دانشگاه آکسفورد منتشر کرد
امتیاز دولت ایران در سختگیری پروتکل‌های کرونا

دولت ایران تا چه اندازه در اعمال پروتکل‌های بهداشتی و رعایت فاصله اجتماعی جدیت داشته است؟

  • کد خبر: 1078
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: چهارشنبه 19 آذر 1399 - 11:09

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش  آثار اقتصادی کرونا، دانشگاه آکسفورد به تازگی و با هدف تجميع اطلاعات مرتبط با كنترل  و مديريت بيماری کرونا، پروژه پژوهشی و اطلاع‌رسانی بزرگی را راه‌اندازی کرده و بر این اساس از شاخصی جدید به نام «شاخص سختگیری دولت» نام برده است.

این شاخص که ضریب سختگیری دولت‌ها در اعمال پروتکل‌های بهداشتی و رعایت فاصله اجتماعی را مطالعه می‌کند، 9 محور را مورد سنجش قرار می‌دهد که عبارتند از: تعطیلی مدارس، تعطیلی محل كار، لغو رویدادهای عمومی، محدودیت دراجتماعات عمومی، تعطیلی سیستم حمل‌ونقل عمومی، الزامات مربوط به ماندن در خانه، كمپین‌های اطلاع‌رسانی، محدودیت در ترددهای داخلی و كنترل سفرهای بین‌المللی.

هر یک از این 9 سنجه یاد شده، بر اساس یک جدول خاص در همه کشورها ارزیابی می‌شوند و هر کشور نیز مبتنی بر تصمیم‌ها و اقداماتش در هر یک از این بخش‌ها از صفر تا 4 امتیازدهی می‌شود. امتیاز ایران در این شاخص‌ها را در جدول زیر می‌بینید.


 

ایران؛ 68.06 از 100

شاخص سختگیری دولت که در صورت وجود اطلاعات کشورها، به صورت هر دو هفته یک بار روزآمد می‌شود، نشان می‌دهد که دولت‌های مختلف تا چه میزان توانایی و توفیق در مدیریت پاندمی را داشته‌اند. امتیاز ایران در این شاخص تا پایان آبان ماه سال جاری، 68.06 از 100 بوده است. در نمودار زیر می‌توان سیر امتیاز ایران را در هفته‌های منتهی به پایان آبان ماه ملاحظه کرد. این در حالی است که دولت ایران از روز نخست آذرماه به مدت حداقل دو هفته، محدودیت‌های شدیدتری را نسبت به قبل اعمال کرد.

مقایسه ایران با دیگر کشورها

رتبه ایران در این شاخص بالاتر از کشورهایی چون ایتالیا، آلمان، ترکیه، چین و ... است. اگرچه هر کشوری متناسب به موقعیت و شرایط اجتماعی، اقتصادی و سیاسی خود تصمیم‌های مربوط به مدیریت کرونا را طراحی، تبیین و اعمال می‌کند و دولت ایران در این زمینه با توجه به تحریم‌های شدید اقتصادی، محدودیت‌های بسیاری پیش رو داشت  اما با این حال توانست نمره‌ای قابل قبول و بیش از انتظار درا ین زمینه کسب کند.

در نمودارهای زیر وضعیت سختگیری دولت ایران با کشورهای اروپایی، کشورهای توسعه یافته جنوب شرقی آسیا و کشورهای همسایه در منطقه خاورمیانه مقایسه شده است.

 

بیشتر بخوانید

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف