رئیس کمیسیون زنان اتاق تعاون ایران:
350 هزار فعال رسمی صنایع دستی حمایت شدند/ ثبت‌نشده‌ها همچنان در انتظار

رئیس کمیسیون زنان اتاق تعاون ایران گفت: بسیاری از فعالان صنایع دستی به ویژه زنان سرپرست خانوار، در کارگاه‌های خانگی ثبت نشده مشغول به کار هستند و تقریبا همه تسهیلات کرونایی نیز منحصر به 350 هزار نفری است که کارگاه ثبت شده رسمی دارند.

  • کد خبر: 1412
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: شنبه 27 دی 1399 - 10:17

خاطره استاد رضایی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا در توضیح تاثیر کرونا بر حوزه صنایع دستی، اظهار کرد: بازار صنایع دستی عموما با به برپایی نمایشگاه‌ها، بازارچه‌ها و جشنواره‌ها رونق می‌گرفت که متاسفانه با شیوع کرونا و ایجاد محدودیت‌ها، امکان فروش صنایع دستی به طور کامل از بین رفت.

استادرضایی  ادامه داد: البته برخی شهرداری‌ها پیشنهاد برپایی نمایشگاه در ایستگاه‌های مترو را مطرح کرده‌اند که به صورت رایگان فضا در اختیار فعالان این حوزه قرار گیرد اما مساله این است که به علت شیوع کرونا در مکان‌های سربسته و شلوغی و تردد زیاد، این پیشنهاد عملی نیست و اجرای آن سبب افزایش بیماران کرونایی خواهد شد.

شرایط سخت، مانع دریافت بسته‌های حمایتی شده است

 

رئیس کمیسیون زنان اتاق تعاون ایران درباره مشکلات فعالان حوزه صنایع دستی در دوران کرونایی گفت: بسیاری از فعالان حوزه هنری و صنایع دستی در کارگاه‌های خانگی که ثبت رسمی نشده‌اند، مشغول به کار هستند و بسیاری در روستاها با کمک جهاد کشاورزی یا کمیته امداد یا بهزیستی وارد عرصه تولید صنایع دستی و تولید خانگی شده‌اند. این فعالان طبیعتا مشمول دریافت حمایت‌های دولتی از این بخش هم نمی‌شوند و البته اطلاعات و آمار دقیقی از آ‌نها وجود ندارد. در واقع  آمار 350 هزار صنعتگر حوزه صنایع دستی که همه حمایت‌ها حول این تعداد می‌چرخد مربوط به افرادی است که به صورت رسمی فعالیت می کنند و دارای کارت شناسایی در حوزه رسمی خود هستند. تمامی بسته های حمایتی و اعتباری برای زیاندیدگان از خسارات کرونا برای افراد ثبت شده بوده است  نه برای این افراد غیر رسمی.

بیشتر بخوانید


رئیس کمیسیون زنان اتاق تعاون ایران در رابطه با بسته های حمایتی هم گفت: در مرحله نخست  بسته‌های حمایتی شامل کمک‌های 2 تا 3 میلیون تومانی برای کمک به اجاره کارگاه‌ها مصوب شده بود. خب این رقم، نیاز فعالان را پشش نمی‌داد. اما با تصمیم کارگروه اقتصادی کرونا قرار شد که در تدوین بسته‌های حمایتی دور دوم فعالان هنری غیررسمی نیز سازماندهی شوند و حمایت‌ها را دریافت کنند. اما بدنه این گروه از صنعتگران خانگی چنان دچار ضعف شده و آسیب دیده است که کمتر کسی رغبت دارد تا شرایط دریافت این جمایت‌ها را تامین کند. علی الاصول بهتر است که شرایط دریافت تسهیلات کرونایی برای این بخش از فعالان صنایع دستی یا مجموعه کسانی که آسیب بیشتری دیده‌اند آسان سازی شود.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف