تازه‌ترین وضعیت کرونا در کشور
6 شهر آبی شدند

اکنون اغلب شهرها به رنگ نارنجی و زرد و کرونایی درآمده‌اند و از بحران بیماری کووید 19 خارج شده‌ایم ،اما نکته مهمی که مردم باید در نظر بگیرند این است که کرونا به پایان نرسیده بلکه در هفته اخیر نوع جهش یافته‌تری موسوم به کرونای انگلیسی را از خود نشان داده که بسیار خطرناک‌تر است.

  • کد خبر: 1363
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: جمعه 19 دی 1399 - 19:29

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، بر اساس آمارهای امروز جمعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شمار مرگ و میر ناشی از کرونا پس از یک دوره روند افزایشی شدید ، اکنون دو رقمی شده است و می توان گفت این مهم  در مقایسه با آمارهای سه رقمی مرگ و میر ثبت شده، دستاوردی بزرگ و قابل ستایش بوده که با تلاش های کادر درمان در رسیدگی به بیماران و همت همگان در رعایت دستور العمل های بهداشتی رقم خورده است.

تازه ترین آمارهای کرونا از زبان سخنگوی وزارت بهداشت 

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون یک میلیون و 274 هزار و 514 نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت 85 نفر از بیماران مبتلا به کرونا در 24 ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به 56 هزار و 18 نفر رسیده است.

 سیما سادات لاری روز جمعه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا و موارد فوت ناشی از ابتلا به کووید 19 در کشور بیان کرد: از دیروز تا امروز 19 دی 1399 و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 6 هزار و 251 بیمار جدید مبتلا به کووید19 در کشور شناسایی شد که 581 نفر از آنها بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید19 در کشور به یک میلیون و 274 هزار و 514 نفر رسید.

وی ادامه داد: متاسفانه در طول 24 ساعت گذشته، 85 بیمار کووید19 جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به 56 هزار و 18 نفر رسید.

لاری گفت: خوشبختانه تا کنون یک میلیون و 58 هزار و 654 نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده اند. همچنین 4729 نفر از بیماران مبتلا به کووید19 در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

معاون وزیر بهداشت افزود: تا کنون 8 میلیون و 44 هزار و 799 آزمایش تشخیص کووید19 در کشور انجام شده است.

وی بیان کرد: در حال حاضر و بر اساس آخرین تحلیل ها، 4 شهرستان ساری، آمل، رامسر و سوادکوه شمالی در وضعیت قرمز، 43 شهرستان در وضعیت نارنجی و 401 شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند.

تشدید محدودیت کرونایی ساری از روز شنبه 

فرماندارساری اعلام کرد که محدویت‌های تردد کرونایی این شهرستان از روز شنبه بیستم دی ماه به دلیل وضعیت قرمز کرونایی و ادامه روند افزایشی آمار بیماران کووید 19 تشدید خواهد شد.

عباسعلی رضایی افزود : بر اساس مصوبه جدید ستاد استانی مقابله با کرونا ، سخت گیری ها برای عدم ورود خودروهای پلاک غیربومی به شهرستان ساری اعم از نقاط شهری و روستایی بیش  از گذشته تشدید خواهد شد و حتی از ورود خودروهای با پلاک شهرستان های اطراف نیز جلوگیری می شود.

وی ادامه داد : در هفته های گذشته با وجود وضعیت قرمز کرونایی ، برای ورود خودروهای با پلاک برخی شهرستان های اطراف مانند جویبار و سیمرغ سخت گیری کمتری انجام می شد ، ولی از شنبه خودروهای با پلاک این شهرستان ها نیز بدون مجوز حق ورود نخواهد یافت. 

وضعیت کرونایی شهرستان ساری به همراه آمل ، رامسر و سوادکوه شمالی از اواخر هفته گذشته بر اساس ارزیابی وزارت بهداشت و قرمز شد و محدودیت های وضعیت قرمز نیز از اوایل هفته جاری در این شهرستان به اجرا درآمد.

زنجان برای دومین بار روز بدون فوت کرونایی را ثبت کرد

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان گفت: طی 24 ساعت گذشته هیچ گونه مورد فوتی بر اثر کرونا در سطح این استان گزارش نشد که برای دومین بار از زمان آغاز شیوع این ویروس محسوب می‌شود.

دکتر علیرضا آرمانی کیان افزود: پس از گذشت بیش از 10 ماه از شیوع ویروس کرونا تاکنون یک‌هزارو 104 نفر در استان زنجان جان خود را بر اثر ابتلا به این بیماری از دست داده‌اند که روز گذشته موردی از فوت بر اثر این ویروس اعلام نشد. از ابتدای شیوع ویروس کرونا در این استان تاکنون مجموع مبتلایان به این بیماری" تمامی موارد مثبت بر اساس یافته‌های آزمایشگاهی" به رقم 42 هزارو 698 نفر رسیده است.

وی یادآوری کرد: در زمان حاضر شمار مبتلایان و بستری ها در بیمارستان‌های این استان روند نزولی به خود گرفته بطوری که اغلب شهرهای استان رنگ زرد کرونایی بخود گرفته است.

طبق گزارش های اعلام شده از اسفند سال‌ گذشته تاکنون بر اساس یافته های آزمایشگاهی ابتلای 6 هزار و 640 نفر در استان زنجان به کووید - 19 ثابت شده و پنج هزار و 474 نفر از آن‌ها بعد از بهبودی از بیمارستان ترخیص شده‌اند.

ساده‌انگاری کرونا، فارس را با موج جدید بیماری مواجه می‌کند

جانشین استاندار فارس در ستاد استانی مدیریت کرونا،همراهی مردم در رعایت پروتکل‌های بهداشتی و همدلی موجود را مثال زدنی دانست و گفت:هرگونه ساده‌انگاری دستورالعمل‌های بهداشتی باعث اوج‌گیری موج جدید بیماری ناشی از این ویروس خواهد شد.

عبدالرضا قاسم افزود: تلاش ها و ایثارگری های پزشکان و پرستاران ستودنی است همچنین برنامه ریزی و پیگیری های فرمانداران و بخشداران در سراسر استان در شرایط تنگنای مالی برای مدیریت بحران ها از جمله شیوع کرونا شایسته تقدیر است.

به گفته جانشین استاندار فارس در ستاد مدیریت کرونا کاهش آمار بستری و فوتی مربوط به ویروس کرونا و تغییر رنگ استان به زرد نتیجه همکاری و همراهی مردم در رعایت شیوه نامه های بهداشتی است.

قاسم پور با اشاره به هشدارها در خصوص اوج گرفتن کرونا در فصل زمستان در صورت رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی اضافه کرد: غافل شدن از رعایت پروتکل بهداشتی در شرایط پیش رو ما را با موج جدیدی از بیماری در سطح استان روبرو می کند.

او با اشاره به تداوم محدودیت های تردد کرونایی طبق طرح جامع مدیریت هوشمند کرونا گفت: با توجه به رنگ زرد استان در طبقه بندی کرونا در بخش های مختلف اداری، آموزشی،ممنوعیت برگزاری تجمع ها و مراسم های فرهنگی ،ورزشی و غیره...،مشاغل و اصناف و ترددهای خودرویی ادامه دارد.

 جانشین استاندار فارس در ستاد مدیریت کرونا گفت:عادی شدن در شرایطی که احتمال ورود کرونای انگلیسی به کشور آن هم با سرعت انتشار و انتقال 60 تا 70 درصد بیشتر وجود دارد، سبب می‌شود کوچکترین بی احتیاطی ما را دچار مشکل کند.

بازگشایی سالن کتابخانه‌ شهرهای زرد کرونایی اصفهان 

سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی اصفهان از بازگشایی و فعال شدن سالن‌های مطالعه در شهرهای با وضعیت زرد کرونایی این استان خبر داد.

امیر هلاکویی افزود: سالن‌های مطالعه با شرایط رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی بازگشایی شده ولی سالن‌های بخش کودکان و نوجوانان در این شرایط همچنان تعطیل است و فقط امکان ارائه کتاب به آنها وجود دارد. برای سالم‌سازی کتابخانه‌ها، مخزن‌های باز عرضه کتاب همچنان بسته و کتاب‌های امانت داده شده نیز به مدت 2 هفته در فضای جداگانه‌، قرنطینه و سپس وارد قفسه می‌شود.

به گفته وی این کتابخانه‌ها در شهرهای مبارکه، علامه مجلسی، لنجان، شهرضا، منظریه، کاشان، آران و بیدگل، نطنز، تیران و کرون، فلاورجان، اصفهان، فریدونشهر، نایین و برخی از روستاهای تابعه این شهرها افتتاح می‌شود.

میزان رعایت پروتکلهای بهداشتی در خراسان رضوی 67 درصد است

میزان رعایت پروتکلهای بهداشتی در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد در قالب گروههای نظارتی طرح شهید سلیمانی بیش از 67 درصد گزارش شده است.

رییس گروه سلامت محیط دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان این مطلب در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: طبق بررسی های انجام شده رعایت پروتکلهای بهداشتی در بین دستگاههای اجرایی بیش از 72 درصد، و در اصناف و داروخانه ها 64 درصد بوده است.
محمد باباخانی افزود: از ابتدای آذرماه تاکنون بیش از 86 هزار بازدید از اماکن و مراکز زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد به منظور نظارت بر اجرای دستور العملهای بهداشتی در قالب طرح شهید سلیمانی با مشارکت نیروهای بخش سلامت، بسیج، هلال احمر و دفاتر خدمات سلامت انجام شده است.

آمار جان‌باختگان کرونا در گلستان طی 10 روز گذشته 2 برابر شد

رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان با تاکید بر ضرورت رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی گفت که تعداد جان باختگان امروز پنجشنبه کرونا در استان در مقایسه با 10 روز گذشته 2 برابر شد.

 عبدالرضا فاضل اظهار داشت: در شبانه روز گذشته 12 نفر در گلستان بر اثر ابتلا به کرونا جان باختند در حالی که این آمار در 10 روزگذشته (هشت آذر) 6 نفر بود. در حال حاضر 427 بیمار مبتلا به کووید 19 در مراکز درمانی استان بستری هستند که از این تعداد 92 نفر در آی سی یو نگهداری می‌شوند و حال 12 نفر وخیم است.

فاضل افزود: روند ابتلا به کرونا در گلستان رو به‌کاهش است اما به دلیل وضعیت شکننده شیوع کرونا، تداوم رعایت شیوه‌نامه‌ها باید همچنان در دستور کار مردم قرار بگیرد.

به گفته وی در حال حاضر گرگان، کردکوی، بندرترکمن و بندرگز در وضعیت هشدار و نارنجی و بقیه شهرهای گلستان در وضعیت زرد شیوع کرونا قرار دارند.

اجازه فعالیت تالارهای دزفول با نصف ظرفیت 

علی فرهمند فرماندار دزفول گفت: تالارهای پذیرایی این شهرستان با حضور ماموران بهداشتی با نصف ظرفیت اجازه فعالیت دارند.  تالاری که 400 نفر ظرفیت دارد اجازه برگزاری مراسم با 200 نفر میهمان را دارد ضمن اینکه پروتکل های بهداشتی باید با نظارت ماموران بهداشت رعایت شود.
فرماندار دزفول بر ضرورت ممنوعیت برگزاری تجمع برای جلوگیری از شیوع کرونا تاکید کرد و گفت: برگزاری هرگونه تجمع  غیرقانونی است چرا که کرونا همچنان پابرجاست .
وی با بیان اینکه آرامش کنونی حاصل  رعایت فاصله گذاری ماههای گذشته است از مردم خواست همچنان شرایط را درک کنند تا وضعیت کرونا در این شهرستان سفید شود.

شناسایی 952 بیمار مبتلا به ویروس کرونا در باشت 

رئیس شبکه بهداشت و درمان باشت گفت: از اسفند سال گذشته تاکنون 952 بیمار مبتلا به ویروس کرونا در این شهرستان شناسایی شده اند.

آرش حسنی اظهار داشت: در این مدت سه هزار و 435 تست بیماری کرونا در باشت انجام شده است که بیش از25 درصد از نمونه های انجام شده مثبت بوده است.

وی بیان کرد: براساس آمار 11 نفر از شهروندان این شهرستان به علت ویروس کرونا جان خود  را از دست داده اند. هم اکنون وضعیت بیماری ویروس کرونا در باشت زرد است

سه شهرستان استان همدان در وضعیت آبی کرونایی 

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: با تلاش مسوولان و همراهی مردم سه شهرستان اسدآباد، فامنین و بهار در وضعیت آبی کرونایی قرار گرفت.

دکتر «محمد طاهری» افزود: به تازگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رنگ «آبی» به معنای «کم خطر» را به رنگ بندی رسمی شهرستان های کشور از نظر شیوع ویروس کرونا اضافه کرده است.  در این رنگ بندی همچنین رنگ زرد به معنی «خطر متوسط»، نارنجی «پُرخطر» و رنگ قرمز «خیلی پُرخطر» است.

وی اضافه کرد: بر این اساس سه شهرستان اسدآباد، فامنین و بهار در وضعیت آبی کرونایی و مابقی شهرستانها در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند

کاهش بیماران بستری در بیمارستانهای استان همدان 

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: بیماران بستری در بیمارستان های این استان هم اینک به 325 نفر کاهش یافته است همچنین 39 بیمار در یک هفته گذشته بهبود یافته و از بیمارستان ها ترخیص شدند.

دکتر محمد طاهری بیان کرد: تعداد مراجعان سرپایی به اورژانس بیمارستان‌ها با علائم تنفسی مشکوک به کرونا در 24 ساعت گذشته 261 مورد بوده که از این تعداد 29 نفر در بخش عادی بستری شدند.

وی اظهار داشت: 13 نفر از بیماران بستری در بخش عادی بیمارستان در یک هفته گذشته به بخش آی.سی.یو منتقل شدند همچنین وضعیت جسمی 34 نفر هم وخیم گزارش شده است و با شناسایی 9 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 در 24 ساعت گذشته، مجموع موارد مثبت بستری از ابتدای همه گیری ویروس کرونا تاکنون در بیمارستان‌های این استان به 9 هزار و 882 نفر رسید.

شمار بستری شدگان کووید 19 البرز از 29 هزار نفر فراتر رفت

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز اعلام کرد که با پذیرش 40 بیمار دیگر کووید 19 در بیمارستان ها، شمار بستری شدگان این بیماری از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون به 29 هزارو131 نفر درالبرز رسیده است.

دکتر محمد فتحی گفت : از دیروز تا امروز 19 دی ماه تعداد 40 بیمار با علائم کووید 19 در مراکز درمانی استان بستری شدند و اکنون در مجموع 314 بیمار کووید 19 در بیمارستان ها تحت درمان هستند.از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون 26 هزارو 204 بیمار بستری شده کووید 19 پس از بهبودی از بیمارستان های استان ترخیص شده اند.

فوتی‌های کرونا در استان اردبیل به صفر رسید

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل اعلام کرد که در ادامه روند نزولی و تثبیت شرایط شیوع کووید.19، طی شبانه روز گذشته تعداد فوتی‌های کرونا در این استان به صفر رسید.

شیوع کرونا در استان اردبیل پس از 2 ماه اوج در وضعیت ثبات قرار دارد به طوری که شمار ابتلای جدید، تعداد بستری‌ها و آمار فوتی‌های کووید.19 در استان در حال کاهش است.

هم‌اکنون با ادامه روند کاهشی شیوع کرونا، 9 شهرستان پارس‌آباد، نمین، سرعین، کوثر، اصلاندوز، گرمی، بیله‌سوار، خلخال و نیر در وضعیت زرد و 2 شهرستان اردبیل و مشگین‌شهر نیز در وضعیت نارنجی قرار دارند.

6 هفته پیش، تعداد فوتی‌های کووید.19 در استان اردبیل در رکودی کم‌سابقه به 22 نفر فوتی در یک شبانه‌روز رسیده بود ولی یک هفته پیش پس از 80 روز، آمار فوتی‌های کرونا در این استان به صفر رسید.

بیشتر بخوانید:

بالاترین آمار مربوط به فوت بیماران مبتلا به کرونا در استان اردبیل در هشتم آذرماه با 22 فوتی، بالاترین آمار بستری روزانه مبتلایان کرونا در 25 آبان ماه با 113 نفر و نیز بالاترین رکورد بستری همزمان بیماران کرونا با 503 نفر در روز 2 آذرماه به ثبت رسیده است.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف