«کارگروه خانواده» قرارگاه عملیاتی کرونا فعال شد

نخستین جلسه کارگروه خانواده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا با حضور رئیس امور زنان و خانواده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به صورت مجازی برگزار شد.

  • کد خبر: 1107
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: شنبه 22 آذر 1399 - 13:59

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وپایش آثار اقتصادی کرونا، نخستین جلسه کارگروه خانواده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا به ریاست فریبا نظری‌پورکیایی مشاور زنان و خانواده وزارت کشور و رئیس کارگروه خانواده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا ، بابک دین پرست معاون اقتصادی وزیر کشور و دبیر قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا و با حضور مشاوران زنان و خانواده دستگاه‌های اجرائی کشور و سمیه صفاری رئیس امور زنان و خانواده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به صورت مجازی برگزار شد.

در ابتدای این جلسه فریبا نظری پور با بیان اینکه در حال حاضر در شرایطی هستیم که نیازمند یک عزم و اراده ملی برای کاهش زنجیره انتقال بیمار در میان مردم، کاهش آمار مبتلایان و درگذشتگان و همچنین تاکید بر رعایت دستور العمل های بهداشتی هستیم، گفت: این قرارگاه از زمان تاسیس به صورت شبانه‌روزی در حال فعالیت است و شاهد نتایج موثر این اقدامات در دو-سه هفته گذشته در کاهش آمار مبتلایان و درگذشتگان در سطح کل کشور بوده و هستیم.

رئیس کارگروه خانواده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا در ادامه افزود: فرمانده قرارگاه بسیار به نقش محوری زنان و نوجوانان به ویژه با محوریت  امیدوار است چراکه می توان آن ها را از طریق مادران خانواده، در مسیر درست هدایت کرد و این افراد می‌توانند به عنوان سفیر پیشگیری از بیماری کرونا در خانواده‌ها عمل کنند.

نظری‌پور کیایی در ادامه به مزیت های این طرح اشاره کرد و گفت: علاوه بر مسئولیت پذیر شدن نوجوانان، با تذکر و ایجاد احساس مسئولیت در درون خانواده، می توانیم به شعار در خانه بمانیم، رعایت قرنطینه خانگی، توجه به ممنوع بودن دورهمی های خانوادگی و خروج غیرضروری از منزل، جامه عمل بپوشانیم.

رئیس کارگروه خانواده با تاکید بر اینکه این کارگروه مسئولیت بسیار خطیری برعهده دارد، تصریح کرد: این کارگروه با جان و سلامت همه مردم کشور از نزدیکترین افراد خانواده خود تا دیگرافراد، در ارتباط است؛ بنابراین نیازمند همت والا و تلاشی مضاعف و فراتر از کارهای جاری و روزانه اعضای آن است.

وی در همین راستا افزود: جلسات این کارگروه به صورت مستمر برگزار خواهد شد و ضروری است همه اعضا فداکارانه در این مسیر کمک کنند و نباید به عنوان یک کار اداری عادی و جاری به آن نگاه شود.

در بخش دیگری از این جلسه، صفاری رئیس امور زنان و خانواده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم نسبت به حصول تعاملات میان‌دستگاهی در راستای آگاه‌سازی خانواده‌ها و تحقق هدف پیشگیری و مهار این ویروس منحوس در انسجام بیشتر و برداشت گام‌های بلندتر در این زمینه ابراز امیدواری کرد و افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه فرهنگ‌سازی مبارزه با پاندمی کرونا و در زمینه مساعدت‌های مادی و معنوی از فعالان عرصه فرهنگ و هنر اقدامات شایسته و قابل توجهی انجام داده است.

 وی گفت: امور زنان و خانواده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز اقدامات تخصصی که به طور مستقیم و یا غیرمستقیم بر نهاد خانواده‌ها تاثیرگذار بوده، انجام و مورد اقبال بسیاری از کارکنان و خانواده‌ های آن ها و همچنین سایر دستگاه ‌های اجرائی کشور قرار گرفته است.

صفاری عضو کارگروه خانواده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا در خاتمه گزارش کاملی از فعالیت‌ها و اقدامات صورت گرفته توسط تمامی معاونت‌ ها، سازمان‌ها و نهادهای ذیربط و به شرح زیر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را به اطلاع حاضران رساند..

عضو کارگروه خانواده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا به اجرای طرح‌های نظرسنجی پژوهشی و فراخوان‌ها درباره تجارب زیسته جامعه و خانواده در سایه کرونا توسط پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات و راه‌اندازی نهضت تولید محتوا و ساماندهی فعالیت‌های خانواده محور و پویش‌های مجازی در قالب‌های هنری با عنوان"در خانه بمانیم" توسط ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها اشاره کرد.

صفاری ارائه بسته‌ های حمایتی و معیشتی به فعالان جامعه هدف توسط معاونت توسعه، مدیریت و منابع، انجام فعالیت‌ باشگاه‌ های کتاب و کتابخوانی به صورت مجازی در قالب پویش‌های متنوع به عنوان مثال پویش با کتاب در خانه و توزیع بیش از شصت هزار عنوان کتاب در مناطق روستایی توسط معاونت امور فرهنگی و انتشار گسترده دستورالعمل‌ های بهداشتی  ستاد مبارزه با کرونا در پایگاه‌های خبری به مناسبت ‌های مختلف و تولید و نشر فرهنگ ‌های متنوع با عنوان"هر خانه یک حسینیه" و عزاداری سلامت محور و نذر خون و تولید اینفوگرافیک، موشن‌گرافی و اخبار چندرسانه‌ای با مضمون پیشگیری در مواجه با کرونا و پویش در خانه بمانیم با انتشار گزارش‌های مختلف آموزشی توسط معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی و همچنین تولید محتوا با رویکرد استفاده در بستر فضای مجازی با هدف آگاه‌سازی و فرهنگ‌سازی در خصوص مقابله با کرونا و اجراهای خانگی فعالیت‌ های هنری، نمایشگاهی و فروش‌های عرصه مد و لباس با هدف ماندن افراد در خانه توسط معاونت امور هنری و نهایت اجرای طرح خانه‌های نورانی به عنوان امری برجسته که در ماه مبارک رمضان انجام شد و برگزاری مسابقات مختلف به صورت مجازی به واسطه معاونت قرآن و عترت را از جمله اقدامات و فعالیت های صورت گرفته در این زمینه عنوان کرد.

وی اقدامات سازمان حج و زیارت و سازمان اوقاف و امور خیریه و کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور در جهت ارائه کمک‌های مادی به خانواده‌های آسیب‌دیده از بحران کرونا در قالب توزیع اقلام ‌های بهداشتی و معیشتی در سراسر کشور و تهیه گزارشات تخصصی توسط سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ارتباط با تاثیرات کرونا بر خانواده و کودکان در سایر ملت ها و ... را از فعالیت‌ های شایسته صورت گرفته دانست و اشاره کرد: اقدامات گسترده و قابل توجه زیادی توسط سازمان‌ها و نهادهای ذیربط وزارت متبوع در سراسر کشور انجام شده و یا اینکه با بهره‌گیری از ظرفیت فضای در حال برنامه‌ریزی و یا برگزاری هستند که البته امور زنان و خانواده وزارت متبوع از این امر مستثنا نبوده و با بهره‌گیری از ظرفیت تارنمای امور زنان و خانواده وزارت متبوع و لزوم پیگیری وظایف و امور محوله در فضای مجازی اقدام به تولید انواع محتوای آموزشی صوتی و مکتوب با هدف توان‌افزایی و توانمندسازی زنان و خانواده در شرایط پاندمی بیماری کرونا و تهیه درس گفتارهای صوتی روانشناسی با هدف بهبود ارتقای روابط میان فردی خانواده‌ها در شرایط پاندمی بیماری کرونا کرد که این امر مورد اقبال کارمندان و خانواده شاغلان وزارت متبوع و سایر دستگاه‌ های اجرائی قرار گرفت.

بابک دین پرست معاون اقتصادی وزیر کشور و دبیر قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا  هم در این جلسه با تشریح حدود وظایف و اختیارات قرارگاه عملیاتی، روند و علل تشکیل این قرارگاه را تبیین کرد و گفت: این قرارگاه با تاکید مقام معظم رهبری در جهت اجرای مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا و نظارت بر اجرای آن ها تشکیل شده است.

دین پرست در ادامه به تدوین و ابلاغ دستورالعمل توسعه مشارکت های اجتماعی مردمی برای مقابله با بیماری و بهبود آثار اجتماعی و اقتصادی کرونا در قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا اشاره کرد و گفت: این تلاش و همکاری در جهت اجرای این دستورالعمل، می تواند یکی از مهمترین مسئولیت های کارگروه خانواده باشد.  

دبیر قرارگاه عملیاتی تاکید کرد: اعضای کارگروه خانواده باید تمامی مصوبات جلسات اصلی قرارگاه، جلسات کمیته های ذیل ستاد، جلسات مشترک قرارگاه عملیاتی با کمیته های ستاد ملی مقابله با کرونا و مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا را مورد بررسی قرار دهند و تمامی مواردی که با حوزه مسئولیت های کارگروه خانواده مرتبط است، به صورت جدی پیگیری کنند.

دین پرست بر لزوم تدوین شیوه نامه اجرایی کارگروه خانواده تاکید کرد و افزود: این شیوه نامه پس از تدوین در قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا تصویب می شود، تا تمامی دستگاه ها را به همکاری با این کارگروه ملزم کند. همچنین اهداف، برنامه ها و طرحها و وظایف کارگروه در چارچوب وظایف و اختیارات قرارگاه در این شیوه نامه ترسیم می شود.

وی افزود: مهمترین ماموریت قرارگاه عملیاتی، پیگیری مستمر برای اجرای فوری مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا است، بنابراین کارگروه خانواده نیز باید با برگزاری نشست ها و جلسات هم اندیشی، ضمن تلاش برای اخذ چند مصوبه از قرارگاه عملیاتی و ستاد ملی در راستای اجرای برنامه ها و تحقق اهداف کارگروه، مصوبات پیشین ستاد را بررسی و مصوبات مرتبط را احصا و پیگیری کند.

دین پرست تاکید کرد: کارگروه خانواده می تواند در حوزه آموزش خانواده ها بسیار موثر واقع شود.

بیشتر بخوانید:

 گفتنی است؛ در نخستین جلسه کارگروه خانواده گزارش هایی از اقدامات وزارتخانه ها و سازمان ها از جمله، فرهنگ و ارشاد اسلامی، ارتباطات و فناوری اطلاعات، صدا و سیما، بسیج جامعه زنان، دانشگاه الزهرا، کمیته امداد، بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، آموزش و پرورش و معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری؛ در راستای بالابردن آگاهی های خانواده و میزان تاثیرگذاری اقدامات با محوریت زنان و خانواده در کاهش میزان ابتلا به بیماری و دستورالعمل های مصوب ارائه شد و همچنین در جلسات بعدی این کارگروه، ظرفیت و فعالیت های ترویجی بهداشتی با بهره مندی از سفیران سلامت دانش آموزی از طریق شبکه شاد در جهت کنترل شیوع ویروس کووید 19 در خانواده ها مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف