رییس اتاق بازرگانی ایران و چین تبیین کرد
واکاوی صادرات غیرنفتی ایران در 4 ماه نخست 99

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین گفت: مروری بر کارنامه تجارت خارجی ایران در 4 ماهه ابتدایی سال جاری نشان می‌دهد که صادرات غیرنفتی ایران در این دوره زمانی نسبت به مدت مشابه سال قبل، 41 درصد کمتر شده و در واقع ارزآوری این بخش اقتصادی نیز به همین میزان کاهش یافته است.

  • کد خبر: 115
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: چهارشنبه 15 مرداد 1399 - 13:07

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا (coronomy.ir) به نقل از اقتصاد 24 محمدرضا حریری ادامه داد: اضافه بر بخش صادرات کشور که به لحاظ ارزش ریالی کاهش 41 درصدی و به لحاظ حجم وزنی 39 درصد کاهش داشته در بخش واردات نیز با 24 درصد کاهش ارزش واردات و یک درصد کاهش حجم وزنی روبرو بوده‌ایم.

این فعال اقتصادی افزود: صادرات در 4 ماهه ابتدای سال جاری به لحاظ وزنی 30 میلیون و 300 هزار تن بوده که ارزشی معادل 8 میلیارد و 700 میلیون دلار داشته است. در مقابل واردات نیز در 4 ماهه امسال به لحاظ وزنی 49 میلیون و 700 هزار تن بوده که ارزشی معادل 10 میلیارد و 9 میلیون دلار را به خود اختصاص داده است.

رییس اتاق ایران و چین تشریح کرد: تراز تجاری ایران بدون احتساب فروش نفت همیشه منفی بوده است و این موضوع عجیبی در اقتصاد کشور ما نیست. تا زمانی که دولت متکی به فروش و ارزآوری از فروش نفت بود هیچ گاه حساسیت به تراز منفی تجاری به این اندازه نبود.

 

چیدمان صادرات

رییس اتاق ایران و چین تاکید کرد: حدود 55 درصد آنچه که به عنوان صادرات غیر نفتی مطرح می‌شود، شامل صادرات پتروشیمی، میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی است که در واقع مربوط به صنایع نفتی است.

رییس اتاق ایران و چین یادآور شد: 22 درصد از صادرات غیر نفتی هم شامل مواد خام غیر نفتی است که از معادن فلزی و غیر فلزی استخراج می شود. این حدود 75 درصد از صادرات غیر نفتی را تشکیل می دهد که متکی بر منابع زیر زمینی است که از آن ارز استخراج می شود و ارتباطی به تولیدات در کشور ندارد.

حریری توضیح داد: ساختار نظام تولید در کشور، صادرات محور نیست یعنی تولید برای صادرات انجام نمی شود بلکه تولید صرفاً برای جلوگیری از واردات و صرف مصارف داخلی انجام می شود، به همین دلیل است که تولید ما در رقابت با انواع خارجی چالش‌های بسیاری دارد. این چالش‌ها هم در بازار داخلی وجود دارد و هم در صادرات.

 حریری با اشاره به اینکه 25 درصد باقی مانده (10 میلیارد دلار ) نیز شامل صادرات محصولات کشاورزی است گفت: عموماً این محصولات به عراق و افغانستان صادرات می شود و بازار بزرگی از تجارت جهانی را به خود اختصاص نمی دهد، در واقع سهم اندک ایران از بازار در اختیار دو کشور همسایه است.

این فعال اقتصادی ادامه داد: همچنین بخش دیگری از صادرات غیر نفتی شامل صادرات سیمان، کاشی، سرامیک و سایر محصولات مشابه است که شاکله آن باز به نفت برمی گردد چراکه بخش اصلی تولید در این بخش ها، انرژی است که صنایع با یک پنجم قیمت جهانی در حال مصرف هستند. در واقع در حال صادرات سوبسید به سایر کشورها هستیم نه صادرات محصول؛ اگر یارانه انرژی از صنایع گرفته شود حاضر به همین میزان تولید و صادرات هم نخواهند بود.

این فعال اقتصادی در بخش تجارت جهانی گفت: اندازه تجارت جهانی ایران در حال کوچک شدن است. تجارت بین الملل کشورمان در 4 ماه سال حدود 21 میلیارد دلار شده است که تا پایان سال جاری، تجارت خارجی منهای نفت، به حدود 80 میلیارد دلار می رسد.

وی گفت: اندازه تجارت خارجی 10 سال پیش ایران بدون احتساب معاملات قاچاق در واردات و صادرات و بدون احتساب صادرات نفت، حدود 140 میلیارد دلار بوده و در حال حاضر این رقم به نصف رسیده است.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف