چین بزرگ‌ترین اقتصاد جهان می‌شود

براساس گزارش جدید یک اندیشکده انگلیسی، واکنش چین به پاندمی ویروس کرونا راه آن را برای تبدیل شدن به بزرگ‌ترین اقتصاد جهان قبل از پایان دهه هموار کرده است. این اندیشکده انگلیسی در گزارش جدید خود نوشت، پاندمی ویروس کرونا و تبعات اقتصادی آن به خیزش چین و گرفتن جای آمریکا به‌عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد جهان توسط این کشور کمک خواهد کرد. در این گزارش جدید عنوان شد، اکنون انتظار می‌رود پکن بر خلاف سال 2033، تا سال 2028 جای آمریکا را بگیرد.

  • کد خبر: 1276
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: سه شنبه 9 دی 1399 - 10:41

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا به نقل از رویترز،  اندیشکده مرکز تحقیقات اقتصاد و تجارت در گزارش سالانه خود که دیروز انتشار یافت، نوشت: «ما انتظار داریم از سال 2021 به بعد سهم آمریکا در تولید ناخالص جهانی کاهش یابد و در نهایت چین جای آن را به‌عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد جهان بگیرد.»

در گزارش این اندیشکده با اشاره به «جدول لیگ اقتصادی جهان» (WELT)، متعلق به این اندیشکده که در آن عملکرد اقتصاد کشورها ارزیابی می‌شود، آمده است: «ما اکنون انتظار داریم این اتفاق در سال 2028، پنج سال زودتر از زمان مطرح شده در ویرایش قبلی WELT، رخ دهد.» این افزایش سرعت پیشرفت چین به تفاوت پاسخ پکن و واشنگتن به پاندمی ویروس کرونا و فرآیند بازیابی بعد از آن نسبت داده شده است.

این گزارش به تحسین مدیریت ماهرانه پاندمی بیماری ویروس کرونا از سوی چین که طی آن قرنطینه زودهنگام سبب کنترل شدن تعداد مبتلایان شد، پرداخته است.

بیشتر بخوانید:

این گزارش اضافه کرد، آمریکا هم در سال آینده میلادی شاهد یک بازگشت قدرتمند بعد از پاندمی خواهد بود اما رشد آن طی سال‌های بعد کند شده و به 9/ 1 و 6/ 1 درصد خواهد رسید. از طرف دیگر چین در حال حرکت به سمت میانگین نرخ رشد 7/ 5 درصد در سال از 2021 تا 2025 است. انتظار می‌رود این رشد بین 2026 و 2030 به 5/ 4 درصد در سال کاهش یابد. همچنین انتظار می‌رود که ژاپن همچنان تا اوایل دهه 2030 که هند احتمالا جایش را بگیرد، سومین اقتصاد بزرگ جهان باقی بماند در حالی که آلمان به جایگاه پنجم خواهد رسید.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف