مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری منتشر کرد
برآورد خسارت کرونا به شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی

اگرچه به نظر می‌رسد شرکت‌های دانش بنیان و خدمات مبتنی بر وب در دوره کرونا رشد قابل توجهی یافته‌اند اما این رخداد برای همه فعالان این حوزه یکسان نبوده و گزارش‌های رسمی نشان می‌دهد که برخی از شرکت‌ها با زیان قابل توجه مالی روبرو بوده‌اند.

  • کد خبر: 1173
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: شنبه 29 آذر 1399 - 10:32

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، بخش‌های آموزش، تحقیقاتی و دانش بنیان کشور در دوران شیوغ کرونا با دشواری‌های بسیاری در زمینه کسب درامد روبرو بوده‌اند و بحران عمومی کرونا زیان قابل توجهی را به فعالان این عرصه وارد کرده است.

به رغم تصور اولیه درباره رونق گرفتن بازار استارتاپ‌ها در عصر پاندمی، بسیاری از کسب‌و‌کارهای این بخش با زیان مالی قابل توجهی روبرو بوده‌اند. البته بسیاری از استارتاپ‌ها با توجه به اتکای بازار به خدمات غیرحضوری توانستند رشد قابل توجهی داشته‌اند اما این همه ماجرا نیست.

مرکز بررسی‌های استراتژیک نهاد ریاست جمهوری در گزارشی که اخیرا منتشر کرده، خسارت‌های بخش‌های مختلف اقتصادی کشور را برآورد کرده است. در بخشی از این گزارش، زیان مالی شرکت‌های دانش بنیان و بخش آی.تی محاسبه شده است.

 

خسارت شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ‌ها

بیش از 90 درصد از 5394 شرکت دانشبنیان، به ویژه در بخشهای فناوری زیستی، کشاورزی و صنایع غذایی، مواد پیشرفته، ساخت تجهیزات و ماشین‌آلات، برق، الکترونیک، فوتوالکترونیک و مخابرات، فناوری اطلاعات و خدمات تجاری‌سازی، با مشکلات عدیدهای در حوزه کاهش تقاضای محصولات، کاهش درآمد و فروش، عدم توان پرداخت حق بیمه نیروی انسانی، فقدان نهاده ها و تجهیزات مورد نیاز و کمبود سرمایه در گردش روبه رو هستند.

 از طرفی دیگر بر اساس برآوردهای انجام‌شده بسیاری از استارتاپ های فعال در حوزه پلتفرم های اینترنتی با مشکلات عدیده ای نظیر کاهش فروش، تعدیل کارکنان و مواردی از این دست روبه رو هستند. به عنوان نمونه استارتاپ های حوزه گردشگری با کاهش 80 درصد فروش، استارتاپ های اطلاع رسانی خدمات تفریحی و فرهنگی مانند رزرو و فروش بلیط یا پلتفرم های تخفیف گروهی به‌طور متوسط با کاهش 85 درصدی فروش و استارتاپ های حوزه جابه جایی اینترنتی بار و مسافر با کاهش بیش از 20 درصدی تعداد سفر مواجه بوده‌اند.

بر اساس آخرین آمار موجود در معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور و صندوق نوآوری و شکوفایی، به بیش از 400 شرکت آسیب دیده از کرونا در حدود 5600 میلیارد ریال تسهیلات ویژه تخصیص یافته است. همچنین از طریق صندوق های غیردولتی پژوهش و فناوری از شرکتهای فناور غیر دانش بنیان نیز که از این بیماری آسیب دیده اند، حمایت هایی به وسیله این معاونت و صندوق نوآوری و شکوفایی انجام شده است. در این راستا به بیش از 92 شرکت بالغ بر 610 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شد. با توجه به حمایت های انجام‌شده در این معاونت، صندوق نوآوری و شکوفایی و سایر صندوق های و سازمانهای حمایتی در حوزه دانش بنیان از مشاغل آسیب دیده، برآورد می شود بیش از 10000 میلیارد ریال به این حوزه خسارت وارد شده باشد. به این مبلغ می بایست افت میزان فروش شرکت های دانش بنیان که در سال گذشته بالغ بر 120 هزار میلیارد تومان بوده است را نیز اضافه نمود که متأسفانه آمار دقیقی از آن در دسترس نیست.

 

بخش ICT

بررسی‌ها حاکی از آن است که از زمان شیوع ویروس کرونا در کشور 72 درصد کسب وکارهای نوپا دچار خسارت شده اند به‌طوری که تأثیر این همه گیری بر خدمات نرم افزاری 86 درصد، کسب وکارهای حضوری 75 درصد، خدمات آنلاین 71 درصد و خدمات پزشکی آنلاین 41 درصد بوده است. همچنین بررسی 177 شرکت متقاضی برای دریافت تسهیلات از دبیرخانه تسهیلات وجود اداره شده منجر به ارائه تسهیلات به مبلغ 792650 میلیون ریال شده است.

 

در این باره بیشتر بخوانید

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف