معاون وزیر فرهنگ در گفت‌وگو با کرونومی
خسارت 3 هزار میلیاردی کرونا به رسانه‏ و سینما

معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه  186 هزار نفر فعال در حوزه هنر از کرونا آسیب‌دیده اند و نزدیک به 11 هزار فعال حوزه نمایش صحنه‌ای در کل کشور بیکار شدند،افزود:طی برآورد اولیه از سوی معاونت‏‌ها و سازمان‏‌های تخصصی وزارتخانه، کسب و کارهای رسانه‏‌ای نزدیک به 900 میلیارد تومان، کسب و کارهای فرهنگی، نزدیک به 600 میلیارد تومان و کسب و کارهای هنری و سینمایی نزدیک به 1500میلیارد تومان تا پایان شهریور ماه متحمل ضرر و زیان شده‌‏اند.

  • کد خبر: 1229
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: سه شنبه 9 دی 1399 - 12:10

لادن حیدری در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونادر مورد میزان خسارات بخش های فرهنگ و هنر و رسانه گفت: پیامد استمرار وضعیت بحرانی همه‏‌گیری کرونا و تعطیلی‏‌های سراسری مراکز فرهنگی، هنری و رسانه‏‌ای و همچنین توقف رویدادهای متنوع ملی و بین‏‌المللیِ بخش فرهنگ، هنر و رسانه طی 6 ماه اول سال جاری، خسارات بسیاری را بر کسب و کارها و فعالان اقتصادی بخش وارد آورد.

186 هزار نفر فعال آسیب دیده از کرونا شناسایی شدند

او ادامه داد:  در فرآیند ثبت اطلاعات فعالان آسیب‏‌دیده این بخش‌ها برای ارائه به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، 186 هزار نفر فعال آسیب‌‏دیده، شناسایی و میزان خسارت وارده بر سه رسته اصلی فعالیت‌‏های فرهنگی، هنری و رسانه‌‏ای تا پایان شهریور ماه 99، بالغ بر 2960 میلیارد تومان برآورد شد.

کسب و کارهای فرهنگی حوزه رسانه‏ و سینما، 3هزار میلیارد تومان خسارت دیدند

حیدری با توضیح میزان خسارات بر بخش صنایع فرهنگی زنجیروار بویژه در حوزه چاپ، نشر و رسانه که درهم تنیده و بر یکدیگر مؤثرند نیز گفت: با تعطیلی کتابفروشی‏‌ها و یا توقف تولید و انتشار کتاب و روزنامه، صنعت چاپ و بسته‏‌بندی هم دچار رکود و خسارت شد. طی برآورد اولیه از سوی معاونت‏‌ها و سازمان‏‌های تخصصی وزارتخانه، کسب و کارهای رسانه‌‏ای نزدیک به 900 میلیارد تومان، کسب و کارهای فرهنگی، نزدیک به 600 میلیارد تومان و کسب و کارهای هنری و سینمایی نزدیک به 1500میلیارد تومان تا پایان شهریور ماه متحمل ضرر و زیان شده‌‏اند.

449 اثر نمایشی صحنه‌‏ای از اسفند تا اردیبهشت ماه از ادامه فعالیت بازمانده‏اند

او با بیان این جمله که «رکود بازار محصولات و خدماتی که به صورت فیزیکی عرضه می­‌شوند در بحران کرونا  منجر به این شده است که بسیاری از واحدهای تولیدی و خدماتی در حوزه فرهنگ و هنر، ناگزیر به تعطیلی و تعدیل نیرو شوند» ادامه داد: سطح درآمدها در حوزه فرهنگ و هنر به­‌شدت کاهش یافته و شاهد شکست‏‌های جبران‏‌ناپذیر و در نتیجه بیکاری بسیاری از اهالی فرهنگ و هنر بوده­‌ایم.

 معاون وتوسعه مدیریت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: براساس اطلاعات دریافتی حدود  449 اثر نمایش صحنه‌‏ای از اسفند تا اردیبهشت ماه از ادامه فعالیت بازمانده‌‏اند که از این آمار 194 اثر در حال اجرا بوده‌اند و 255 اثر در حال تولید یا طی مراحل اخذ مجوز اجرا و مجموعاً 6486 نفر هنرمند در مجموع این گروه‌‌های استانی از فعالیت خود بازمانده‌­اند.

حداقل 3 هزار نفر در حوزه نمایش و تئاتر در تهران بیکار شدند

حیدری افزود:  طبق مدارک و سوابق موجود در کلان شهر تهران مجموعا 305 اثر نمایشی در بیش از 101 سالن تئاتر از اسفند ماه 98 تا اردیبهشت 99 از ادامه اجرای نمایش و یا تولید بازمانده­‌اند، که اگر میانگین اعضای هر گروه را 10 نفر در نظر بگیریم، جمعیتی حدود 3000 نفر در این ایام کرونا در ارتباط با اجراهای نمایش صحنه‌ای بیکار شدند.

نزدیک به 11 هزار فعال حوزه نمایش صحنه‌ای در کل کشور بیکار شدند

او ادامه داد:  با احتساب آمار فعالان در 753 گروه نمایش صحنه‌­ای و 1118 نفر نمایشگران تئاتر خیابانی در تمامی کشور و 229 نفر هنرمندان سرگرمی‌‏های نمایشی و مجموعاً جمعیت آماری بالغ بر 10833 نفر در کل کشور به خاطر تعطیلی ناشی از کرونا از فعالیت‌های خود باز مانده و دچار آسیب و خسارت شده‌اند. همچنین حدود 609 سالن و 229 سینمای دولتی و خصوصی فعالیتشان متوقف شد و سه هزار نیروی کار آن‏ها با بحران و  آسیب‌‏های ناشی از بیکاری مواجه شدند.

عرضه محصولات و خدمات در فضای مجازی به جای عرضه فیزیکی

حیدری در ارزیابی تاب آوری حوزه فرهنگ و هنر و رسانه در اپیدمی کرونا نیز گفت: اصلی‏‌ترین مسائل و مشکلاتی که بحران کرونا در حوزه فرهنگ و هنر ایجاد کرده، مربوط به فعالیت‏‌ها و رویدادهایی نظیر جشنواره‌­ها، همایش‌­ها، نمایشگاه‌­ها و سایر برنامه‌­های گروهی فرهنگی و هنری است. برگزارنشدن این رویدادها در دوره کرونا، صدمات قابل توجهی به ابعاد فعالیتی حوزه فرهنگ و هنر وارد کرده است. از این رو سعی بر این بوده است که در این دوره، با حمایت از فعالیت­‌ها و کسب­‌وکارهای فرهنگی و هنری آسیب‌‌دیده و حمایت از تولیدات فرهنگی مناسب با دوره بحران، سطح تاب آوری در این بخش بالا برده شود. او افزود: عرضه محصولات و خدمات گرچه به صورت فیزیکی بویژه در ماه‏‌های اول شیوع بیماری با تعطیلی رویدادها و نمایشگاه‌‏ها، کاهش چشمگیری داشت. با این حال در فضای مجازی، شاهد افزایش میزان عرضه محصولات و خدمات فرهنگی و هنری بوده‌­ایم. از این رو، اگرچه در عرضه فیزیکی شاهد کاهش هستیم ولی در عرضه مجازی با افزایش کمیت مواجهیم و به نظر می­‌رسد حمایت از رونق عرضه محتواهای فرهنگی بصورت مجازی در فرصت ایجاد شده مغتنم است.

کرونا منجر به رونق کسب­وکارهای مجازی در حوزه فرهنگ و هنر شد

حیدری با بیان این جمله که«کرونا منجر به رونق کسب‌­وکارهای مجازی در حوزه فرهنگ و هنر شد و حتی مشاغل قابل­‌توجهی نیز در این خصوص ایجاد کرد» افزود: در مدت بروز کرونا شاهد رشد تقاضای محصولات و خدمات فرهنگی و هنری به صورت مجازی هستیم و این تغییرات فرایندی، نشان از افزایش تاب آوری صنایع فرهنگی دارد. با این حال افزون بر ضرورت حمایت از تولیدات فرهنگی مناسب با دوره بحران برای افزایش سطح تاب‌‏آوری اجتماعی، اقدامات خلاقانه‌ای نظیر برگزاری تورهای مجازی فرهنگی، اجرای کنسرت و تئاتر مجازی توسط نوازندگان و هنرمندان توانمند، در دسترس قرار دادن موزه‏‌های بزرگ ملی و منطقه‌ای از طریق فضای مجازی، هم‌‏افزایی رسانه‌‏ای و فضای مجازی صورت پذیرفت.

او توضیح داد: در عصر جدید تولیدکنندگان محتوا سرمایه‌‏گذاری در این بخش متنوع و سرشار از فرصت و ظرفیت، اولویت دارد. از دیگر سو شرایط کرونایی که اکنون در آن به سر می‌بریم برای فعالان عرصه‌های صنایع خلاق همچون شمشیر دولبه است. باید توجه داشت که همه‌گیری جهانی ویروس کرونا، خانه‌نشینی و دورکاری را رواج داده و سبب افزایش مصرف محتواهای رسانه‌ای، فرهنگی و هنری شده است و در عمل بازار مناسبی برای فعالان عرصه‌های صنایع خلاق فراهم کرده است. در برخی بخش‌های اقتصادی فرهنگ، هنر و رسانه، حجم بازار افزایش قابل توجهی یافته است و مصرف خانگی اعم از سرگرمی، آموزش و کسب اطلاعات سبب شده است که تقاضای مناسبی شکل گیرد و احتمالا تا زمان برطرف شدن این تهدید، چنین شرایطی پابرجا بماند.

معاون توسعه مدیریت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در توضیح تخصیص تسهیلات برای جبران زیان کرونا نیز گفت: درج کسب و کارهای فرهنگی، هنری و رسانه‏‌ای در زمره کسب و کارهای بشدت آسیب‏‌دیده و شمول حمایت‌‏های دولتی،امهال حق بیمه در 3 ماه اول سال‌جاری و نیز ماه‌­های آذر و دی، تخصیص 35 میلیارد اعتبار تصویبی به منظور بخشودگی حق بیمه سهم هنرمندان در سه‏ ماه اول سال جاری، تخصیص مبلغ 120 میلیارد تومان کمک بلاعوض بابت تأمین کمک‏ هزینه معیشتی اعضای صندوق هنر، انعقاد تفاهمنامه همکاری مشترک فی ما بین سازمان برنامه و بودجه کشور ، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صندوق کارآفرینی امید در راستای افزایش میزان رشد درآمد ناخالص ملی در بخش اقتصاد فرهنگ و هنر و ایجاد انگیزه برای کارآفرینی در صنوف و فعالان فرهنگی و هنری به میزان 2249 میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه در قالب وجوه اداره شده از محل بودجه عمومی موضوع بند الف تبصره 18، بخشی از حمایت ها بوده است.

بیشتر بخوانید

بیش از 425 میلیارد تومان تسهیلات کرونای

او به توضیح حمایت‌های صورت گرفته اشاره کرد و گفت: اخذ مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا برای پرداخت تسهیلات حمایتی از طریق سامانه کارا به فعالان و صاحبان  کسب و کارهای فرهنگی، هنری و رسانه­‌ای متقاضی(مرحله اول و دوم)، پرداخت بیش از 425 میلیارد تومان تسهیلات کرونای 12 درصداز 730 میلیارد تومان تسهیلات درخواستی کسب و کارها و فعالان فرهنگی، هنری و رسانه‌‏ای در سامانه کارا)مرحله اول) بخشی از این حمایت ها بود.

تخصیص 1900 میلیارد تومان تسهیلات کرونایی12درصد

حیدری به تخصیص 1900 میلیارد تومان تسهیلات کرونایی12درصد به بخش فرهنگ، هنر و رسانه در مرحله دوم هم اشاره کرد و افزود: اختصاص کمک هزینه معیشتی از بسته‏‌های حمایتی سازمان هدفمندی یارانه‏‌ها برای حمایت از خانوارهای اصحاب فرهنگ و هنر)هر عضو خانوار 120 هزارتومان به مدت 4ماه(،امهال و بخشودگی اجاره بهای اماکن، مجتمع‏‌ها و فضاهای فرهنگی و هنری دولتی واگذار شده به بخش خصوصی، همگی تا کنون درنظر گرفته شده اند.

همچنین با آغاز ثبت­‌نام متقاضیان دریافت تسهیلات قرض‌­الحسنه(وفق تفاهمنامه همکاری مشترک با سازمان برنامه و بودجه کشور، و صندوق کارآفرینی امید) در سامانه تحفه با هدف حمایت از بنگاه­‌های معتبر دارای فعالیت شاخص در محیط کسب و کارهای فرهنگی، هنری، سینمایی و رسانه‌­ای و نیز حفظ انگیزه کارآفرینی و اشتغال موجود از اول مهرماه سال جاری که تاکنون بیش از 4هزار ثبت تقاضا برای دریافت تسهیلاتی نزدیک به یک میلیارد تومان در این سامانه ثبت شده است.

معاون وتوسعه مدیریت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عمده‌‏ترین مشکل فعالان هنری در دریافت تسهیلات حمایتی بویژه  از طریق سامانه کارا را اعمال ضوابط داخلی بانک‏‌ها در تودیع تضامین و وثایق، فراتر از دستورالعمل ابلاغی ستاد ملی مبارزه با کرونا دانست.

حیدری در ادامه به مشکل غیررسمی بودن مشاغل فرهنگی، هنری و رسانه‌‏ای و فقدان کد کارگاه تأمین اجتماعی بسیاری از کسب و کارهای این بخش اشاره کرد و گفت: این افراد علیرغم دارا بودن مجوز رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مرحله اول اعطای تسهیلات کرونایی قادر به دریافت تسهیلاتی متناسب با گستره فعالیت و کسب و کارشان نشدند و خوشبختانه این مشکل با اصلاح دستورالعمل اعطای تسهیلات در مرحله دوم تا حد زیادی برطرف شده است.

او در ارزیابی دوره پسا کرونا نیز گفت: اگرچه در بحران کرونا، بسیاری از کسب­‌وکارهای فرهنگی و هنری با مشکلات زیادی مواجه شدند و شاهد تعطیلی و تعدیل­‌های قابل توجهی بوده‌­ایم، با این حال کرونا فرصت‌‌های کسب‌­وکار جدیدی را نیز ایجاد کرده و در نتیجه انتظار می­رود در دوره پساکرونا(البته با تأخیری که برای گذار به دوره سلامت و اطمینان بدیهی است)، شاهد بازگشت به سطح مطلوب تولید و عرضه محصولات و خدمات فرهنگی و هنری در کشور باشیم. همچنین به دلیل نیازهای بازار در دوره پساکرونا و تجمیع تولید دوره کرونا، انتظار می‏رود که شاهد افزایش میزان عرضه باشیم.

 

 

 

 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف