بانک جهانی برای سال 1400 پیش‌بینی کرد
کمک صنعت به رونق اقتصاد ایران

ایران سال آینده وارد دوره رشد مثبت اقتصادی خواهد شد. بانک جهانی در گزارشی ضمن پیش‌بینی رشد یک تا 1/ 2 درصدی برای اقتصاد ایران طی سال 1400 اعلام کرد این موضوع حتی به فرض ایجاد شرایطی سخت و عدم تحقق سناریوهای امیدوارانه رخ خواهد داد. گزارش تازه این نهاد مرجع اقتصاد تایید می‌کند بخش صنعت نقش پررنگی در این رشد خواهد داشت.

  • کد خبر: 1140
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: دوشنبه 24 آذر 1399 - 16:52

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا و به نقل از دنیای اقتصاد، گزارش معاونت طرح و برنامه وزات صمت از پیش‌بینی بانک جهانی برای اقتصاد ایران نشان می‌دهد رشد بخش صنعت تا سطح 3 درصد طی سال آینده امکان‌پذیر خواهد بود. در عین حال به فرض بروز بدترین سناریو، صنعت حداقل 5/ 1 درصد رشد خواهد داشت.

البته این نهاد اعلام کرده به واسطه تحریم، پاندمی کرونا و کاهش بهای نفت، رشد اقتصاد ایران طی سال‌های 1399 تا 1401 در محدوده نزدیک به صفر درصد قرار داشته و بین منفی 2 تا مثبت 2 درصد در نوسان خواهد بود. این روند به شکلی خواهد بود که هرچه از سال 1399 دور می‌شویم، ارقام رشد مثبت شده و به سمت 2 درصد و رشدهای مثبت بالاتر حرکت خواهد کرد. این گزارش تایید می‌کند با ورود اقتصاد ایران به دوره رشد اقتصادی مثبت، مصرف نفت در ایران و جهان تقویت شده و همین عامل دوباره بر صنایع و خدمات تاثیر خواهد گذاشت. البته روند کلی حاکم بر تولید ناخالص داخلی بدون احتساب بخش نفت هم مثبت خواهد بود، گرچه در سناریوهای خوش‌بینانه احتمالا این بخش نیز در افق 1400 حائز رشد 7/ 1 درصدی است. بانک جهانی در سناریوی غیرخوش‌بینانه میزان رشد اقتصاد ایران را 8/ 0 درصد را اعلام کرده است. این نهاد برای بخش‌های کشاورزی و خدمات در اقتصاد ایران پیش‌بینی کرده بسته به سناریوهای بدبینانه و خوش‌بینانه، به ترتیب 5/ 1 تا 2درصد و 5/ 0 تا 5/ 1 درصد رشد حاصل خواهد شد.

از آنجا که این گزارش قیمت نفت را برای سال‌های آینده مثبت و رو به رشد ارزیابی کرده، به نظر می‌رسد امکان تحقق رشد اقتصادی مثبت برای کشور امکان‌پذیر باشد. گزارش تازه بانک جهانی با اعلام قیمت 42 دلاری برای نفت طی سال آینده و نیز پیش‌بینی نرخ‌های 44، 47 و 52 دلاری تا افق 2025 روند کلی حاکم بر بازار جهانی نفت را صعودی عنوان کرده و قیمت هر بشکه نفت را برای سال 2030 حدود 70 دلار در نظر گرفته است. اما گزارش بانک جهانی در بخش‌های دیگر خود پیش‌بینی جالبی درخصوص وضعیت قیمت نهاده‌های مهم تولید که برای بخش‌های مختلف مورد نیاز هستند اعلام کرده است. این گزارش که توسط معاونت طرح و برنامه وزارت صمت ترجمه و تهیه شده، اعلام می‌کند قیمت هر یک میلیون btu از گاز طبیعی در مقاصد ژاپن، آمریکا و اتحادیه اروپا به ترتیب 9/ 8، 3/ 2 و 1/ 4 دلار خواهد بود و روند کلی تا افق 2030 برای همه این موارد مثبت است.

قیمت هر تن کنجاله سویا نیز در این گزارش برای سال آینده حدود 348 دلار اعلام شده و روند قیمت در سال‌های آتی تا پایان دهه صعودی اعلام شده است.

این گزارش همچنین قیمت پیش‌بینی خود برای کنجاله سویا، روغن سویا و دانه سویا را در سال 2021 به ترتیب 340، 750 و 350 دلار اعلام کرد که نزولی بودند. پیش‌بینی بانک جهانی درباره این سه کالای مهم در حالی نزولی است که جدال بر سر قیمت‌گذاری و توزیع آنها در ایران هر روز ابعاد تازه‌ای به خود می‌گیرد. افت بهای این ارقام که بین 2تا 5درصد پیش‌بینی شده احتمالا تاثیر چندانی روی قیمت تولیدات وابسته اعم از روغن یا گوشت دام و طیور در ایران نداشته باشد اما پیام روشنی از روند کلی حاکم بر بازار این نهاده را به بازیگران این صنعت ارسال می‌کند.

بیشتر بخوانید:

اما وضعیت جو و ذرت نیز روال دیگری دارد و نهاد مرجع اقتصاد جهانی اعدادی بیشتر از همیشه را برای قیمت سال آینده آنها پیش‌بینی کرده است. به این ترتیب قیمت جو و ذرت با حدود 5 درصد افزایش نسبت به امسال، برای 2021 بهایی به ترتیب معادل 119 و 164 دلار پیدا کرده و پیش بینی شده در افق 2025 این روند ادامه داشته باشد و حتی تسریع شود. گزارش همچنین در بخش دیگری از پیش‌بینی خود قیمت مرغ و گوشت گوساله را با مقدار اندکی افزایش در سطح 87/ 1 و 62/ 4 دلار اعلام کرده و در طی پنج سال آینده نیز همین روند رشد قیمت را پیش‌بینی کرده است. قیمت برنج و گندم از دیگر مواردی است که طبق پیش‌بینی این نهاد طی سال آینده به شکل بسیار ظریفی افزایش خواهد یافت. به این ترتیب قیمت هر تن برنج تایلندی 453 دلار و قیمت هر تن گندم آمریکایی 198 دلار خواهد بود. این پیش‌بینی تاکید می‌کند قیمت این دو ماده غذایی در افق 2025 افزایشی خواهد بود و به شکل بسیار آرامی رشد خواهد کرد. این پیش‌بینی تاکید می‌کند که با پیش‌فرض رفع کرونا، افق چشم‌انداز بازارهای مختلف صعودی خواهد بود.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف