آغاز تست انسانی واکسن کرونا با 56 داوطلب
همه آنچه که بهتر است درباره واکسن ایرانی بدانیم

فاز اول آزمایش انسانی واکسن کرونا پس از دریافت کد اخلاق و تاییدیه‌های اولیه، به احتمال بسیار زیاد از همین هفته آغاز خواهد شد اما درباره زمان تست، چگونگی تست و جزئیاتی دیگر از واکسن ایرانی کرونا چه می‌دانیم؟.

  • کد خبر: 1197
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: دوشنبه 1 دی 1399 - 09:51

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، در حالی که  کشورها و شرکت‌های محدودی در جهان توانسته‌اند مراحل تکمیل مطالعات ساخت واکسن را به نتیجه برسانند، واکسن ایرانی کرونا به مرحله تست انسانی رسیده و در صورت موفقیت این تست، به زودی در تماما کشور توزیع و استفاده خواهد شد. این واکسن با کمترین تبعات تولید و از ویروس ضعیف شده استفاده شده است.

اینکه زمان مصونیت چقدر است هنوز کاملا مشخص نیست. آنطور که در مقالات گفته می‌شود، معتقدند که زمان مصونیت شاید از یکسال هم بیشتر باشد و شاید تا سه سال هم مصونیت بدهند یا اینکه حداقل مانند آنفلوآنزا قرار باشد سالی یکبار واکسن تزریق شود.

استفاده عمومی از واکسن کرونا در برخی از کشورهای جهان از جمله چین، انگلیس، امریکا و ... آغاز شده است.


تست مرحله انسانی چگونه است؟

تست انسانی واکسن در سه فاز انجام خواهد شد و پس از موفقیت در هر یک از این مراحل، مرحله بعدی، کلید می‌خورد. فاز اول تست انسانی واکسن کرونای ایرانی با ده‌ها نفر (56 داوطلب) آغاز می‌شود. در این فاز دو تزریق برای داوطلبان در فاصله دو هفته انجام می‌شود. یعنی ابتدا یک تزریق را انجام می‌دهند و دو هفته بعد هم تزریق دوم را انجام می‌دهند. این داوطلبان در سلامت کامل هستند، پیش از این به کرونا مبتلا نشده‌اند و در فاصله سنتی 18 تا 50 سال قرار دارند.

بعد از 28 روز و مشخص شدن نتایج بررسی در فاز اول، مرحله دوم با تزریق به صدها نفر (500 داوطلب) آغاز می‌شود و بعد از 28 روز از تزریق دوم و بررسی نتایج، مرحله سوم بدون محدودیت با تولید انبوه و عرضه گسترده آغاز می‌شود. این واکسن پیش از این با موفقیت بر روی نمونه‌های حیوانی تست شده است.


چه زمانی واکسن به همه می‌رسد؟

به گفته سازندگان این واکسن، 3 تا 4 ماه بعد از آزمایش انسانی، ما به نقطه‌ای خواهیم رسید که کشور از واردات این واکسن بی نیاز می‌شود. در واقع در صورت انجام موفقیت آمیز تست‌های انسانی، حداکثر تا اواخر فصل بهار، می‌توان تولید انبوه واکسن و استفاده عمومی از آن را آغاز کرد.

 

واکسن ایرانی را چه کسانی ساخته‌اند؟

نخستین واکسن کرونا تولید محققان ایرانی که موفق به دریافت کد اخلاق و کارآزمایی انسانی از وزارت بهداشت شد در شرکت شفا فارمد وابسته به بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام (ره) تولید شده است.

 

در این باره بیشتر بخوانید

 

 

 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف