عضو کمیسیون انرژی مجلس بیان کرد:
تاثیر کرونا بر افزایش آلودگی هوا

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس یازدهم با بیان اینکه همیشه در فصل سرما با افزایش مصرف گاز مواجه بوده‌ایم اما امسال به دلیل شیوع کرونا مصرف گاز بیش از پیش افزایش یافته است، توضیح داد: بیشتر نیروگاه‌های تولید برق برای تولید حرارت نیاز به سوخت گاز دارند و در زمان کمبود گاز، مازوت جایگزین می‌شود. به همین دلیل و با طولانی شدن زمان مصرف مازوت، هوای کلان شهرها به شدت آلوده شده است.

  • کد خبر: 1338
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: يکشنبه 21 دی 1399 - 11:56

 هادی بیگی نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا توضیح داد: شیوع بیماری کرونا تاثیر بسیاری بر جوانب مختلف زندگی افراد و جامعه داشته است. یکی از این تاثیرها در بحث انرژی است. البته در کمیسیون انرژی مجلس مباحث جدی در رابطه با تأثیر کرونا در حوزه انرژی نداشتیم زیرا در شرایطی قرار داریم که اولویت‌های دیگری را در حال پیگیری بودیم و فرصت بررسی تاثیر کرونا را به صورت جزئی و دقیق نداشتیم از این رو ارائه آمار دقیق تقریباً ناممکن است. ما مباحث بهره‌وری و افزایش راندمان تولید انرژی و  موضوعات مربوط به بودجه 1400 را همزمان جزو اولویت‌های کمیسیون داشته‌ایم.

بیگی نژاد همچنین گفت: ما در فصل سرما قرار داریم و در این فصل همیشه با افزایش مصرف گاز مواجه بوده‌ایم اکنون هم بر اثر کرونا این مصرف گاز افزایش بیشتری داشته است اما اینکه  میزان این تاثیر بر آلودگی چه میزان بوده ارایه آماری دقیق  سخت است اما واقعیت این است که مجموعه‌ای از عوامل مختلف سبب ایجاد شرایط فعلی بوده‌اند که می‌شد کنترل کرد.

 این نماینده مجلس ادامه داد: باید بگویم بسیاری از نیروگاه‌های ما برای تولید برق نیاز به سوزاندن گاز دارند یعنی نیروگاه‌های برق با دریافت حرارت و چرخش توربین برق تولید می کنند و گاز، گازوئیل یا مازوت می‌سوزانند تا برق تولید شود. با شروع  فصل زمستان از یک سو به دلیل کاهش دما، مصرف گاز افزایش یافته از سوی دیگر با تغییر الگوهای مصرف ناشی از کرونا، شاهد افزایش مصرف گاز هستیم برای تولید برق ناچار به سوزاندن مازوت در نیروگاه‌های تولید برق هستیم.

او به‌ آلودگی‌های اخیر کلان شهرها و نگرانی عمومی از ادامه‌دار وبدن مصرف مازوت اشاره کرد و گفت: برای اینکه در چنین شرایطی قرار نگیریم باید بهینه‌سازی نیروگا‌ه‌ها را بیش از پیش مورد توجه قرار بدهیم. عدم بهینه‌سازی و ایجاد ساختارهای جدید و همچنین عدم ایجاد سیکل ترکیبی یکی از عوامل موثر در آلودگی امروز کلانشهرها است . بسیاری از نیروگاه‌های تولید برق ما تنها با گاز کار می‌کنند در حالی که اگر بهینه سازی و ایجاد سیکل ترکیبی  به درستی ایجاد شده بود برای تولید برق در کنار سوزاندن گاز نیروی بخار هم می توانست کمک کند و اینگونه در شرایط سخت اینروزها قرار نمی‌گرفتیم.

یکی از  راهکاری پیش روی ما  بالا بردن راندمان نیروگاه های تولید برق است مثلا اگر اکنون راندمان تولید برق 20 درصد است باید آن را حداقل به 50 درصد برسانیم تا با مصرف کمتر تولید بیشتر برق را داشته باشیم در این میان باید از انرژی‌های غیر حرارتی بهره بیشتری ببریم. همچنین نیروگاه‌های کوچک هسته‌ای برای تولید برق باید در دستور کار قرار گیرد. وقتی همه این موارد در کنار هم باشند  انرژی مصرفی گاز نخواهد بود و بهره‌وری افزایش خواهد یافت. بنابراین آنچه اکنون اهمیت دارد داشتن برنامه ای کوتاه مدت ومیان مدت است.

بیشتر بخوانید

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف