علاالدین ازوجی تشریح کرد:
جزئیات تسهیلات کرونایی جدید به کسب وکارهای آسیب دیده

مدیر کل دفتر سیاستگذاری و توسعه اشتغال وزارت کار گفت: تسهیلات کرونایی جدید ویژه کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا، بنگاه محور است. این تسهیلات به کسب و کارهای آسیب دیده در چهار حمل و نقل، بخش گردشگری، ورزش و فرهنگ، هنر و رسانه تعلق می گیرد.

  • کد خبر: 1261
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: يکشنبه 7 دی 1399 - 22:40

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، علاالدین ازوجی، مدیر کل دفتر سیاستگذاری و توسعه اشتغال وزارت کار در گفتگو با شبکه خبر سیما گفت: میزان تسهیلات بنگاه محور جدید به بخش حمل و نقل جاده ای، ریلی و هوایی و دریایی 3500 میلیارد تومان، بخش گردشگری و صنایع دستی 2000 میلیارد تومان، بخش ورزش 800 میلیارد تومان و بخش فرهنگ و رسانه 1800 میلیارد تومان دریافت می‌کنند.

 پیش از این نیز درششم دیماه نیز عیسی منصوری، معاون توسعه اشتغال و کارآفرینی وزارت کار، با اشاره به پرداخت تسهیلات کرونایی جدید در کشور، گفت: در این مرحله برای چهار حوزه پرداخت تسهیلات در نظر گرفته شده که سهم بخش حمل و نقل 3500 میلیارد تومان، گردشگری و صنایع دستی 2 هزار میلیارد تومان، ورزش 800 میلیارد تومان و فرهنگ و هنر 1,800 میلیارد تومان است.

وی با تاکید بر اینکه ثبت نام متقاضیان این تسهیلات باید از بستر سامانه کارا صورت گیرد، اعلام کرد: کار پرداخت تسهیلات متوقف نشده و بانک‌ها مکلف هستند که به همه متقاضیانی که شرایط لازم را دارند، تسهیلات را پرداخت کنند.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: البته در مرحله تسهیلات اشتغال پایدار روستایی تغییری در سهم بانک‌ها داشته‌ایم که آن هم به دلیل عملکردی بوده که تاکنون بانک‌ها داشته‌اند.

70 درصد از شاغلینِ بیکار شده از کرونا، بانوان هستند

وی افزود: با توجه به اینکه حدود 70 درصد از شاغلینی که به دلیل کرونا شغل خود را از دست داده‌اند، بانوان هستند، می‌توان از محل تسهیلات اشتغال خانگی برای آن‌ها اشتغالزایی کنیم.

منصوری در ادامه خواستار تشکیل بانک اطلاعاتی بیکاران شد و گفت: هرچند اخیراً سامانه ملی اشتغال و کسب و کار کشور را راه اندازی کرده‌ایم تا جمعیت فعال کشور را در آن ثبت کنیم، اما از مسئولین استان می‌خواهم علاوه بر توجه به این سامانه، بانک اطلاعاتی بیکاران استان را هم تشکیل دهند.

وی اظهار داشت: شناسایی دقیق و ثبتی بیکاران استان اولویتی است که مسئولین استانی باید به آن توجه کنند تا افرادی که قبلاً شاغل بوده‌اند و به دلیل کرونا بیکار شده و بیمه هم نبوده‌اند را شناسایی کنیم تا حمایت بیمه بیکاری هم از این افراد صورت گیرد.

62 درصد شاغلان بیمه ندارند

به گفته معاون اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی حدود یک میلیون شاغل رسمی بدون بیمه در دوران شیوع کرونا از کار بیکار شده‌اند که به دستور مقام معظم رهبری (مدظله العالی) بیمه بیکاری به این افراد هم تعلق خواهد گرفت.

وی تاکید کرد: طبق آمارها حدود 62 درصد از شاغلان سال‌های اخیر ما بیمه شده نیستند که باید روی این گروه هم تمرکز داشته باشیم.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف