بحران جدید در راه است
جهان پساکرونا در شوک «مقاومت به آنتی‌بیوتیک‌ها»

براساس پیش بینی مجمع جهانی اقتصاد بحران «مقاومت به آنتی‌بیوتیک» مهمترین چالش دوران پساکرونا در حوزه دارو خواهد بود و پیش‌بینی می‌شود این نقیصه در صورت غفلت، بیش از کرونا به سلامت و اقتصاد جهانی ضربه وارد کند.

  • کد خبر: 1277
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: سه شنبه 9 دی 1399 - 11:02

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی وابسته به نهاد ریاست جمهوری در تازه‌ترین گزارش هفتگی خود به بررسی مهم‌ترین بحران‌های کرونا و پساکرونا پرداخته است. در این گزارش موضوع جدید مورد بررسی قرار گرفته که پیش از این چندان مطرح نبوده است.

بر اساس این گزارش و طبق مستنداتی که مجمع جهانی اقتصاد ارائه کرده، در جهان پساکرونا یکی از مهمترین چالش‌ها که مخاطره‌های اقتصادی بسیار بزرگی نیز خواهد داشت، مقاومت به آنتی‌بیوتیک‌ها است. مقاومت باکتریایی میتواند سالانه جان میلیونها نفر را با آسیب رساندن به سیستم سلامتی آنها بگیرد. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، مقاومت ضدباکتریایی به عنوان یکی از 10 تهدید جهانی برای بهداشت عمومی مطرح شده است. خطرات زمانی ایجاد میشوند که باکتریها، ویروسها، قارچها و انگلها به مرور تغییر کنند و به داروهای تولید شده برای کنترل آنها پاسخ ندهند.

در كشاورزی، آنتیبیوتیكها اغلب به حیوانات داده میشود تا رشد آنها را افزایش دهد یا از شیوع بیماری در دام در شرایط سخت جلوگیری كند. صندوق اقدام AMR تخمین زده است که مرگ ناشی از عفونتهای مقاوم به آنتیبیوتیک ممکن است تا سال 2050 به حدود 10 میلیون نفر در سال برسد، در حالی که این رقم در سال 2019 حدود 700 هزار نفر بوده است. این می‌تواند برای اقتصاد جهانی هزینهی هنگفتی نیز داشته باشد و طبق گفته فدراسیون بین المللی تولیدکنندگان و انجمنهای دارویی،تا 2050 بیش از 100 تریلیون دلار هزینه خواهد داشت.

لارس ربیان سورنسن، رئیس بنیاد نوو نوردیسک، بنیادی که به تأمین بودجه صندوق اقدام AMR کمک میکند، میگوید: «ویروس کرونا واقعا به ما فهماند که ما به عنوان یک جامعه در برابر بیماریهای مسری چقدر آسیب پذیر هستیم. روزانه 2000 نفر به دلیل عفونتهای مقاوم در برابر باکتری میمیرند. حتی اگر امروز شروع کنیم به انجام همه کارهایی که میتوانیم، این تعداد قبل از آن که کاهش یابد، بیشتر هم خواهد شد. اگر نتوانیم اقدامی کنیم، فاجعهای در پیش رو خواهد بود».

نمودار آنتی بیوتیک

 در حال حاضر، باکتریها سریعتر از داروهایی که برای مقابله با آنها تولید میشود، شکل میگیرند. در حالی که شرکتهای دارویی برای یافتن واکسن کووید19 در حال رقابت هستند، بر اساس تحقیقات پیو، تحقیق و تولید آنتی بیوتیک های جدید کند شده است. اکنون سازمان بهداشت جهانی خواستار یک برنامهی جسورانه و متحدانه برای یافتن داروهای جدید است.

صندوق اقدام AMR در تلاش برای جبران این امر، 1 میلیارد دلار از شرکتهای بزرگ دارویی برای سرمایهگذاری در بیوتکنولوژی جمع آوری کرده و قصد دارد تا سال 2030 چهار آنتی بیوتیک جدید را برای بیماران بیاورد.

 

بیشتر بخوانید

 

 

 

 

 

 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف