی اروپایی به‌دلیل محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا، کاهش پیدا کرده‌است. کشورهایی که بخش تولید آن‌ها گسترده‌تر بوده‌است، بیشتر آسیب دیده‌اند: تولید در ایتالیا‌ با کاهش 6/ 4 درصدی، در اسپانیا‌ با کاهش 5/ 5 درصدی، در فرانسه با کاهش 3/ 7 درصدی و در آلمان با کاهش 2/ 10 درصدی مواجه شده‌است.  در میا‌ن اقتصادهای صنعتی بزرگ خارج از اتحادیه اروپا هم بریتانیا‌ قرار دارد که در فصل سوم کاهش 8/ 8 درصدی را در تولید تجربه کرده‌است. تولید این کشور در فصل دوم هم کاهش 6/ 23 درصدی را متحمل شده بود. نکته اینجاست که اثرات عدم قطعیت مذاکرات برگزیت در 31 ژانویه در برابر اثرات کرونا کم رنگ شده‌است. هنوز مشخص نیست اقتصاد کشورهای صنعتی تا چه اندازه و چه زمانی از اثرات همه‌گیری کرونا آسیب خواهند دید به‌ویژه به این خاطر که داده‌های اخیر از وضعیت سلامت نشان می‌دهد آمریکا و اروپا کانون اصلی همه‌گیری کرونا در زمستان 2020 خواهند بود.

اقتصادهای در حال توسعه و نوظهور

در گزارش‌های یونیدو، چین به‌عنوان کشوری مستقل و جدا مورد بررسی قرار می‌گیرد که دلیل آن، اندازه و ویژگی‌های خاص این اقتصاد است. نرخ رشد پایدار در سال‌های گذشته چین را به سرعت به یک اقتصاد صنعتی تبدیل کرده‌است. بررسی‌ها نشان می‌دهد چین به سطوح تولید خود در پیش از بحران همه‌گیری کرونا رسیده‌ است. تولید این کشور در فصل سوم از سال 2020، رشد 2/ 8 درصدی داشته‌است. این رقم کاملا متفاوت از کاهش 0/ 15 درصدی است که تولید این کشور در فصل اول امسال متحمل شد. اکثر صنایع چین، رشد قابل ملاحظه‌ای را در فصل سوم تجربه کرده‌اند. صنایع کامپیوتری و تجهیزات برقی بیشترین رشد را در بخش تولیدات صنعتی این کشور تجربه کرده‌اند. اما هنوز مشخص نیست که اقتصاد صادرات‌محور چین بتواند این سطوح بالای تولید را حفظ کند یا‌ خیر، چرا که باید در انتظار افزایش تقاضا در جهان باشد.

بیشتر بخوانید:

اما تولید در اقتصادهای در حال توسعه و نوظهور (به جز چین) کاهش 7/ 3 درصدی را در فصل سوم سال 2020 تجربه کرده‌است. البته در فصل دوم این کاهش 0/ 22 درصد بود. ناگفته نماند که تولید در این اقتصادها از پایا‌ن سال 2019 روند نزولی خود را آغاز کرده بود. بررسی‌ها به تفکیک صنایع هم نشان می‌دهد تولید در صنایع دارویی و لوازم برقی و کامپیوتری با رشدی نسبی در فصل سوم از سال 2020 همراه بوده‌است که تقریبا همه کشورها شاهد آن بوده‌اند. اما در مقابل، تولید کالاهای سرمایه‌ای و بادوام مانند ماشین‌آلات و وسایل نقلیه به‌دلیل کاهش تقاضای جهانی، با کاهش مواجه شده‌است. این کاهش تولید در صنایع نساجی، پوشاک و فلزات اساسی هم مشاهده شده‌است.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف