گزارش‌های اقتصادی نشان می‌دهند
پیامدهای شیوع کرونا در سرزمین آفتاب تابان

یک شرکت تحقیقاتی اعتباری ژاپنی طی یک نظرسنجی دریافته است که در صورتی که شیوع ویروس کرونا در این کشور به سرعت تحت کنترل قرار نگیرد، صدها کسب و کار کوچک و میان اندازه ورشکست خواهند شد.

  • کد خبر: 135
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: يکشنبه 19 مرداد 1399 - 13:47

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا (coronomy.ir) به نقل از ایرنا، همه‌گیری ویروس کرونا تاثیر شدیدی بر کشورهای سراسر جهان داشته و ژاپن نیز از این قاعده مستثنی نیست. با افزایش تعداد موارد تایید شده این بیماری، دولت ژاپن در ماه آوریل /فروردین/ وضعیت اضطراری اعلام کرد و اقدامات سختگیرانه بهداشت عمومی را به اجرا گذاشت، اما با محدود شدن فعالیت اقتصادی، مصرف خصوصی هم در این کشور نسبت به سال گذشته حدود 20 درصد کاهش یافت.

به دلیل اقدامات بهداشت عمومی، موارد جدید عفونت ها که در مقطعی به شدت کاهش یافته بود و باعث شد وضعیت اضطراری در اواخر ماه مه / اوایل خرداد/ برداشته شود بار دیگر افزایش یافته است. این کشور دستکم در 7 ماه نخست شیوع اپیدمی کرونا، توانسته بود این بیماری را به نحو مطلوبی کنترل کند، اما اکنون آمارها حاکی از ابتلای روزانه افزون بر یک هزار نفر در این کشور است موضوعی که بیانگر شدت گرفتن شیوع کرونا در جامعه و امکان افزایش تاثیر آن بر اقتصاد این کشور است.

با این حال هنوز تعداد مرگ و میرهای تایید شده در ژاپن کمتر از هزار نفر است و فعالیت اقتصادی به تدریج از سر گرفته شده است. دولت هم اعلام کرده است بار دیگر قصد ندارد وضعیت اضطراری اعلام کند. گفته می شود احتمالاً اقتصاد ژاپن با کاهش تاثیر کرونا در سطح جهانی در نیمه دوم سال، بهبود خواهد یافت با این وجود آمارها اکنون خلاف این تحلیل را نشان می دهند.

در تابستان امسال قرار بود ژاپن در قالب میزبانی از بازی های المپیک توکیو میزبان میلیون ها بازدید کننده و گردشگر از سراسر جهان باشد، اما اکنون با لغو این بازی ها، علاوه بر هزینه تراشی برای این کشور، صنعت گردشگری این کشور را به کلی تعطیل کرده است، به ویژه اینکه ژاپن برای ورود مسافر از سراسر جهان غیر از چند کشور و آن هم در قالب شرایط خاص، ممنوعیت ورود مسافر را در نظر گرفته است.

گزارش‌ها حاکی است که ویروس کرونا تاثیرات زیادی بر تولید به ویژه تولید کارخانه های خودروسازی، سرمایه گذاری، بورس و گردشگری ژاپن داشته و چشم انداز تیره و تاری را برای شرکت های کوچک و میان اندازه این کشور پیش بینی کرده است.

 

پیش‌بینی افت تاریخی تولید ناخالص داخلی

تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند که تولید ناخالص داخلی ژاپن در دوره سه ماهه دوم سال 2020 (آوریل تا ژوئن) به دلیل اثرات همه‌گیری جهانی ویروس کرونا بیش از 20 درصد کاهش یافته باشد.

10 موسسه تحقیقاتی خصوصی این کاهش سالانه را در شرایط واقعی بین 21.7  تا 28.7 درصد پیش‌بینی کرده‌اند. این بیشترین کاهش از سال 1980، یعنی زمانی است که داده‌های قابل مقایسه در دسترس قرار گرفت. ارقام رسمی تولید ناخالص داخلی روز 17 اوت اعلام می‌شود.

این تحلیلگران می‌گویند که علت این کاهش، افت شدید مصارف شخصی به دلیل درخواست از مردم برای ماندن در خانه است.

همزمان دولت ژاپن نیز ارقام بازبینی‌شده تولید ناخالص داخلی برای فصل ژانویه تا مارس را منتشر کرده است. این ارقام نشان می‌دهند که اقتصاد کشور در شرایط واقعی در مقیاس سالانه 2.2  درصد کوچک شده است. بازنگری اخیر شامل داده‌های اقتصادی می‌شود که به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا به تاخیر افتاده بود.

 

سقوط شاخص بورس 

بیم از گسترش کرونا باعث شد شاخص میانگین نیککی سهام در بازار بورس توکیو برای اولین بار در حدود یک ماه گذشته به زیر سطح 22 هزار واحد سقوط کند که ششمین روز پیاپی کاهش آن بود.

این شاخص در پایان معاملات روز جمعه گذشته در این بازار با 629 واحد کاهش در مقایسه با روز پنجشنبه، در میزان 21 هزار و 710 واحد بسته شد.

شاخص گسترده تر تاپیکس نیز 43 واحد کاهش داشت و در میزان 1496 واحد بسته شد.

کاهش بهای سهام همچنان ادامه داشته است که نشان دهنده بیم و نگرانی از تاثیر شیوع کرونا بر اقتصاد ژاپن است.

روز جمعه، با قویتر شدن ین در برابر دلار آمریکا در بازار بورس توکیو، سفارشات فروش سهام شرکت‌هایی که کالاهایی از قبیل خودرو صادر می‌کنند، افزایش یافت.

 

 

چشم انداز تیره و تار شرکت‌های کوچک و میان‌اندازه

یک شرکت تحقیقاتی اعتباری ژاپنی طی یک نظرسنجی دریافته است که در صورتی که شیوع ویروس کرونا در این کشور به سرعت تحت کنترل قرار نگیرد، صدها کسب و کار کوچک و میان اندازه ورشکست خواهند شد.

شرکت «توکیو شوکو ریسرچ»  از بیش از 6 هزار و 600  کسب‌وکار در مورد چشم انداز آنها از آینده نظرسنجی کرد، بیش از 400 کسب و کار کوچک و میان‌اندازه گفتند که ممکن است مجبور به تعطیلی شوند و حدود 200 شرکت از میان آنها گفتند باید احتمال تعطیلی طی یک سال را در نظر بگیرند.

این شرکت تحقیقاتی می گوید اگر دولت محدودیت‌های اقتصادی را دوباره اعمال کند، کسب‌وکارهایی که به نظر سالم می‌رسند در حالی که هنوز سرمایه در اختیار دارند، از تجارت خارج خواهند شد.

 

ورشکستگی 400 شرکت ژاپنی بر اثر شیوع کرونا 

گزارش‌ها حاکی است تا کنون 400 شرکت ژاپنی بر اثر شیوع کرونا ورشکست شده‌اند که 54 مورد از شرکت‌های اشاره شده در زمینه صنعت رستوران‌داری فعال بودند. 48 هتل و 25 شرکت فعال در زمینه فروش پوشاک و 25 شرکت مواد غذایی نیز نتوانستند پس از شیوع کرونا به فعالیت خود ادامه دهند.

توکیو به عنوان پایتخت ژاپن با 95 مورد ورشکستگی در رتبه اول و به دنبال آن اوساکا و هوکایدو به ترتیب با 41 و 23 مورد در رتبه های بعدی قرار دارند.

طبق این بررسی، نگرانی‌ها درباره وخیم‌تر شدن شرایط شرکت‌هایی که در صنعت رستوران‌داری فعال هستند، وجود دارند. دولت نیز از رستوران‌هایی که تا ساعات پایانی شب فعال هستند، خواسته است تا ساعات کاری خود را کاهش دهند.

 

افت سرمایه‌گذاری در ژاپن

گزارش‌ها همچنین حاکی است مقام‌های اجرایی در ژاپن به دلیل شیوع همه‌گیری جهانی ویروس کرونا، تمایلی به صرف هزینه در کارخانه‌ها و تجهیزات ندارند. نتایج یک بررسی نشان می‌دهد که نرخ رشد سرمایه‌گذاری در بخش سرمایه به پایین‌ترین میزان خود در 11 سال گذشته در این کشور رسیده است.

حدود هزار و 800 شرکت عمده در ماه های مه و ژوئن /اردیبهشت و خرداد/ به این نظرسنجی سالانه که توسط بانک توسعه ژاپن انجام شد، پاسخ دادند. این شرکت‌ها قصد دارند سرمایه‌گذاری در بخش سرمایه را در سال مالی جاری 3.9 درصد نسبت به میزان سال قبل افزایش دهند. این رقم کمترین حد افزایش از سال مالی 2010 تا کنون است.

آهنگ رشد این نوع سرمایه‌گذاری برای 8 سال متوالی تا سال قبل، دو رقمی بوده است. 30 درصد از شرکت‌های پاسخ دهنده گفتند که به دلیل تاثیرات همه‌گیری جهانی کرونا، سرمایه‌گذاری در بخش سرمایه را کاهش خواهند داد.

مقام‌های بانک توسعه ژاپن می‌گویند که میزان سرمایه‌گذاری واقعی در نهایت ممکن است کمتر از سال قبل باشد.

در نهایت اگرچه اقتصاد جهانی با عادت کردن به ویروس کرونا، برخی نشانه‌های بهبودی را از خود نشان داده است، اما تحلیلگران می‌گویند بعید است تقاضا برای اتومبیل و سایر کالاهای بادوام با توجه به افزایش عفونت‌ها در اقتصادهای بزرگ مانند ژاپن بهبود یابد.