مصطفی قانعی:
56 میلیون دوز واکسن کرونا برای ایران از سه منبع تامین می‌شود

رییس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا گفت: 56 میلیون دوز واکسن برای مقابله با کرونا در کشور با استفاده از واردات و مجموعه کواکس و تولید داخل تامین خواهد شد.

  • کد خبر: 1301
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: پنج‌شنبه 11 دی 1399 - 13:58

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، دکتر مصطفی قانعی روز پنجشنبه در برنامه آنلاین بررسی وضعیت تولید واکسن در کشورها و ارایه توانمندی ایران در تولید آن افزود: ایران برای تامین واکسن مورد نیاز برای مقابله با ویروس کرونا 3 رویکرد شامل  تامین 16.8 میلیون دوز واکسن  از طریق  مجموعه  کواکس، تامین 25.5 میلیون دوز  از طریق واردات و 25 میلیون دوز از طریق  تولید داخل را در نظر گرفته است.

وی بیان کرد: در همین راستا برای تولید واکسن در کشور کمیته اخلاق شکل گرفته است، همچنین شرکت هایی برای تولید واکسن در کشور به وجود آمده اند و پلت فرم های خود را ارایه داده اند، در همین راستا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری 255میلیارد تومان از شرکت هایی که کار تولید واکسن آنها تا سر حد بالینی  پیش رفته اند حمایت کرده و صندوق نوآوری نیز 125 میلیارد تومان  از این شرکت ها که تا سر حد بالینی رفته اند حمایت کرده است.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری  یادآور شد: معاونت علمی در نظر دارد مبلغ 710 میلیارد تومان برای تولید انبوه واکسن توسط شرکت های دانش بنیان تخصیص دهد و یا اینکه واکسن را پیش خرید نماید.

قانعی افزود: در حال حاضر ما در کشور هر 4 مدل  پلت فرم دنیا در زمینه تولید واکسن کرونا را انجام می دهد، مدل واکسن مدرنا، مدل واکسن سینووکس ، مدل آسترازنیکا و حتی  پروتئین نوترکیب را داریم و کارهای تحقیقاتی در شرکت های ایرانی در دست انجام است.

بیشتر بخوانید:

وی با اشاره به اینکه کرونا علاوه بر تهدیدها، فرصت ها و دستاوردهایی برای ایران داشت گفت: ایجاد زیر ساخت  آزمایشگاه سطح ایمنی 3  که 10 سال پیگیر آن بودیم در این دوران محقق شد و شکل گرفت، تقویت بخش خصوصی  جهت رفع نیازهای داخلی در شرایط تحریمی که توسعه  واکسن را در پی داشت، دستیابی و تثبیت دانش فنی واکسن های نسل جدید  و نیز ایجاد  فضای رقابتی  برای شرکت های  دانش بنیان از جمله دستاوردهای دوران مثبتی است که در شیوع ویروس کرونا برای کشور به دست آمد.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف