دبیر انجمن فین‌تک خبر داد .
سود و زیان فین‌تک‌ها در عصر کرونا

دبیر انجمن فین‌تک از اثر مثبت شیوع کرونا بر فین‌تک‌ها در کوتاه‌مدت و اثر منفی آن در بلندمدت خبر داد.

  • کد خبر: 120
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: دوشنبه 20 مرداد 1399 - 11:11

مهدی عبادی در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا (coronomy.ir) رشد تراکنش‌های اینترنتی بر اثر قرنطینه را عامل مهمی در رشد کسب‌وکارهای حوزه فین‌تک‌ها در کوتاه‌مدت دانست و گفت: «یکی از دلایل رشد کسب‌وکارهای مربوط به فین‌تک‌ها در چند ماه گذشته این بوده که پس از شیوع ویروس کرونا و خانه‌نشینی مردم، تراکنش‌های اینترنتی رشد زیادی پیدا کرده است. این رشد تراکنش‌ها بر افزایش استفاده از فین‌تک‌ها و انتفاع اقتصادی آنها اثر گذاشته است.»

دبیر انجمن فین‌تک ایران ادامه داد: «ماهیت فین‌تک‌ها به گونه‌ای است که نیاز به توسعه سریع و سرعت عمل دارند و با توجه به مشکلاتی که فعلا در این زمینه وجود دارد، این کسب‌وکارها با مشکلاتی روبرو هستند که بر رشد آنها اثر می‌گذارد.»

وی با اشاره به تاثیر منفی بلندمدت این بیماری بر این کسب‌وکارها افزود: «هرچند این بیماری در کوتاه‌مدت موجب اقبال مردم به این کسب‌وکارها شده است، اما آثار آن در بلندمدت برای کسب‌وکارهای حوزه فین‌تک منفی خواهد بود. علت این موضوع هم آن است که شرکت‌های فعال در حوزه فین‌تک، کسب‌وکارهای کوچکی محسوب می‌شوند و توان رقابت با شرکت‌های بزرگ را ندارند. بنابراین در بلندمدت، شرکت‌های فین‌تک مغلوب رقابت با شرکت‌های بزرگ خواهند شد.»

فین‌تک‌‌ به کسب‌وکارهایی گفته می‌شود که در امور مالی و فرآیندهای آن از فناوری استفاده می‌کنند و ایده‌ها و نوآوری‌هایی را در خصوص خدمات مالی با محوریت فناوری انجام می‌دهند که موجب استفاده راحت‌تر و کاربردی‌تر از این خدمات می‌شود. هرچند وجود فین‌تک‌ها در جهان چندان هم جدید نیست، از سابقه پدیدار شدن آنها در ایران مدت چندان زیادی نمی‌گذرد.