غلامرضا تقوی خبر داد:
خسارت 3.8 هزار میلیاردی کرونا به تولید گیاهان تزیینی

به گفته مدیر کل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان تزیینی و قارچ خوراکی وزارت جهاد کشاورزی، کرونا سبب خسارات37 هزار میلیارد ریالی به صنعت پرورش گیاهان زینتی شده است.

  • کد خبر: 1284
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: شنبه 13 دی 1399 - 10:44

غلامرضا تقوی، در گفت وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، گفت: در سال 98 حدود 4 میلیارد گل شاخه بریده، گلدان و درخت و درختچه در کشور تولید شده است اما با این میزان تولید خوب، زمان پیک فروش که 45 روز انتهایی سال است، دقیقا با شیوع کرونا همزمان شد و خسارات بسیاری بر فعالان این بخش وارد کرد.

 او میزان صادرات در  سال گذشته را 38 میلیون دلار اعلام کرد و افزود: این درحالی است که حداقل باید 40 میلیون دلار صادرات انجام می‌شد اما محدودیت های کرونایی مانع تحقق این مهم شد.

 تقوی اظهار کرد: سال گذشته بازار گل و گیاه زینتی دچار رکود شد و بیش از هزار و 700 میلیارد تومان خسارت به بخش گل و گیاه زینتی وارد شد. امسال هم مطابق بررسی‌ها تا پایان مهرماه 20 هزار میلیارد ریال خسارت به این بخش وارد شده است.

مدیرکل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان زینتی و قارچ خوراکی تصریح کرد: در ابتدا با وجود اینکه رسته گل وگیاه زینتی و محصولات گلخانه‌ای هم از کرونا خسارت دیده بودند اما این موضوع در هیأت دولت مطرح نشد.با پیگیری هایی که انجام دادیم و جلسه ای که با دفترمعاونت اقتصادی  نهاد ریاست جمهوری داشتیم و با مساعدت دکتر نهاوندیان از اردیبهشت ماه این بخش نیز در 14 رسته اصلی خسارت دیده از کرونا قرار گرفت و اینگونه تسهیلاتی برای جبران خسارات در نظر گرفته شد.

بیشتر بخوانید

هر 120 شاخه گل صادرتی معادل یک بشکه نفت 

تقوی به آخرین جلسه خود با معاونت اقتصادی نهاد ریاست جمهوری و کارگروه اقتصادی مقابله با آثار کرونا اشاره کرد و گفت: در معرفی صنف خود تلاش کردیم به اهمیت حمایت از تولید و صادرات گیاهان تزیینی بپردازیم و توضیح دادیم هر 120 شاخه گل معادل یک بشکه نفت ارزآوری دارد.بنابراین نگرش جدی به این بخش اجتناب ناپذیر است.

او به فعالان این حوزه نیز اشاره کرد و گفت: 50 هزار نفر به طور مستقیم در این بخش فعال هستند و برای 150 هزار نفر هم به طور غیر مستقیم شغل  ایجاد شده است.مدیر کل دفتر امور گلخانه‌ها، گیاهان زینتی افزود: با توجه به میزان تولید و درآمدزایی این بخش در کارگروه، مصوب شد گیاهان تزیینی در رسته شغلی 1 قرار گرفته و باز شوند زیرا عدم توزیع و فروش آثار مخربی بر فعالان این بخش خواهد داشت.اما تاکنون خبری از تصویب این تصمیم در ستاد ملی مقابله با کرونا و ابلاغ آن نبوده است که سبب گلایه ما شده است.از آنجایی که ما با کاهش تولید مواجه نبودیم اما کاهش فروش بسیار شدید بوده است حداقل خواسته ما اجازه فروش است که امیدواریم انجام شود.

 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف