رییس‌کمیسیون‌ صادرات‌ اتاق‌ایران مطرح‌کرد
پیامدهای کرونا در بازار صادرات غیرنفتی

رییس کمیسیون صادرات اتاق ایران گفت: صادرات غیرنفتی کشور در زمان شیوع ویروس کرونا با 27 درصد کاهش در ارزش روبرو شده است.

  • کد خبر: 125
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: يکشنبه 19 مرداد 1399 - 11:56

جمشید نفر در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا (coronomy.ir) گفت: پیامدهای اقتصادی کرونا در حوزه صادرات در دو بخش قابل بررسی است، بخش نخست، تبعات مستقیم کرونا است که منجر به بسته شدن بسیاری از مرزها و متوقف شدن فرایندهای صادراتی شد و بخش دیگر تبعات غیرمستقیم را شامل می‌شود که منجر به افزایش هزینه‌های تولید به ویژه در تولید محصولات غذایی شده است. این پیامدها لطمه بسیار بزرگی به جریان تجارت به ویژه صادرات وارد کرد.

این فعال اقتصادی ادامه داد: افزایش نرخ ارز از یک سو و مساعد بودن شرایط آب و هوایی کشور در دو سال گذشته که موجب رونق کشاورزی و افزایش محصولات این بخش شده بود، می‌توانست ظرفیت لازم برای صادرات را تا دو برابر افزایش دهد اما متاسفانه پاندمی کرونا، نه تنها مانع رشد حجم و ارزش صادرات ایران شد بلکه ارزش صادرات غیر نفتی را در چهار ماه نخست امسال تا 27 درصد کاهش داده است.

این کارشناس با تاکید بر این که اقتصاد ایران بالاجبار به سمت اقتصاد غیرنفتی سوق داده شده است، گفت: مدیریت درست در حوزه صادرات محصولات غیرنفتی می‌توانست آسیب‌های ناشی از کرونا را نیز کاهش دهد، بازارهای کشورهای همسایه و بسیاری از کشورهای اروپایی و آسیای میانه می‌توانست مقصد بارهای صادراتی ایران باشد اما متاسفانه این اتفاق به دلایلی رخ نداد.

او با بیان این که بحران کرونا تنها یکی از موانع رشد اقتصادی کشور است، تاکید کرد: در کنار کرونا بحث تحریم‌ها نیز اقتصاد کشور را تحت تاثیر قرار داده است. اما تحریم‌ها فقط محدود به تحریم‌های یکجانبه خارجی نیست، برخی از تصمیم‌های غیرکارشناسی در نهادهای داخلی هم دست‌کمی از تحریم ندارند.

آقای نفر ادامه داد: متاسفانه برخی بخشنامه‌های بانک مرکزی در دو، سه سال اخیر موجب شد که برخی صادرکنندگان یکبار مصرف در کشور ایجاد شوند که هدف اصلی‌شان به دست آوردن سودهای یکباره و اصطلاحا یک شبه، پولدار شدن بود. این صادرکننده‌های یکبار مصرف، متاسفانه بازار محصولات ایرانی را در اروپا و آسیا از بین بردند. برای مثال قیمت پسته ایرانی که در دو سال گذشته در بازارهای بین المللی به ازای هر کیلو، 9 دلار معامله می‌شد حالا به کمتر از 5 دلار در هر کیلو رسیده است.

او با تاکید بر این که مدیریت نادرست بخش صادرات کشور موجب شد تا تصور عمومی از صادرکنندگان خدشه دار شود، گفت: در چنین شرایطی بسیاری از صادرکنندگان کشور تصمیم گرفتند تا سرمایه خود را از این بازار خارج کنند و بازار صادرات هر روز با دشواری‌های بیشتری دست و پنجه نرم کند.

رییس کمیسیون صادرات اتاق ایران پیشنهاد کرد: در دورانی که بحران‌های اقتصادی ناشی از کرونا و تحریم‌ها عرص هر ابر  فعالان اقتصادی تنگ کرده، بهتر است که رییس جمهور محترم در کنار خود یک مشاور حوزه صادرات که خودش صادرکننده باشد هم داشته باشند تا تصمیم‌ها با نگاه عملیاتی و واقع‌بینانه‌تری اجرایی شود.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف