رییس اتحادیه طلا و جواهر در گفت وگو با کرونومی:
تعطیلی مراسم‌ها، بازار طلافروشان را نصف کرد

به گفته رییس اتحادیه طلا و جواهر ایران با تعطیلی مراسم‌های مختلف چون آیین‌های عروسی، تولدها و ... تقاضا برای خرید طلا و جواهرات کاهش بسیار قابل توجهی پیدا کرد، و به همین دلیل بسیاری از کارگاه های تولیدی و فروشگاه‌های طلا و جواهر تعطیل شدند.

  • کد خبر: 1462
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: دوشنبه 29 دی 1399 - 12:49

محمد کشتی آرای در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا در توضیح تاثیر بیماری کرونا بر فعالان حوزه طلا و جواهر ایران گفت: طلا و جواهرات  جزو زیورآلات و کالای لوکس و زینتی هستند و  در رسته مایحتاج عمومی مردم قرار ندارند که مصرف روزانه داشته باشند.  مصرف طلا و جواهر در مناسبت‌های مختلف چه مناسبت‌های مذهبی و ملی چه مراسم عزا یا عروسی یا گردهمایی‌های خانوادگی قابل توجه است.

او ادامه داد: بعد از شیوع بیماری کرونا و عدم برگزاری مجالس خانواده‌ها اعم از عروسی، عزا، عقد و نامزدی یا مناسبت‌های دیگر شاهد کاهش تقاضا برای خرید و طلا و جواهر و استفاده آن بودیم.
 

تعطیلی کارگاه های تولید طلا و جواهر

کشتی آرای با بیان اینکه آمار دقیقی از میزان تاثیر کرونا بر این بخش وجود ندارد، گفت: حداقل آسیب کرونا بر تولید و توزیع طلا و جواهرات کاهش تقاضا  بوده که این میزان کاهش حداقل 50 درصدی بر این صنعت تاثیر چشمگیری داشته و شاهد تعطیلی بسیاری از کارگاه‌های تولید طلا و جواهر و فروشگاه های فروش آن در یک سال اخیر بوده ایم.بخشی از کارگاه ها نیز تغییر شغل داده اند.

بیشتر بخوانید

رئیس اتحادیه طلا و جواهر ایران افزود: البته در کنار کرونا شرایط اقتصادی حاکم بر کشور نیز تقاضا برای خرید طلا و جواهر را کاهش داده است. خانواده‌ها ترجیح می‌دهند سرمایه‌های خود را در بخش‌هایی که سوددهی بیشتری دارند، سرمایه‌گذاری کنند، به همین دلیل بخش اعظمی از این سرمایه‌گذاری‌ها به سمت طلای خام، سکه و ارز سوق داده شده است.

او در پایان افزود: البته خریدهای اجباری چون حلقه نامزدی و سرویس طلای عروس و... وجود دارد اما اصل برگزار نشدن مراسم های مختلف، انگیزه خرید آن را به شدت کاهش داده که بسیاری از تولید کنندگان را برشکست کرده است.

 

 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف