علیرضا زالی تاکید کرد:
نقش پررنگ محدودیت تردد شبانه تهران در کاهش شیوع کرونا

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران اعمال محدودیت تردد شبانه در تهران را یکی از عوامل موثر در کاهش الگوی شیوع کرونا در سه هفته اخیر تهران عنوان کرد و گفت: این محدودیت ها به شکل چشمگیری فرآیند الگوی زیست شبانه در تهران را تحت الشعاع قرار داده است.

  • کد خبر: 1385
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: يکشنبه 21 دی 1399 - 09:47

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا به نقل از وزارت بهداشت، دکتر علیرضا زالی در جلسه شورای فرماندهی مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران که با حضور جمعی از مسئولان برگزار شد، از کاهش موارد ابتلای جدید به کرونا، بیماران بستری در بخش های عادی و مراقبت های ویژه و مراجعان سرپایی در سه هفته اخیر در استان تهران خبر داد.

وی با بیان اینکه در 10 روز اخیر این الگوی کاهش از شیب تندتری برخوردار بوده است، یادآور شد: از ابتدای آذر ماه تا کنون، مجموع تعداد بیماران کرونایی بستری شده در بخش های عادی بیمارستان ها نسبت به مهر و آبان ماه 60 درصد کاهش داشته است.

زالی میزان کاهش در تعداد بیماران بستری شده در بخش مراقبت های ویژه را از آذر ماه تا کنون نسبت به مهر و آبان ماه 36.5 درصد و میزان کاهش مراجعات سرپایی را 60 درصد عنوان کرد.

چرا الگوی شیوع کرونای تهران در سه هفته اخیر تغییر کرد؟

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران اعمال محدودیت های دوهفته ای در تهران را یکی از مهمترین عوامل موثر در کاهش آمار کرونایی استان تهران عنوان کرد.

وی افزایش میزان استفاده از ماسک توسط شهروندان و گسترش توزیع ماسک های رایگان و ارزان قیمت توسط نیروهای بسیج، سپاه، هلال احمر و همچنین خیرین را از دیگر اقدامات موثر در کاهش میزان شیوع کرونا در تهران دانست.

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران همچنین اعمال محدودیت خروج از استان های نارنجی و قرمز را در کنترل کرونا بسیار موثر دانست.

زالی با اشاره به نقش پررنگ اجرای طرح محله محور شهید سلیمانی در مبارزه با کرونا، توضیح داد:  اعمال این طرح نقش موثری در ردیابی سریع بیماران در سطح محلات دارد.

وی با اشاره به نقش مراقبتی، حمایتی و نظارتی  طرح شهید سلیمانی، از اجرای این طرح در 370 محله مناطق بیست و دوگانه استان تهران و تحت پوشش قرار گرفتن 70 درصد جمعیت استان خبر داد.

وی با اشاره به گستردگی جمعیت برخی مناطق تهران از جمله منطقه دو و چهار، اجرای طرح شهید سلیمانی با 528 تیم متشکل از نیروهای بسیج، هلال احمر و کارشناسان بهداشت را گامی بزرگ برای مدیریت بیماری کرونا در استان تهران عنوان کرد.

وی با اشاره به تعداد بالای بیماران مزمنی که بیش از 10، 15 و 20 روز در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان های تهران بستری شده اند، گفت: این آمار نشان از سطح بالای ارایه خدمات در بیمارستان های استان دارد.

عارضه های پوستی و ریزش مو؛ از عوارض ثانویه کرونا

زالی در بخش دیگری از سخنان خود به افزایش مراجعات بیماران به مراکز درمانی به علت بروز عارضه های پوستی همچون کهیر و خارش و ریزش مو اشاره کرد و گفت: بخش زیادی از این مراجعات به علت عارضه های جانبی ابتلا به کروناست که ممکن است هفته ها پس از بهبود بروز پیدا کند.

آلودگی هوا مرگ و میر ناشی از کرونا را افزایش می دهد

فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران درباره وضعیت آلودگی در تهران اظهار کرد: آلودگی هوا و وجود آلاینده ها به دلایل متعددی مرگ و میر ناشی از کرونا و شیوع آن را افزایش می دهد وباعث می شود کرونا ثبات و بقای بیشتری در محیط پیدا کند.

وی با اشاره به افزایش بروز بیماری های تنفسی با آلودگی هوا، گفت: با افزایش آلودگی هوا افراد دارای بیماری های مزمن تنفسی در برابر کرونا آسیب پذیرتر می شوند.

بیشتر بخوانید:

در بخش دیگری از این جلسه که با حضور جمعی از مسئولان از جمله شهردار و رییس شورای اسلامی شهر تهران برگزار شد، درباره موضوعاتی همچون آلودگی هوای تهران، وضعیت حمل و نقل عمومی، آسیب های اقتصادی و اجتماعی ناشی از کرونا و همچنین وضعیت دارو و واکسن کرونا بحث و گفت و گو شد.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف