آلبرت بغزیان در گفت‌وگو باکرونومی بررسی کرد
سنجش تاب‌آوری بازار سرمایه در عصر پاندمی

آلبرت بغزیان،اقتصاددان، کرونا را فرصتی برای آشنایی افراد با بازار سرمایه معرفی کرد که باعث رشد این بازار شد اما به گفته او، مشکل، میزان تاب آوری این بازار است که شرایط را برای دوران پساکرونا هم سخت خواهد کرد

  • کد خبر: 1090
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: يکشنبه 23 آذر 1399 - 09:58

آلبرت بغزیان استاد اقتصاد دانشگاه تهران در گفت وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، در توضیح تاثیر فضای اقتصادی متاثر از کرونا بر بازار سرمایه گفت: کرونا فرصتی ایجاد کرد تا افراد در اوقات فراغت خود که به دلیل محدودیتهای اعمال شده، تعطیلات ودورکاری رخ داد، حضور در بازار سرمایه را هم تجربه کنند و برخی نیز تشخیص دادند که میتوانند در این بازار سود خوبی کسب کنند وجریاناتی را هم ایجاد کردند. درحالی که در شرایط عادی (بدونکرونا) شاید افراد وقت حضور در این بازار را نداشتند. به نوعی کرونا فرصتی برای آشنایی و ورود افراد جدید به بازارسرمایه بود.

او ادامه داد: بخش متوسط جامعه با داشتن فراغت لازم با وجود فضای مجازی و برخط بودن سامانه معاملات بورس و مهمتر از همه برای حفظ ارزش پول خود و کسب سود به سمت سرمایه گذاری در بورس سوق پیدا کند. ورود نقدینگی زیاد به بورس تهران و افزایش تقاضا برای خرید سهام، باعث شد که نسبت ارزش بازار سهام به نقدینگی کل و همچنین نسبت ارزش بازار سهام به تولید ناخالص داخلی افزایش یابد.

میزان تاب‌آوری بازار سرمایه در دوران کرونا

این استاد دانشگاه در مورد تابآوری بازار سرمایه در دوران کرونا نیز توضیح داد: به اعتقاد بنده تاب‏ آوری بازاربه بازیگران اصلی بستگی دارد و توسط آنها مدیریت می‌شود.برای مثال درحالحاضر شاخص در اوایل روز منفی است اما در تایم بعدی معاملاتی مثبت می‌شود یا اینکه ممکن است عکس این موضوع نیز اتفاق بیفتد، که این نشان دهنده این است که بازار به صورت ساعتی رصد و صفهای خرید و فروش تشکیل میشود. به عبارت دیگر بازار روال عادی ندارد که مردم از قبل تصمیم بگیرند،همین موضوع تاب آوری بازار سرمایه را دچار چالش می‌کند.

بازار سرمایه ایران قابلیت مدیریت شدن دارد

او در توضیح مشکلات بازار سرمایه در ایران و اینکه چرا ضابطه‌مند نیست توضیح داد: بازار سرمایه ایران بازار کوچکی است هم به لحاظ میزان سرمایه هم به لحاظ شرکت‌هایی درآن وجود دارد. به عبارت دیگر اگر به لحاظ ارزش دلاری حساب کنیم کل بازار بورس ایران شاید به اندازه دو شرکت بورسی نیویورک باشد. به همین دلیل متاسفانه، قابلیت مدیریت شدن دارد.البته نظارت بر بازار برعهده نهاد ناظر است که به نظر می‌رسد این نهاد خواب است و افراد دیگری مانند کارگزاران، برخی شخصیتهای حقیقی و به خصوص حقوقیها بر بازار نظارت دارند و می‌توانند ریزش در بازار ایجاد کنند یا اینکه بازار را صعودی کنند.

بیشتر بخوانید

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: موضوع مدیریت بازار به خوبی  قابل تشخیص است. به طوری که از ابتدای امسال بازارسازی آغاز و نرخ سهم‎ها تا تیرماه بالا بردند و نهایتا در مردادماه ریزش‎ها آغاز وبه نوعی سقوط کرد. این افراد، ریزش‎ها را ادامه دادند تا اینکه چشم طمعشان پر شد و تصمیم گرفتند ریزش را متوقف کنند. این امر به خوبی نشان دهنده این است که بازار سرمایه ما قابلیت مدیریت شدن دارد.

تمایل افراد برای ورود به نمادهای شاخص‌ساز

او در توضیح مشکلات دیگر بازار سرمایه ایران، خاطرنشان کرد: درحال حاضر، تمایل برای ورود به نمادهای شاخص ساز است در حالی که نمادهای کوچک به نوعی فراموش شدهاند.مشکل بعدی وابستگی برخی از سهم ها به تغییرات نرخ ارز و صادرات است. به طوری‎که با کوچکترین تغییراتی در نرخ ارز و میزان صادرات شاهد رشد یا کاهش قیمت نماد هستیم.

تحلیل ‌ها تکنیکال است تا بنیادی

او ادامه داد: موضوع دیگر اینکه به جای اینکه افراد به صورت بنیادی نمادها را دنبال کنند به صورت تکنیکالی این کار را انجام می‎دهند. به عبارت دیگر تحلیلها بیشتر تکنیکال است تا بنیادی.  

نقش بازارگرم‌کن های مجازی در کنترل بازار

بغزیان به نقش کرونا بر رشد استفاده افراد از فضای مجازی و تاثیر پذیری در تصمیم گیری‌های بورسی آنها از این فضا، اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلات فعلی بازار حضورعدهای به عنوان بازارگرمکن، با راهاندازی سایت، کانال و پیج اینستاگرام است که نسبت به یک نماد جریان ایجاد میکنند. برای مثال فردی با استفاده از شهرت در این زمینه و داشتن طرفدارانی، وقتی در کانال یا سایت خود نمادی را تبلیغ میکند این امر سبب می‌شود، افراد به یکدیگر اطلاع دهند و صف خرید برای این نماد تشکیل شود و عملا این نماد شروع به رشد میکند در حالی که این فرد زمان خروج از نماد را اعلام نمی کند و خود این فرد تبلیغ کننده در زمان معینی با سود خوب از سهم خارج می‌شود. این موضوع خطرناک است و موجب کنترل بازار می شود. به همین دلیل رقابت به گونه‌ای که در بورس سایر کشورها مانند نیویورک، لندن و توکیو وجود دارد در بازار سرمایه ایران  وجود ندارد.

بازار متعادلتر می شود

این استاد دانشگاه در خاتمه در مورد روند بازار در دوران پسا کرونا نیز تصریح کرد: به اعتقاد بنده در آینده، بازار متعادل‎ترخواهد شد زیرا با توجه به رفع محدودیتها، مردم به کارها و فعالیت‏های روزانه خود باز میگردند و این فرصتی است که بیشتر مردم سهامداری کنند تا سهام بازی. به اعتقاد بنده فعلا تا یکسال این موضوع ادامه دارد. برای مثال شاخص یک میلیون و پانصد عدد زیادی برای شرکتهای بنیادی که در بورس وجود دارند،نیست. به نظربنده نمادها رشد زیادی نداشتهاند وبیشتر این بازار برای نوسانگیری مناسب بوده تا برای سهمامداری،بنابراین ورود به دوران پساکرونا ممکن است با تاب آوری پایین بازار چالش ها ادامه داشته باشد. اما در کل به اعتقاد بنده فعلا ریزشی نخواهیم داشت و با ورود به دوران پساکرونا و رفع مشکلات اقتصادی ناشی از کرونا و احتمالا گشایش‌های بین المللی شرایط متعادل تر خواهد شد.

 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف