کارشناس ارشد صنعت پتروشیمی خبر داد
سهم 15 درصدی محصولات ضدکرونا از تولید پتروشیمی‌ها

10 تا 15 درصد از کل ظرفیت اسمی صنعت پتروشیمی کشور به مواد اولیه مورد نیاز برای تولید کالاهای مرتبط با مهار کرونا اختصاص پیدا می‌کند.

  • کد خبر: 11
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: شنبه 4 مرداد 1399 - 11:22

عبدالحسین بیات، مدیرعامل اسبق شرکت ملی صنایع پتروشیمی و مشاور مدیرعامل کنونی این شرکت درگفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا (coronomy.ir) با بیان این که ظرفیت اسمی تولید محصولات پتروشیمی در کشور بیش از 60 میلیون تن در سال است، افزود: با اختصاص 10 تا 15 درصد از این ظرفیت به تولید محصولات مورد نیاز برای مهار کرونا از جمله مواد ضدعفونی کننده، مواد اولیه تولید لباس‌های بهداشتی برای کادر درمان و ... نه تنها نیاز کشور به طور کامل تأمین می‌شود بلکه امکان صادرات مازاد تولید را نیز خواهیم داشت.

این کارشناس ارشد صنعت پتروشیمی با بیان این که در شرایط کنونی و با توجه به همه گیری ویروس کرونا تقاضای داخلی و خارجی برای محصولاتی چون متانول، اوره و ... کاهش پیدا کرده است، افزود: تولید محصولات جایگزین مانند همین موارد اولیه برای تولید محصولات بهداشتی و ضدعفونی ضمن این که می‌تواند کشور را از واردات بی نیاز کند، این امکان را به صنعت پتروشیمی می‌دهد تا با صادرات مازاد تولید خود به کشورهای همسایه یا دیگر کشورها، ارزآوری کند. بنابراین جایگزین محصولات تولیدی در این بازه زمانی می‌تواند برای پتروشیمی‌ها انگیزه و منفعت مالی نیز داشته باشد.

به گفته این کارشناس دستور موکد وزیر نفت به پتروشیمی‌ها برای اختصاص حداکثر ظرفیت به تولید مواد اولیه مورد نیاز برای مهار کرونا دربردارند سه نکته مهم است: نخست این که پتروشیمی‌ها توقف تولید برنامه‌ریزی شده را از دستور کار خارج کنند، دوم این که در حداکثر ظرفیت و در برخی موارد 5 تا 10 درصد بیش از ظرفیت اسمی را به چرخه تولیدم واد مورد نیاز اختصاص دهند و سوم این که تا پیش از تامین نیاز داخلی به طور کامل، اقدام به صادرات نکنند.

او همچنین ادامه داد: صنعت پتروشیمی در موج اول گسترش ویروس کرونا نیز توانست با تولید حجم بسیار بالایی از مواد اولیه مورد نیاز برای تولید محصولات ضدعفونی و ... نیاز داخلی را به صورت کامل تامین کند به طوری که در هیچ جای کشور کمبود مواد ضدعفونی احساس نشود.

بیژن زنگنه وزیر نفت، پیش از این در صفحه توییتر خود نوشت: «کلیه شرکت‌های پتروشیمی که محصولات آنها به عنوان مواد اولیه تولید کالاهای مصرفی مرتبط با مقابله با شیوع کووید 19 مورد استفاده قرار می‌گیرد، بدون در نظر گرفتن اولویت‌های تجاری، مکلف به تامین صنایع پایین‌دستی خود با هدف جلوگیری از هر گونه کمبود برای مردم عزیز ایران می‌باشند.»

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف