مصوبات اقتصادی جلسه 49 ستاد ملی کرونا از زبان دکتر نهاوندیان

معاون اقتصادی رئیس جمهور در تشریح نخستین تصمیم اقتصادی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: این ستاد ماه قبل و با توجه به شرایط ویژه‌ای که محدودیت‌های کرونا در کسب و کارها و عمدتا در بخش خدمات ایجاد کرده بود، مصوبه‌ای داشت و به دنبال آن مجلس شورای اسلامی نیز طرحی را در رابطه با پرداخت به خانوارها، تصویب کرد.

  • کد خبر: 1186
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: شنبه 29 آذر 1399 - 15:17

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، دکتر محمد نهاوندیان در تشریح نخستین تصمیم اقتصادی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: این ستاد ماه قبل و با توجه به شرایط ویژه‌ای که محدودیت‌های کرونا در کسب و کارها و عمدتا در بخش خدمات ایجاد کرده بود، مصوبه‌ای داشت و به دنبال آن مجلس شورای اسلامی نیز طرحی را در رابطه با پرداخت به خانوارها، تصویب کرد.
وی افزود: اجرای این مصوبات نیازمند هماهنگی بود. در پی گفت وگوی روسای جمهور و مجلس شورای شورای اسلامی، تفاهم عملیاتی حاصل شد که در چارچوب آن باید با اصلاحی در مصوبه ستاد ملی کرونا شمار دریافت کنندگان این پرداخت کمکی، به 40 میلیون نفر افزایش پیدا می کرد.
معاون اقتصادی رئیس جمهور با بیان اینکه پرداخت 100 هزار تومان در ماه برای این 4 ماه خواهد بود، اظهارداشت: البته گروه خاصی که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند و شرایط ویژه‌ای دارند، بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی ماهانه 120 هزار تومان دریافت خواهند کرد. برای اجرا و تأمین منابع مصوبه، هماهنگی‌ها انجام و نخستین پرداخت نیز دیروز انجام شد.
دکتر نهاوندیان موضوع دوم را در ارتباط با اجرای قانون اصلاح قانون چک عنوان کرد و گفت: این قانون  که در سال 1397 مصوب مجلس شده بود 2 سال مهلت داده بود برای تأمین سامانه‌ها و آمادگی‌های لازم که از این پس صدور چک با شرایط خاصی صورت می‌گیرد و باید در سامانه صیاد ثبت شود.
وی افزود: در بخشی از این قانون بانکها از پرداخت وجه چک‌هایی که این مقررات در آنها رعایت نشده ،  ممنوع شده بودند. بانک مرکزی پیش‌بینی کرده بود که این روند موجب مراجعات زیادی به شعب بانک‌ها شود و کسانی ممکن است آشنایی و آمادگی لازم را نداشته باشند و در این شرایط کرونایی نمی‌توانیم مراجعات پرتراکمی را در بانک‌ها داشته باشیم.
معاون اقتصادی رئیس جمهور گفت:  لذا ستاد تصمیم گرفت اجرای این تبصره تا پایان سال به تعویق بیفتد که در این فاصله نیز آشنایی‌ها، اطلاع‌رسانی‌ها و فرهنگ‌سازی‌های لازم انجام بگیرد. البته سامانه‌های آن آماده است و مصوبه مربوطه هم در شورای پول و اعتبار تصویب شده و آماده اجرا است و اگر مشکلاتی در خود قانون است قرار شد از مسیر خودش به مجلس لایحه داده شود.

بیشتر بخوانید:


وی در ابتدای سخنان خود نیز از همه مردم و بویژه اصناف، واحدهای اقتصادی و کسب و کارهایی که با دستورالعمل‌های ستاد ملی کرونا همکاری کردند، قدردانی کرد.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف