بانک جهانی از ادامه اثر کرونا خبر داد
میانگین 44 دلاری قیمت نفت در سال 2021

بانک جهانی با تایید ادامه داشتن آثار کرونا بر معادلات بازارهای جهانی، میانگین قیمت نفت در سال 2021 را 44 دلار برای هر بشکه برآورد کرد.

  • کد خبر: 1195
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: يکشنبه 30 آذر 1399 - 16:18

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اتقصادی کرونا به نقل از شانا، بانک جهانی در گزارش اخیر خود که روز چهارشنبه (26 آذرماه) منتشر شد، اعلام کرد میانگین قیمت هر بشکه نفت که میانگین قیمت شاخص‌های نفت خام برنت، وست تگزاس اینترمدیت و دوبی است، در سال 2021، 44 دلار و در سال 2022، 50 دلار خواهد بود و نسبت به میانگین 41 دلار برای هر بشکه در سال 2020 افزایش می‌یابد.

بر اساس این گزارش، همه‌گیری ویروس کرونا همچنان بر تقاضای جهانی نفت تأثیر خواهد گذاشت و مقدار مصرف در سال 2021 همچنان کمتر از سطح پیش از شیوع ویروس کرونا خواهد بود. انتظار می‌رود مصرف نفت تا پایان سال 2021 حدود 5 درصد کمتر از سال 2019 باشد.

در این گزارش، چشم‌انداز تولید نفت روسیه که صادرات انرژی آن برای درآمدهای بودجه این کشور حیاتی شمرده می‌شود، به مدت و مقدار کاهش تولید اوپک پلاس بستگی خواهد داشت.

بیشتر بخوانید

احیای اقتصادی بیش از انتظار سه ماه سوم امسال سبب شد بانک جهانی چشم‌انداز اقتصادی خود برای روسیه را به رشد منفی چهار درصدی بهبود دهد. برآورد رشد اقتصادی روسیه در ماه سپتامبر منفی 5 درصد بود. این در حالی است که  این بانک هشدار داد اقتصاد روسیه با افزایش شیوع ویروس کرونا در سه ماه چهارم، کم‌رمق‌تر خواهد شد.

بودجه فدرال روسیه در 10 ماه نخست 2020 - به‌دلیل هزینه‌های لازم برای مهار شیوع ویروس کرونا و ضرورت حمایت از اقتصاد در برابر درآمدهای پایین‌تر نفت و گاز - با کسری روبه‌رو شد، این در حالی است که این کشور در مدت مشابه پارسال مازاد درآمد داشت.

درآمدهای نفت و گاز روسیه در فاصله ژانویه تا اکتبر 2020 نسبت به مدت مشابه پارسال 35.2 درصد کاهش یافت. این کاهش درآمد ناشی از سقوط قیمت‌های نفت و تولید کمتر این کشور به‌دلیل مشارکت در توافق کاهش تولید ائتلاف سازمان کشورهای تولیدکننده نفت (اوپک) و متحدانش (اوپک پلاس) بود.

این بانک برآورد کرد که واکسیناسیون سال 2021 می‌تواند اقتصاد روسیه را در مسیر احیای پایدار قرار دهد، این در حالی است که ریسک‌ها کاهش خواهند یافت.

برچسب‌ها

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف