از سوی رئیس دفتر رئیس جمهور ابلاغ شد
چهار مصوبه اقتصادی در جلسه 48 ستاد ملی کرونا

از سوی رئیس دفتر رئیس جمهور، مصوبات اقتصادی چهل وهشتمن جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا که به تایید ریاست جمهوری رسیده است، برای اجرا و پیگیری به وزیر کشور ابلاغ شد.

  • کد خبر: 1135
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: دوشنبه 24 آذر 1399 - 10:10

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، ستاد ملی مقابله با کرونا در جلسه چهل و هشتم در روز شنبه 22 آذرماه 1399، چهار مصوبه اقتصادی مهم را در مورد «تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی»، «مشاغل فرهنگی آسیب دیده از کرونا»، «حمایت های بانکی از مشاغل غیردولتی» و «تمدید امهال پرداخت قبوض گاز مصرفی مشاغل غیر دولتی» تصویب کرد که از سوی محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهوری برای اجرا، ابلاغ شد


تقویت ناوگان اتوبوس شهری از محل فروش نفت خام ومیعانات گازی

 به گزارش کرونومی(coronomy.ir)، ستاد ملی مقابله با کرونا درجلسه چهل و هشتم خود مصوب کرد: به منظور کنترل شیوع بیماری کرونا و توسعه امکان فاصله گذاری اجتماعی در اتوبسرانی شهری، با فروش «نفت خام و میعانات گازی»(به غیر از ظرفیت بودجه) تا سقف500 میلیون یورو در سال 1399 برای واردات «قطعات منفصله اتوبوس (CKD) و اتوبوس ساخته شده (CBU) جهت تامین و تولید تا 5000 دستگاه اتوبوس بارعایت اولویت ساخت داخل موافقت می شود.

 همچنین ستاد ملی مقرر کرد: سهم صندوق توسعه ملی و شرکت ملی نفت ایران به نحو تعیین شده در بند الف تبصره یک قانون بودجه سال 1399 به صورت ارزی پرداخت و مابقی به ‌عنوان سهم دولت به نرخ ارز نیمایی، صرف واردات موضوع این مصوبه با لحاظ معافیت حقوق وعوارض گمرکی خواهد شد. همچنین 17.5 درصد ارزش اتوبوس نیز توسط شهرداری ها تامین و برای هزینه تامین اتوبوس پرداخت می شود.

ساز وکار اجرای این مصوبه ظرف مدت یک هفته توسط کارگروه متشکل از وزارت نفت،وزارت کشور، وزات صمت،معدن تجازت، بانک مرکزی وزارت اقتصادی و دارایی و سازمان برنامه و بودجه کشور تعیین می شود.

 

پرداخت تسهیلات مرحله دوم ویژه مشاغل فرهنگی و هنری آسیب دیده از کرونا

 ستاد ملی کرونا، به منظور حمایت از فعالیت‌ها و مشاغل غیردولتی به شدت آسیب‌دیده از شیوع کرونا در حوزه‌های فرهنگ، هنر و رسانه، با پرداخت تسهیلات بانکی به کسب و کارهای غیردولتی در این حوزه‌ها، مطابق دستورالعمل ابلاغی کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی کرونا و بر اساس مفاد بند (7) مصوبه جلسه دوازدهم( نهم فروردین 1399) ستاد ملی مقابله با کرونا موافقت کرد.

متقاضیان واجد شرایط مجازند برای اخذ این تسهیلات مرحله دوم تا پایان دی ماه جاری در سامانه کارا ثبت نام کنند و بانک‌های عامل موظفند تا پایان اسفندماه جاری این تسهیلات را پرداخت نمایند. بازپرداخت اقساط اقساط تسهیلات مزبور از اول خرداد ماه سال 1400 خواهد بود.

حمایت‌های بانکی از مشاغل غیردولتی آسیب دیده از کرونا

 به گزارش کرونومی(coronomy.ir)، در جلسه چهل و هشتم ستاد ملی کرونا موافقت کرد: حمایت‌های بانکی مندرج در اجزای بخش های الف،ب،ج بند13 مصوبه جلسه چهل و پنجم ستاد ملی کرونا، در ماه های آذر و دی سال 1399 اعمال می شود و به کسب وکارها و مشاغل به شدت آسیب دیده یا محدود و تعطیل شده بخش غیر دولتی، مطابق فهرستی که توسط کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی کرونا ابلاغ می شود، تعلق می‌گیرد.

 قبل از این در یکم آذرماه، ستاد ملی کرونا در بند 13 مصوبات جلسه چهل و پنجم خود با حمایت های بانکی بدین صورت موافقت کرده بود: بازپرداخت اقساط تسهیلات دریافتی (اعم از قرض‌الحسنه و سایر تسهیلات) افـرادی که مـوعد پـرداخت آن در آذرماه سال 1399 است، به پایان دوره بازپرداخت اقساط این تسهیلات منتقل می‌شود. در مورد تسهیلات با بازپرداخت به صورت دفعی که بازپرداخت آن در آذرماه سال 1399 باشد نیز موعد پرداخت به یک ماه بعد از آن منتقل می‌شود( البته به شرطی که بدهی آنها به شبکه بانکی کشور تا تاریخ یکم اسفندماه 1398 در طبقه جاری قرار داشته باشد). این امهال، موجب جریمه و محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها نخواهد شد. همچنین اگر سررسید چک‌های صادره اشخاص مشمول این بند، در دوره زمانی آذرماه سال 1399 باشد و منجر به برگشت چک و صدور گواهینامه عدم پرداخت شود، در صورت تسلیم تقاضای خود به بانک مربوط، تا یک ماه پس از تاریخ برگشت چک صادره، مشمول ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های مقرر در ماده (5) مکرر الحاقی به قانون چک نمی‌شود.

تمدید مهلت پرداخت قبوض گاز مصرفی مشاغل غیردولتی آسیب دیده از کرونا

ستاد ملی کرونا همچنین در جلسه چهل و هشتم  موافقت کرد: تمدید مهلت پرداخت هزینه گاز مصرفی مصوبه جلسه چهل و پنجم مورخ 1399.9.1 ستاد ملی مقابله با کرونا، به کسب وکارها و مشاغل به شدت آسیب دیده یا تعطیل و محدود شده بخش غیردولتی مطابق فهرستی که توسط کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی کرونا ابلاغ می شود، تعلق می گیرد.

  قبل از این بر اساس مصوبه جلسه چهل و پنجم ستاد ملی کرونا(یکم آذرماه)، مهلت پرداخت قبوض گاز مصرفی مشاغل غیردولتی آسیب دیده از کرونا که زمان پرداخت آنها در دوره زمانی یکم آذرماه 1399 تا یکم بهمن ماه 1399 باشد، به مدت دو ماه امهال شده بود.

 بیشتر بخوانید:

 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف