خسارت 13 تریلیون دلاری کرونا بر اقتصاد جهان

بحران اقتصادی ناشی از کرونا همچنان ادامه دارد و در چنین شرایطی انتظار می رود روند افزایش بدهی‌های جهانی ادامه پیدا کند و 27 میلیون نفر دیگر فقیر شوند.

  • کد خبر: 1233
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: پنج‌شنبه 4 دی 1399 - 11:18

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا به نقل از راشاتودی، یک نشریه ژاپنی در گزارشی به تبعات اقتصادی کرونا برای جهان پرداخته و نوشته است: تاکنون ده ها تریلیون دلار تعهد مالی برای دولت ها و بانک های مرکزی در نتیجه شیوع کرونا در جهان برای حمایت از اقتصاد و کسب و کارها ایجاد شده است و آن طور که برآوردهای صورت گرفته از مدل سنجی شیوع کرونا نشان می دهد، خسارتی که کرونا تاکنون به اقتصاد جهانی وارد کرده است رقمی حدود 13 تریلیون دلار تخمین زده می شود که این رقم شامل بسته اخیر 900 میلیارد دلاری آمریکا نیز می شود که هفته گذشته در کنگره آمریکا به تصویب رسید.

انتظار می رود که کماکان بسته های محرک جدیدی در نقاط مختلف جهان اجرایی شود که در نتیجه آن ها بدهی جهانی به شدت افزایشی شود. کارشناسان پیش بینی می کنند مجمع بدهی های امسال 25 درصد بیشتر از کل تولید ناخالص داخلی جهان باشد. اکنون حدود 78 میلیون نفر در جهان به کرونا مبتلا شده اند که در این بین بیش از یک میلیون و 700 هزار نفر، جان خود را از دست داده اند. آمریکا اکنون اصلی ترین کانون درگیر با کرونا در جهان می شود و پس از آن نیز برزیل، هند و مکزیک قرار دارند.  

بیشتر بخوانید:

اکنون بسیاری از نهادهای بین المللی نسبت به شرایط وخیم اقتصادی جهان هشدار داده و گفته اند وضعیت تا پایان امسال به وضعیت پیش از شیوع کرونا باز نخواهد گشت. سازمان ملل پیش بینی کرده است با توجه به رکود فراگیر حاکم بر اقتصادهای بزرگ، متوسط رشد اقتصادی امسال جهان به منفی 5.6 درصد برسد. این نهاد بین المللی همچنین هشدار داده است که در نتیجه شیوع کرونا حدود 27 میلیون نفر دیگر به وضعت فقر مطلق برسند. با تداوم رویه کنونی پیش بینی می شود تا پایان سال 2030 حدود یک میلیارد نفر در جهان در فقر زندگی کنند.  

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف