گردش مالی تولید ماسک در ایران چقدر است؟

تولید ماسک در ایران از همان روزهای آغازین شیوع ویروس کرونا با افزایش بسیار قابل توجهی روبه‌رو شد و بسیاری از صنایع آسیب دیده از کرونا با جایگزینی خط تولید، اقدام به تولید و عرضه ماسک‌های بهداشتی کردند.

  • کد خبر: 13
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: يکشنبه 5 مرداد 1399 - 10:13

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا (coronomy.ir) طبق برآوردهایی که مرکز امور اصناف و بازرگانان وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه کرده است، روزانه امکان تولید 10 تا 12 میلیون عدد ماسک در کشور وجود دارد. البته این رقم، ظرفیت اسمی تولید را نشان می‌دهد و هنوز آمار دقیقی از میزان تولید واقعی ماسک وجود ندارد. این برآورد نشان می‌دهد در صورت استفاده حداکثری از ظرفیت تولید، هر ایرانی می‌تواند هر هشت روز یکبار از یک ماسک جدید استفاده کند. قیمت هر عدد ماسک جراحی-پزشکی برای مصرف کننده از 1300 تا 3500 تومان متغیر است و بسته به کیفیت ماسک و محل فروش تغییر می‌کند. یک حساب کتاب کوچک نشان می‌دهد که در صورت تولید حداککثری ماسک تا 10 میلیون عدد در روز و تخمین قیمت دو هزار تومانی برای هر ماسک، درآمد حاصل از فروش ماسک در کشور روزانه تا 20 میلیارد تومان خواهد بود. درا ین آمار تولید خانگی ماسک لحاظ نشده است.

چرخش مالی تولید ماسک

راه‌اندازی خط تولید ماسک با استفاده از دو نوع دستگاه اتوموتاتیک و نیمه اتوماتیک مقدور است. دستگاه‌های اتوماتیک حدودا یک میلیارد تومان قیمت دارند و دستگاه‌های نیمه اتوماتیک 700 تا 750 میلیون تومان. تفاوت این دو دستگاه در شیوه کش‌زنی یا تعبیه بند ماسک‌ها است. دستگاه‌های اتوماتیک، بدون نیاز به دخالت در فرایند تولید، ماسک را به صورت کامل در سبد تولید قرار می‌دهند اما دستگاه‌های نیمه ‌اتوماتیک برای تعبیه کش یا بند به ماسک نیازمند وجود یک دستگاه دیگر نیز هستند.

هر دستگاه در هر دقیقه از 40 تا 60 عدد ماسک تولید می‌کند. با این حساب در صورت فعالیت هر یک از این دو نوع دستگاه به صورت دو شیفته (16 تا 18 ساعت) در هر روز، امکان تولید 50 تا 60 هزار عدد ماسک وجود دارد.

محاسبه هزینه‌های دیگر تولید از جمله هزینه‌های جاری همچون آب، برق، گاز و ... هزینه مواد اولیه، مکان و نیروکار به این دلیل که بسیار متفاوت است، در این گزارش لحاظ نمی‌شود. نکته دیگر این که هزینه‌های مربوط به کسب مجوز و تاییدیه‌های سازمانی در کنار هزینه‌های 10 تا 15 درصدی هدر رفت تولید برای محاسبه دخل و خرج تولید ماسک باید در نظر گرفته شود. اما معمولا تولیدکنندگان 40 تا 50 از قیمت نهایی فروش را به هزینه‌های تولید اختصاص می‌دهند. یعنی برای هر ماسکی که قیمتش 3 هزار تومان است، حدود هزار تا 1500 تومان صرف هزینه‌های تولید شده است.

با احتساب این موارد، هر کارگاه تولیدی ماسک در ماه (24 روز کاری، معادل 48 شیفت هشت ساعته) می‌تواند حدود 1.4میلیون ماسک تولید کند و از محل فروش آنها (هر ماسک 1500 تومان) حدود 700 میلیون تومان درآمد داشته باشد.

در صورت تولید مازاد بر مصرف ماسک در کشور و صدور مجوز صادرات، ارزآوری بالایی در صادرات ماسک وجود دارد. اختلاف نرخ ارز باعث می‌شود تا درآمد حاصل از تولید و صادرات ماسک، بتواند بنیه تولیدی تولیدکنندگان را تقویت کرده و تا حدی نیز بازار ارز را در کشور سامان دهد.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف