نظارت بر عملکرد 3 میلیون واحد صنفی در ایام کرونا

رییس اتاق اصناف ایران گفت: از حدود سه میلیون واحد صنفی در سراسر کشور که بر آنها نظارت می‌شود، حدود 14 هزار واحد در زمان اعمال محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا در نیمه نخست آذرماه مرتکب تخلفاتی شدند و دستور پلمپ آنها صادر شد.

  • کد خبر: 1211
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: سه شنبه 2 دی 1399 - 08:44

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا  از اسفندماه سال 98 بود که شیوع ویروس کرونا در کشور آغاز شد و به دنبال آن تعطیلی ها و محدودیت ها در بخش های مختلف اعمال شد تا با کاهش تردد و تجمع مردم در اماکن مختلف بتوان ابتلا و مرگ ناشی از این بیماری نوظهور را کنترل کرد.

اقتصاد یکی از بخش هایی است که در 10 ماه گذشته با مشکلات فراوانی در کشور مواجه شده است و صنوف نیز از این قائده مستثنی نبوده است، برخی از واحدهای صنفی در این مدت نه تنها با تعطیلی مداوم مواجه بودند بلکه اعمال محدودیت شرایطی را فراهم کرده تا مردم نیز کمتر به آنها مراجعه کنند.

در آغاز آذرماه بار دیگر ستاد ملی مقابله با کرونا با تقسیم مناطق مختلف به قرمز، نارنجی و زرد، شرایط جدیدی را برای هر شهر اعلام کرد که تعطیلی تمام صنوف به غیر از مشاغل گروه 1 در مناطق قرمز را به همراه داشت.

در همین راستا، «سعید ممبینی» در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: بر اساس بررسی های میدانی و آماری وزارت بهداشت، وزارت کشور و اتاق اصناف ایران و بررسی آن در جلسات رسمی کمیته های مرتبط با ستاد ملی مقابله با کرونا، بیش از 90 درصد از اصناف در دو هفته نیمه نخست آذرماه دستورالعمل ها را رعایت کرده اند و در مناطق قرمز فقط مشاغل گروه یک و در مناطق نارنجی اصناف گروه 1 و 2 فعال بودند.

وی با بیان اینکه اصناف در طرح جامع مدیریت هوشمند مقابله با کرونا همراهی لازم را داشته و توصیه های بهداشتی را رعایت کردند، خاطرنشان کرد: در این مدت برای افزایش خدمات رسانی برخی از مشاغل که مورد نیاز مردم بودند را به گروه شغلی یک اضافه کردیم تا به از این طریق به پیکره اصناف صدمه کمتری وارد شود.

وی با اشاره به اینکه از شنبه هفته جاری برخی از مناطق قرمز به نارنجی تغییر پیدا کرده اند، تاکید کرد: در این شهرها فعالیت صنوف گروه 2 مجاز اعلام شده و این صنف ها تا با وجود خسارت هایی که دیده اند همچنان با رعایت دستورالعمل های بهداشتی برای کنترل این ویروس همراهی می کنند.

رییس اتاق اصناف ایران تصریح کرد: اصناف در مناطق نارنجی که پیش از این در شرایط قرمز قرار داشتند باید به این نکته توجه داشته باشند که این تغییر به موجب رعایت دستورالعمل های بهداشتی به دست آمده است و باید ادامه پیدا کند.

به گفته وی، در صورتی که توجه نکردن به توصیه های بهداشتی، شیوع ویروس کرونا افزایش پیدا می کند و بار دیگر در وضعیت قرمز قرار خواهیم گرفت که اعمال محدودیت های بیشتر را همراه خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:

پیش از آغاز اعمال محدودیت ها در آذرماه، اتاق اصناف ایران اعلام کرد که صنوف متخلف در شهرهای قرمز به مدت یک ماه پلمپ شده و اجازه فعالیت نخواهند داشت، این جریمه در شهرهای نارنجی دو هفته و در شهرهای زرد یک هفته تعیین شده بود.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف