گزارش شاپرک منتشر شد
کاهش 10 درصدی خریدها در آبان ماه

شهروندان ایرانی آبان ماه امسال نزدیک به ده درصد کمتر از مهر ماه خرید کرده‌اند.

  • کد خبر: 1098
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: شنبه 22 آذر 1399 - 10:28

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا براساس گزارش اخیر شاپرک، در آبان‌ماه امسال بیش از 2 میلیارد و 759 میلیون تراکنش با ارزش 438 هزار میلیارد تومان در شبکه الکترونیک پرداخت کارت پردازش شده که نسبت به مهرماه رشد منفی 1.51 درصدی در تعداد و رشد منفی 9.5 درصدی در ارزش ریالی داشته است. همچنین تراکنش‌های آبان‌ماه 1399 به نسبت ماه مشابه سال 1398 از نظر تعدادی 23.87 درصد و از نظر ریالی 73.61 درصد رشد داشته است.

اگرچه می‌توان این کاهش خرید را تابع افزایش قیمت‌ها در آبان دانست اما واقعیت آن است که به طور معمول، مهرماه زمان پرخرج‌تری برای خانواده‌ها است. بنابراین دست کم بخشی از این کاهش خریدها را می توان به این مناسبت ارتباط داد و تبیین کرد.

 این در حالی است که همچنان مثل مهرماه، کارت‌خوان‌های فروشگاهی با سهم 90.32 درصدی، بیشترین تعداد تراکنش را در بین سایر ابزارهای پذیرش داشته است و ابزار پذیرش اینترنتی و ابزار پذیرش موبایلی به ترتیب با 5.66 و 4.02 درصد از تراکنش‌ها در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.

متوسط تراکنش هر ابزار پذیرش شاپرکی در آبان سال جاری، 231 تراکنش بوده که نسبت به ماه گذشته کاهش 7.85 درصدی داشته است. بیشترین کاهش متوسط تعداد تراکنش مربوط به کارت‌خوان فروشگاهی است که البته دلیل آن افزایش 1.49 درصدی تعداد دستگاه کارتخوان است.

اما نکته قابل توجه در این باره تعداد کارت‌خوان‌های فروشگاهی کم‌تراکنش و فاقد تراکنش در آبان‌ماه است. 

در این ماه سهم کارت‌خوان‌های کم‌تراکنش و فاقد تراکنش مالی، 18.52 درصد از کل کارت‌خوان‌های فروشگاهی فعال سیستمی شبکه شاپرک را شامل شده است. این عدد نسبت به رقم مشابه در مهرماه حدود  یک درصد بالا رفته است.

دیگر گزارش‌های شاپرک را بخوانید

 

 

 

 

برچسب‌ها

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف