سخنگوی ستاد کرونا
رعایت پروتکل ها 90درصد/ کاهش مناطق قرمز به 12 شهر

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه رعایت پروتکل ها در کشور به بیش از 90درصد رسیده است، گفت: اگر در این چند شب که منتهی به شب یلدا و دورهمی های خانوادگی است، غفلت شود همه دستاوردهای ما از بین خواهد رفت.

  • کد خبر: 1114
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: شنبه 22 آذر 1399 - 18:10

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، دکتر علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا روز شنبه 22 آذرماه 1399 با بیان اینکه امروز گزارش های خوبی در ستاد ارائه داده شد، اظهار کرد: با توجه به اینکه از 5 آبان اقداماتی برای کنترل شیوع کرونا انجام شده بود و از یک آذر هم محدودیت ها تشدید شد؛ خوشبختانه میزان رعایت پروتکل ها در کشور به بالای 90درصد رسیده و درپی آن روند بیماری در فوت و ابتلا در کشور نزولی شده است.
وی ضمن اشاره به اینکه هفته گذشته از 160 شهر، 34 شهر قرمز بودند،تصریح کرد: استانهای اردبیل، گلستان، گیلان و  مازندارن، چهار استان قرمز ما در هفته گذشته بودند که براساس آخرین اطلاعات دریافتی در این هفته تنها دو استان گیلان و مازندران در وضعیت قرمز باقی مانده اند.
دکتر رئیسی ادامه داد: در همین راستا از 34 شهر قرمز، 12 شهر شامل  آستارا، بندرانزلی، رودسر و تالش در استان گیلان؛ آمل، بهشهر، رامسر، گلوگاه و نکا در مازندارن؛ زرین دشت در فارس؛ بافق در کرمان و گمیشان در گلستان در این وضعیت باقی مانده اند و فعلا روند بیماری نزولی نشده که حتما نیاز است مردم و مسئولان این شهرها بیشترین دقت را داشته باشند.
به گفته سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا شهرهای آستارا، تالش، آمل، گلوگاه و نور بدترین وضعیت را دارند.
وی با اشاره به اینکه اکنون 112شهر قرمز، 231 شهر نارنجی و 205 شهر در وضعیت زرد هستند، اظهار کرد: این آمار خوبی است که نشان دهنده روند رو به کاهش بیماری است.  غفلت از ویروس کرونا سبب می شود که شیوع بیماری مجدد شعله ور شده و منجر شود که شهر، شهرستانها و استانها  دوباره به وضعیت قرمز بازگردند و در نهایت  آمار ابتلا و مرگ و میر در کشور افزایش یابد.
دکتر رئیسی ادامه داد: به هیچ وجه نباید غفلت کنیم اگر میبینم تغییر رنگی صورت گرفته به خاطر رعایت پروتکل ها، زحمات همه مردم و مسئولین و تعطیلی کسبه ای بود که فشار اقتصادی زیادی به آنها وارد آمد. اگر می خواهیم نتیجه این همه زحمات از بین نرود باید رعایت دستورالعمل ها را ادامه دهیم.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: اگر در این چند شب که منتهی به شب یلدا و دورهمی های خانوادگی است، غفلت شود همه دستاوردهای ما از بین خواهد رفت، به همین دلیل این چند شب را بسیار جدی بگیرید، دورهمی را به هیچ وجه انجام ندهید، می توانید به شکل های مجازی با هم در ارتباط  باشید. 51 درصد ابتلای بیماران ناشی از دورهمی های خانوادگی است.
وی در ادامه به آمار ترددها اشاره و مطرح کرد: تردد بین شهری خودروها در این مدت 31درصد کاهش پیدا کرده است و در همین راستا تصادفات خسارتی 46 درصد، جرحی 30درصد و فوتی 42 درصد کاهش پیدا کرده است.
دکتر رئیسی ادامه داد: همچنین 600 هزار جریمه به خاطر محدودیت ها از 9شب تا 4صبح در شهرهای قرمز و نارنجی انجام شده است. در بحث تردد خودروها در شهرهای قرمز 60هزار و شهرهای نارنجی 52 هزار جریمه انجام شده است.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: در بحث مسافرتهای بین جاده ای 772 هزار خودرو برگشت داده شده اند و 2میلیون تذکر داده شده است.
به گفته وی به دلیل عدم رعایت قوانین اعلام شده 23هزار واحد صنفی پلمب شدند.
دکتر رئیسی با بیان اینکه روند کلی کشور خوب است، گفت: یادمان باشد غفلت از کرونا همه را دوباره گرفتار خواهد کرد و  امیدواریم در آینده هم این روند کاهشی ادامه داشته باشد و به کمترین میزان مرگ و میر و ابتلا در کشور برسیم.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در پایان اعلام کرد: از فردا شهرهایی که جزء لیست اعلامی نیستند از وضعیت قرمز خارج خواهند شد.

تعداد مناطق قرمز به 12 شهر کاهش یافت

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا  همچنین گفت: با اعمال محدودیت ها و رعایت 90 درصدی پروتکل ها توسط مردم، تعداد شهرهای قرمز از 34 شهر به 12 شهر کاهش یافت اما هر گونه غفلت به خصوص برگزاری دورهمی های خانوادگی شب یلدا موجب بازگشت روند صعودی کرونا در کشور می شود.

علیرضا رئیسی  افزود: با اعمال محدودیت هایی که از 5 آبان در کشور اعمال شد و با تشدید محدودیت ها از اول آذر اکنون میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور به بالای 90 درصد رسده است و تعداد شهرهای قرمز هم از 34 شهر به 12 شهر کاهش یافته است و روند ابتلا و مرگ ناشی از کرونا نیز در کشور نزولی است.

وی اداه داد: با وجود کاهش شهرهای قرمز، 4 استان کشور بیشترین وضعیت ابتلا به کرونا را داشتند که شامل استانهای اردبیل، گلستان، گیلان و مازندران است و البته در این هفته و بر اساس آخرین اطلاعات به رورسانی شده فقط دو استان گیلان و مازندران در وضعیت قرمز هستند.

شهرهای قرمز کدامند

رئیسی گفت: در همین راستا از 34 شهری که قرمز بودند اکنون فقط 12 شهر قرمز هستند. در گیلان چهار شهر آستارا، بندرانزلی، رودسر و تالش، در مازندران شهرهای آمل، بهشهر، رامسر، گلوگاه، نور و نکا، همچنین زرین دشت در در فارس، بافت در کرمان  و گمیشان در استان گلستان در وضعیت قرمز و بقیه شهرهایی که جزو 34 شهر قرمز بودند از امروز به حالت نارنجی درآمدند و میزان محدودیت ها در آنها کاهش می یابد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: از بین این 12 شهر، پنج شهر وضعیت نگران کننده تری دارند، در گیلان دو شهر آستارا و تالش و در مازندران، آمل، گلوگاه و نور، وضعیت نگران کننده تری دارند.

وی گفت: در مجموع در کشور اکنون 12 شهر قرمز، 231 شهر نارنجی و 205 شهر در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند که نشان می دهد روند رو به کاهش است اما این هشدار و تذکر جدی را باید بدهیم که غفلت از ویروس باعث می شود به سرعت بیماری شعله ور شود و برگردد، به تدریج شهر، شهرستان و استانها را قرمز کند و در نهایت کشور را به سمت ابتلا و مرگ و میر بالا ببرد. بنابراین از مردم خواهش می کنم به هیچوجه غفلت نکنند زیرا کاهش نسبی موارد بیماری و مرگ ناشی از زحمات زیاد مردم، مسئولان، رعایت جدی پروتکل های بهداشتی و تعطیلی اصناف و مشاغلی است که فشارهای اقتصادی زیادی را تحمیل کرده است.

رئیسی افزود: از مردم خواهش می کنیم در شبهای  منتهی به شب یلدا دورهمی های خانوادگی را به خانواده خودشان محدود کنند و دورهمی های فامیلی نداشته باشند زیرا 51 درصد موارد بستری کرونا در بیمارستانها ناشی از دورهمی های خانوادگی است و اگر غفلتی صورت بگیرد تمام دستاوردها از بین می برد.

جریمه 600 هزار خودرو به علت تردد شبانه و پلمب 23 هزار صنف متخلف

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره اعمال جرایم و محدودیتهای کرونایی گفت: تردد خودروها در جاده های بین شهری بعد از اعمال محدودیت ها حدود 31 درصد در کشور کاهش پیدا کرده است که بسیار قابل توجه است و به همین علت تصادفات بین شهری خسارتی 46 درصد، جرحی 30 درصد و فوتی 42 درصد کاهش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: بعد از اعمال محدودیت تردد 9 شب تا 4 صبح در شهرهای قرمز و نارنجی تاکنون 600 هزار خودرو جریمه شدند. همچنین 60 هزار خودرو به علت تردد بین شهری در مناطق قرمز و 52 هزار خودرو در مناطق نارنجی جریمه شدند  و 772 هزار خودرو که با پلاک غیر بومی می خواستند به شهر دیگری بروند برگردانده شدند و دو میلیون خودرو نیز تذکر گرفتند.

رئیسی گفت: همچنین از اول آذر تاکنون حدود 23هزار صنف به علت رعایت نکردن اصول و پروتکل های بهداشتی پلمب شدند. در مجموع روند کرونا در کشور بهبود پیدا کرده است و امیدواریم با ادامه رعایت پروتکل ها و پرهیز از عفلت به کمترین میزان ابتلا و مرگ و میر در کشور برسیم.

 بیشتر بخوانید

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف