ایمنی‌سازی در برابر کرونا چگونه است؟
واکسن کرونا؛ اجباری یا اختیاری؟

در بسیاری از کشورها برای کسانی که مبتلا به بیماری کرونا هستند، محدودیت‌هایی وجود دارد، با انتشار اخبار مربوط به واکسن این بیماری، گویا در برخی از کشورها نیز کسانی که واکسن نزده باشند با محدودیت‌هایی روبرو خواهند بود. آیا این امر به معنای اجباری بودن واکسن زدن است؟

  • کد خبر: 1264
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: دوشنبه 8 دی 1399 - 10:58

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا همزمان با انتشار اخبار متعددی از توفیق برخی کشورها از جمله کشور ما ایران در دستیابی به واکسن کرونا، بسیاری از اقشار مختلف مردم با چالش‌هایی درباره استفاده کردن یا نکردن از این واکسن‌ها روبرو هستند.

برخی معتقدند واکسن‌های خارجی بخشی از فرایند کنترل مردم جهان بر اساس مکانیسم‌های پیچیده بیوتکنولوژیک است و زدن این واکسن را تحریم کرده‌اند، اما در مقابل برخی دیگر اعتقاد دارند که واکسن‌های کمترشناخته شده، از جمله واکسن‌ ایرانی، اثربخشی قابل توجهی ندارند و در مقابل ویروس‌های جهش یافته، مقاومتی ایجاد نمی‌کنند.

این چالش‌ها البته بیشتر جنبه رسانه‌ای و تبلیغاتی دارد و در لایه‌های درونی جامعه چندان مورد توجه نیست. با این حال، پرسش‌هایی مهم درباره الگوی استفاده از واکسن و محدودیت‌های مربوط به آن وجود دارد.


دوگانه اجبار و اختیار

یکی از مهم‌ترین پرسش‌ها درباره اجباری یا انتخابی بودن زدن واکسن است. هر دو شکل این موضوع، می‌توند تبعات قابل توجهی پیش روی مدیران و مسئولان اداره کشور قرار دهد. از یک سو اجباری بودن زدن واکسن با توجه به نیاز کشور به بیش از 80 میلیون دز در هر دوره از تزریق و فرایند بسیار پیچیده در مدیریت تزریق همزمان آن در سراسر کشور و ... چندان امکان پذیر نیست و اختیاری بودن نیز طبیعتا اثربخشی واکسن را بسیار کاهش خواهد داد. در واقع واکسن زمانی اثربخش است که ایمنی عمومی ایجاد کند، نه ایمنی بخشی.

اما این مساله فقط محدود به ایران نیست. بسیاری از گروه‌ها و رسانه‌ها در کشورهای توسعه یافته از جمله امریکا، ایتالیا، اسپانیا و فرانسه، چنین مساله‌ای را مطرح و مورد بررسی قرار داده‌اند. سازمان بهداشت جهانی نیز در بیانینه‌ای تاکید کرده است که متقاعد کردن افراد به زدن واکسن کووید – 19 بسیار مؤثرتر از اجباری کردن آن خواهد بود.

یک سایت خبری تحلیلی ایتالیایی اخیرا گزارشی در این باره منتشر کرده و نوشته است: «باید تمامی تلاش های خود را به کار بندیم تا به یک پوشش بهینه برای واکسیناسیون دست پیدا کنیم و در موارد اضطراری نیز اجبار کردن را در نظر بگیریم به ویژه برای گروه های حرفه ای که بیشتر در معرض ابتلا و سرایت می باشند».

این در حالی است که در فرانسه، محدودیت‌های گسترده‌ای برای کسانی که مبتلا به کرونا هستند، وضع شده است. بر اساس برخی قوانین جدید در فرانسه، کسانی که واکسن کرونا نزده باشند با محدودیت‌های گسترده‌ای در استفاده از امکانات و فضاهای عمومی از جمله حمل و نقل عمومی، سینما، ورزشگاه‌ها و ... روبرو خواهند بود.

اما چنین کنترلی بر رفتارهای شهروندان نیازمند داشتن ابزارهای الکترونیک و روزآمد از اطلاعات آنان است. به نظر می‌رسد که در ایران نیز نیازمند کاربست چنین نگاهی درباره استفاده از واکسن کرونا باشیم. این در حالی است که زیرساخت‌های موجود در کشور دست کم در آینده نزدیک نمی‌تواند رفتار همه شهروندانی را که واکسن نزده‌اند، کنترل کند.

در چنین شرایطی بهترین راه حل همان است که سازمان جهانی بهداشت بر آن تاکید کرده است؛ متقاعد کردن شهروندان برای استفاده از واکسن.

 

نگرش عومی به واکسن

پایگاه خبری واکسن آنلاین اخیرا در گزارشی دراین باره نوشته است: در حالی که در ابتدای همه گیری کرونا بدبینی بسیاری نسبت به عمدی بودن شیوع آن و سپس بدگمانی نسبت به تزریق واکسن وجود داشت، حال نظرسنجی‌های در آمریکا نشان می دهد تعداد بیشتری از مردم این کشور تمایل به تزریق واکسن پیدا کرده‌اند.

موضوع بدبینی به واکسن کرونا از زمانی تشدید شد که شرکت‌های داروسازی از تلاش خود برای ساخت واکسن کرونا خبر دادند و از همان زمان ساخت این واکسن و کاربرد آن با سوءظن تعداد قابل توجهی همراه بود.

از سوی دیگر اظهارات و حملات ترامپ علیه محدودیت های ناشی از کرونا به بدبینی آمریکایی ها از کاربرد واکسن این بیماری افزود و در آمریکا موجی از تبلیغات آخرالزمانی درباره توطئه واکسن به راه افتاد.

حال اما نظرسنجی انجام شده از سوی چند موسسه از جمله موسسه نظرسنجی «پیو» نشان می دهد که تعداد بیشتری از آمریکایی ها به واکسن خوش بین شده‌اند.

پیشتر در تابستان گذشته فقط 60 درصد از شهروندان آمریکایی از کاربرد واکسن ابراز امید کرده بودند، اما حال  این تعداد به 73 درصد رسیده است که به گفته کارشناسان بهداشت عمومی واکسیناسیون این تعداد برای انجام مصونیت عمومی و دسته جمعی در یک جامعه کافی و مناسب است.

در عین حال کارشناسان روان شناسی اجتماعی تاکید دارند که مقاومت در برابر واکسن هیچ گاه در جوامع امروزی از بین نخواهد رفت و این مخالفت‌ها با واکسن همچنان وجود خواهد داشت.

بخشی از مخالفت‌ها با واکسن کرونا بویژه  ناشی از ماهیت ناشناخته و غیرقابل پیش بینی ویروس کروناست که طی کمتر از یک سال توانسته به طور تقریبی بیش از 88 درصد از کشورها و مناطق جهان را آلوده کند. همین پراکندگی فوری کرونا باعث شده تا بسیاری شیوع و همه گیری آن را براساس یک برنامه ریزی از پیش تعیین شده ارزیابی کنند و به تبع آن اعتقادی به واکسن کرونا نیز نداشته باشند.

با وجود آغاز فرایند واکسیناسیون در برخی کشورهای غربی و اروپایی، اما همزمان اعلامیه‌ها و فراخوان‌هایی که واکسن زدن را کاری بیهوده و پرضرر برای نسل بشر عنوان می کند، افزایش یافته و بسیاری از گروه‌هایی که در علوم اجتماعی از آن‌ها تحت عنوان گروه‌های راست‌گرا و بنیادگرا یاد می‌شود در حال تبلیغ علیه کاربرد واکسن کرونا هستند.

 

افزایش خوشبین‌ها

با وجود این تبلیغات و بدبینی‌ها، اما افزایش خوش‌بینی و علاقه مندان به استفاده از واکسن کرونا نشان می‌دهد که تعداد بیشتری از شهروندان آمریکایی در حال کنار آمدن با واقعیتی به نام کرونا هستند و حرف و تلبلیغات ضدواکسن در حال از دست دادن تاثیر و ضریب نفوذ خود در میان شهروندان است. این وضعیت تنها مربوط به آمریکا نیست و نظرسنجی‌ها در دیگر کشورهای اروپایی و غربی نیز نشان می‌دهد که برخلاف ماه‌های گذشته، حال افراد بیشتری تمایل و موافق با زدن واکسن کرونا شده‌اند.

این خوش بینی به واکسن، همزمان بر رفتار و احتیاط شهروندان در برابر انتقال کرونا نیز تاثیر خواهد گذاشت و باعث خواهد شد تا بیماری کرونا برای بسیاری پذیرفته و تلاش حداکثری بر مقابله با آن در دستور کار آن ها قرار گیرد.

دکتر «روپالی جی لیمای»، کارشناس واکسن در دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه جان هاپکینز معتقد است که مردم خسته شده‌اند و به دنبال بازگشت به زندگی دوران قبل از کرونا هستند و از آن جا که تا کنون راه حل موثری برای بازگشت به دوران گذشته وجود نداشته است، افراد بیشتری به واکسن پناه آورده‌اند.

از سوی دیگر نکته جالب درباره بدبینی به واکسن کرونا، بدبینی براساس جنسیت و نژاد است. در این میان زنان و سیاه پوستان بدبینی بیشتری نسبت به دیگران در برابر واکسن کرونا دارند.

در تحقیقات صورت گرفته همچنین مشخص شده که ساکنان مناطق روستایی بدبینی بیشتری به واکسن کرونا در مقایسه با شهرنشیان دارند، اما به طور کلی افزایش تعداد افرادی که خوش بینی بیشتری به تزریق واکسن کرونا دارند، این امیدواری را ایجاد خواهد کرد که شاید برنامه های واکسیناسیون سراسری با چالش کمتری روبرو شود، اگرچه همچنان بزرگترین چالش دولت ها در مسیر واکسیناسیون سراسری  وجود گروه‌های مخالف با این روند است.

 

برچسب‌ها

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف