سخنگوی ستاد ملی مقابله:
سهم 51 درصدی دورهمی‌های خانوادگی در ابتلا به کرونا

علیرضا رئیسی اعلام کرد که براساس تحقیقات انجام شده، سهم دورهمی‌های خانوادگی از ابتلا به ویروس کرونا نزدیک به 51 درصد است.

  • کد خبر: 1153
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: سه شنبه 25 آذر 1399 - 20:07

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، علی رضا رئیسی در گفت ‌وگو با خبرنگار سلامت ایرنا درباره 51 درصد ابتلای خانوادگی به ویروس کرونا بیان کرد: در این زمینه تحقیقات محیطی در چند دانشگاه علوم پزشکی از جمله شیراز و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام شده است. همچنین تحقیقات مشابهی در دنیا انجام شده که نشان می‌دهد سهم دورهمی‌های خانوادگی از ابتلا به ویروس کرونا، بیش از 50 درصد و نزدیک به 51 درصد است.

وی ادامه داد: شواهد عینی در بیمارستان‌های کشور نیز تایید کننده این موضوع است. اگر به نمودار اپیدمیولوژی کووید 19 در کشور نگاه کنیم، می‌بینیم که استان‌های جنوبی در تابستان پیک بلند کرونا را داشتند که به دلیل گرمای هوا و حضور در منازل و روشن شدن کولرها بود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: سهم انتقال بیماری در فضاهای بسته بسیار زیاد است. این بیماری ارتباط بسیار زیادی با تهویه دارد و روز به روز اهمیت این موضوع بیشتر مشخص می‌شود. علت شیوع بالای این ویروس در حمل و نقل عمومی نیز به دلیل فضای بسته است.

رییسی اظهار کرد: تجمعاتی که در بسیاری از کشورها با حضور بیش از تعدادی از افراد ممنوع می‌شود نیز به همین دلیل بوده و در نتیجه این موضوع ثابت شده است.

به گزارش ایرنا، کاهش موارد بستری و فوتی‌ها به علت ابتلا به کووید 19 در هفته‌های اخیر در کشور اتفاق افتاده و یکی از نگرانی‌های پیش رو در زمینه افزایش موارد ابتلا و بستری در روزهای آینده، برگزاری دورهمی‌ها و شب نشینی برای شب یلدا است.

مسئولان نظام سلامت در هفته‌های اخیر بارها هشدار داده‌اند که دورهمی‌های خانوادگی به خصوص در شب یلدا می‌تواند منجر به افزایش روند ابتلا و بستری به علت کووید 19 در کشور شود.

در همین زمینه احتمال اجرای محدودیت تردد از ساعت 21 به ساعت 18 مطرح شده که نیازمند تصویب در ستاد ملی مقابله با کرونا است.

بیشتر بخوانید:

از ابتدای شیوع ویروس کرونا در کشور(اوایل اسفند 98) تا کنون  52 هزار و 670 نفر از هموطنان جان خود را از دست داده اند.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف