هشدار نماینده مجلس در رابطه با تاثیر کرونا بر مصرف انرژی:
بحران تامین گاز مصرفی در پیش است

به گفته عضو کمیسیون انرژی مجلس، کرونا مصرف انرژی به خصوص گاز را در کشور را افزایش داده است که ادامه این روند تامین گاز مورد نیاز در فصل سرما را با چالش مواجه خواهد کرد.

  • کد خبر: 1282
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: چهارشنبه 10 دی 1399 - 10:24

مصطفی نخعی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا در رابطه با تاثیر کرونا بر مصرف انرژی گفت: به طوری کلی الگوی مصرف در کشور ما نیاز به اصلاح دارد. سال‌هاست شاهد اتلاف انرژی زیادی در زمان پیک مصرف هستیم مثلا برق و‌ آب در تابستان بیش از نیاز معمول مصرف می‌شوند و گاز هم با شروع فصل سرما به این مشکل دچار می‌شود. در حال حاضر هم افزایش مصرف گاز به میزانی بوده است که مدیران شرکت گاز و  وزارت نفت  در رابطه با ضرورت کاهش مصرف اخطار داده‌اند. البته باید تاکید کنم در کنار این مشکل همیشگی به دلیل وجود بیماری کرونا افراد در محل کار و خانه‌ها برای ایجاد گردش هوا پنجره ها را باز می‌گذارند همین امر باعث اتلاف انرژی و افزایش مصرف گاز شده است

به گفته این نماینده مجلس ادامه این روند شرایط تامین گاز مورد نیاز را با چالش مواجه خواهد کرد و اگر فکری نشود بحرانی در پیش خواهد بود.

 

تدوین سیاست‌های تشویقی برای کاهش مصرف

نخعی در توضیح اولویت کمیسیون انرژی مجلس گفت: نیاز به تدوین برنامه جامع برای اصلاح الگوی مصرف در کشور داریم. اگر میزان مصرف انرژی در ایران را با کشورهای مشابه مورد سنجش قرار دهیم متوجه مصرف بالای انرژی و هدر رفتن انرژی در کشور خواهیم شد.

او در ادامه افزود: در شرایطی که بیماری کرونا ادامه دارد و تحریم‌ها و شرایط نامساعد اقتصادی نیز همچنان بر اقتصاد کشور حاکم هستند، اتخاذ سیاست‌های دقیقی که بتواند مصرف را اصلاح کند و هزینه‌ها را کاهش دهد بسیار مهم است. بیش از این نمی‌توانیم از مردم بابت مصرف انرژی هزینه دریافت کنیم. بنابراین سیاست‌های تنبیهی یا جریمه‌ای یا افزایش هزینه مصرف انرژی به هیچ عنوان پاسخگو نخواهد بود به همین دلیل در کمیسیون انرژی مجلس همه به دنبال سیاست‌های تشویقی هستیم.

 

مصرف بالا و راندمان پایین؛ شاخصه مصرف انرژی در ایران

نخعی به طرح  دولت برای رایگان کردن هزینه مصرف انرژی برای کم مصرف‌ها، اشاره کرد و توضیح داد: این طرح می‌تواند انگیزه لازم برای اصلاح الگوی مصرف در کشور را پایه‌ریزی کند. همچنین طبق قوانین بالادستی تکلیف داشته‌ایم بهینه سازی موتورخانه ها را در دستور کار قرار دهیم امری که می‌تواند تاثیر چشمگیری در کاهش مصرف انرژی داشته باشد. زیرا مصرف بالا و راندمان پایین شاخصه مصرف انرژی در ایران است.

بیشتر بخوانید

او افزود: در مصارف خانگی هم بخاری‌های فعلی، هدر رفت انرژی به میزانی بیش از 70 درصد دارند. بنابراین نیاز به جایگزینی این بخاری‌ها با بخاری‌های کم مصرف داریم. البته در بخش صنایع هم مشکل اتلاف انرژی و راندمان پایین وجود دارد. بنابراین مشکل فقط خانواده‌ها نیستند و بخش اعظمی از آمار الگوی مصرف اشتباه از ناحیه صنایع است.

او گفت: نیازمند ساماندهی فرابخشی در بحث انرژی هستیم  تا همه نهادها نقش خود را دقیق تعریف کنند و اصلاح الگوی مصرف را در اولویت قرار دهند. اجرای تصمیماتی که برای این مهم اتخاذ می‌شود  به طور جدی باید پیگیری شود.در این مسیر مجلس و کمیسیون انرژی در کنار دولت خواهند بود.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف