کارشناسان مدت رفع پیامدهای کرونا در روسیه را 1 تا 4 سال می‌دانند
سایه سنگین کرونا بر اقتصاد روسیه

تعطیلی سه ماه روسیه در دوره شیوع گسترده کرونا، پیامدهایی همچون توقف اجرای طرح‌های ملی، افزایش بیکاری، سقوط سرمایه‌گذاری‌های خارجی، افزایش قیمت کالاها، کاهش تولیدات صنعتی و تولید ناخالص ملی، سقوط ارزش روبل و کسری بودجه دولت روسیه به همراه داشت.

  • کد خبر: 148
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: سه شنبه 21 مرداد 1399 - 12:01

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا (coronomy.ir) به نقل از ایرنا، بیماری کرونا که از ماه فوریه 85 جمهوری و استان روسیه را در نور دیده است، تاثیرات منفی خود را در بخش های مختلف اقتصادی و زندگی مردم روسیه گذاشته است.

تعطیلی سه ماه روسیه در دوره شیوع گسترده کرونا، پیامدهایی همچون توقف اجرای طرح‌های ملی، افزایش بیکاری، سقوط سرمایه‌گذاری‌های خارجی، افزایش قیمت کالاها، کاهش تولیدات صنعتی و تولید ناخالص ملی، سقوط ارزش روبل و کسری بودجه دولت روسیه به همراه داشت.

دولت روسیه برای مقابله با پیامدهای این بیماری همه‌گیر، چندین بسته حمایت اقتصادی برای حمایت از کارفرمایان و مراکز اقتصادی این کشور و مردم روسیه بویژه افراد بیکار و خانواده های دارای فرزند به اجرا گذاشت.

در راستای این حمایت اقتصادی، ده‌ها میلیارد روبل در قالب کمک‌های بلاعوض یا وام در اختیار کارفرمایانی که مراکز اقتصادیشان تعطیل شده قرار گذاشته شد و نسهیلات مالیاتی برای آنها در نظر گرفته شد. 

 

تاخیر 6 ساله در اجرای طرح های ملی روسیه 

 شیوع  کرونا و ابتلای نزدیک به 850 هزار نفر به این بیماری، طرح‌های ملی بلندمدت رئیس جمهوری روسیه به ارزش 367 میلیارد دلار را به تعویق انداخته است و به نظر می‌رسد روس‌ها حداقل شش سال بیشتر باید در انتظار اجرای پروژه‌های ملی باشند.

به گزارش کاخ کرملین،  ولادیمیر پوتین در همین رابطه به دفتر ریاست جمهوری روسیه دستور داده تا متن دستور درباره طرح‌های ملی روسیه را از سال 2024 به سال 2030 تغییر دهند.

 برنامه توسعه ملی 367 میلیارد دلاری (25/7 هزار میلیارد روبلی) مورد نظر پوتین در زمان حاضر از برنامه زمان‌بندی عقب افتاده است و رئیس جمهوری روسیه قصد دارد اصلاحات بنیادین در آن انجام دهد. 

با توجه به شیوع گسترده کرونا در روسیه، تحلیلگران معتقدند اجرای برنامه های پوتین تا سال 2024 عملا غیرممکن و دور از دسترس شده است از این رو دولت روسیه پیش‌بینی خود در خصوص اجرای پروژه های ملی را به سال 2030 کشانده است. 

 

شمار بیکاران در روسیه از مرز 2 میلیون تن فراتر رفت

 وزیر کار و حمایت‌های اجتماعی روسیه اعلام کرد: «شمار رسمی بیکاران در روسیه به 2 میلیون و 90 هزار نفر رسید.»

« آنتون کوتیاکوف » در این باره گفت: «رشد شمار بیکاران در روسیه، سه ماهه سوم سال 2020 را دشوارترین دوره بازار کار می‌کند ضمن اینکه روند رشد شمار بیکاران ادامه دارد.» وزیر کار و حمایت‌های اجتماعی روسیه در همین حال معتقد است که اوایل سال 2021 و در سه ماهه دوم سال آینده وضعیت بیکاری در روسیه بهبود خواهد یافت.

کمیته آمار دولتی روسیه پیشتر اعلام کرده بود که در ماه آوریل (اواسط اردیبهشت)، شمار بیکاران در روسیه 23 درصد رشد داشته و به 4.6 میلیون نفر رسید. گفتنی است، بیکاران در روسیه برای اینکه بتوانند کمک هزینه بیکاری دریافت کنند به صورت رسمی ثبت می‌شوند و تفاوت بین رقم 2 میلیون و 90 هزار نفر بیکاران ثبت شده و 4 میلیون و 600 هزار نفر آمار کل بیکاران به همین دلیل است.

بر اساس اطلاعات رسانه‌های روسی، بیکارانی که در این کشور ثبت رسمی می‌شوند در زمان حاضر 12 هزار روبل (حدود 170 دلار) از دولت کمک هزینه دریافت می‌کنند. گزارش ها از مناطق روسیه حاکی است که بیماری کرونا بر سطح اشتغال مردم تاثیر گذاشته و ممکن است با ادامه بحران در ماههای آینده ،میلیونها نفر در روسیه کار خود را از دست بدهند.

معاون اتاق صنایع و بازرگانی روسیه در این پیوند به تازگی هشدار داد که بیماری کرونا ممکن است موجب ورشکسته شدن 3 میلیون کارفرمای روس و بیکار شدن 8.6 میلیون نفر ختم شود. به گفته این مقام روس، از هر سه کارفرمای روس که به امور تجاری کوچک در مناطق روسیه مشغول هستند یک نفر گفته است که با کاهش تقاضا برای کالاها و خدمات وی فقط می تواند یک سه ماهه دیگر دوام بیاورد.  

 

کاهش سرمایه‌گذاری‌های خارجی در روسیه

بانک مرکزی روسیه از کاهش 98 درصدی سرمایه گذاری خارجی در روسیه از ماه ژانویه تا ماه مارس سال 2020 در مقایسه با دوره زمانی مشابه سال گذشته خبر داده است. بانک مرکزی روسیه اعلام کرده است در سه ماه نخست سال 2020، 200 میلیون دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی در روسیه انجام شده است. این در حالی است که در دوره زمانی مشابه در سال 2019، 10.2 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در روسیه انجام شده بود. 

 

افزایش قیمت کالاها

بر اساس اطلاعات کمیته آمار دولتی روسیه، سطح تورم در ماه‌های آوریل، می و ژوئن رشد بیشتری یافت.

این مساله بیشتر بر کالاهای اساسی بویژه مواد غذایی محسوس بود و قیمت بسیاری از مواد غذایی بین 8 تا 30 درصد افزایش یافت. دولت روسیه در این رابطه صادرات غلات به کشورهای دیگر را برای مهار تورم و جلوگیری از رشد بهای نان در این کشور متوقف کرد. این تدبیر دولت روسیه هرچند بر قیمت نان و برخی اقلام مواد غذایی تاثیر گذاشت اما مانع افزایش بهای گوشت قرمز و مرغ و ماهی نشد بطوری که این مواد غذایی تا 20 درصد افزایش قیمت داشتند. 

 

کسری بودجه روسیه

بودجه روسیه در سال جاری با کسری بزرگی مواجه بود که علت اصلی آن سقوط بهای نفت در بازار جهانی به عنوان منبع اصلی درآمد این کشور بود و کرونا به این مساله دامن زد. یک مقام دولت روسیه به رسانه‌های این کشور خبر داد که کسری بودجه این کشور در سال 2020 ممکن است به 74.6 میلیارد دلار برسد.

روزنامه ایزوستیا چاپ مسکو به نقل از یک مقام نزدیک به دولت روسیه و بدون اشاره به نام وی نوشت: «کسری بودجه فدرال روسیه در سال 2020 ممکن است به حدود 5.6 هزار میلیارد روبل (74.6 میلیارد دلار) برسد.»

به نوشته این روزنامه، قبلا پیش‌بینی شده بود که کسری بودجه روسیه در سال جاری 900 میلیارد روبل (حدود 12 میلیارد دلار) باشد.  این مقام روس خاطرنشان کرد که در اصلاحیه ای که در بودجه روسیه تنظیم شده است، بهای نفت یورالز نفت پایه روسیه، 20 دلار برای هر بشکه درنظر گرفته شده است. در حالی که قبلا این رقم 57.7 دلار برای هر بشکه محاسبه شده بود.  

روزنامه روسی نوشت: دولت روسیه قصد دارد از چند منبع کسری بودجه را تامین کند و مجبور است تا 2 هزار میلیارد روبل (26.6 میلیارد دلار) از صندوق رفاه ملی روسیه بردارد و یکهزار میلیارد روبل (13.3 میلیارد دلار) از منابع مختلف تامین می‌کند و بقیه را هم قرض خواهد گرفت.

 

سقوط ارزش برابری روبل

ارزش برابری روبل روسیه در دوره شیوع کرونا در برابر دلار آمریکا و یورو به شدت کاهش یافت. 

در حالی که ارزش هر دلار آمریکا در اوایل سال میلادی جدید (اواسط دی‌ماه) حدود 61 روبل بود اما هم‌اکنون در ازبربانک بزرگترین بانک روسیه به 74 روبل رسیده است. قیمت هر یورو نیز با افزایش چشم‌گیری به نزدیک 86.60 روبل رسیده است و صاحبنظران در روسیه، گسترش کرونا و کاهش قیمت نفت را دلیل اصلی آن می‌دانند.

گفتنی است، ارزش روبل در روسیه رابطه مستقیمی با قیمت نفت در بازار جهانی دارد و با افزایش بهای نفت ارزش پول ملی روس‌ها نیز در برابر دلار و یورو بالا می‌رود.

 

کاهش تولید ناخالص ملی روسیه

وزیر توسعه اقتصادی روسیه اعلام کرده است که تولید ناخالص ملی این کشور در شش ماه نخست سال جاری میلادی در مقایسه با نیم سال نخست سال 2019،  4.2 درصد کاهش یافت. «ماکسیم رشتنیکوف»در جمع خبرنگاران اعلام کرد که پیش بینی کاهش تولید ناخالص ملی برای سال 2020 تغییری نکرده و در سطح 4.8 درصد قرار دارد.

 «الکسی کودرین» رئیس دیوان محاسبات روسیه نیز در خصوص زیان ناشی از گسترش کرونا در این کشور اعلام کرده بود که احتمالا پنج درصد از تولید ناخالص ملی کشور به دلیل ادامه بحران کرونا از بین خواهد رفت.  

 

 کاهش درآمدهای مردم روسیه

کمیته آمار دولتی روسیه (روس استات) از کاهش هشت درصدی درآمد واقعی مردم روسیه به دلیل شیوع کرونا در این کشور خبر داد.

درگزارش کمیته آمار دولتی روسیه گفته شد، درآمد واقعی مردم روسیه در سه ماهه دوم سال 2020 (از ماه آوریل تا ماه ژوئن)، هشت درصد نسبت به زمان مشابه سال گذشته کاهش یافته است. درآمد واقعی به درآمدی گفته می شود که پس از کسر پرداخت مالیات و بیمه درمانی و بازنشستگی باقی می ماند. 

بر اساس گزارش کمیته آمار دولتی روسیه، درآمد واقعی مردم در سه ماهه نخست سال 2020، نسبت به زمان مشابه سال گذشته 3.7 درصد و در سه ماهه دوم نیز هشت درصد کاهش یافته است.

میانگین درآمد سرانه مردم روسیه (بدون کسر مالیات و بیمه و بازنشستگی) در سه ماهه دوم سال جاری با 4.8 درصد کاهش نسبت به زمان مشابه سال 2019، 32 هزار و 584 روبل (حدود 450 دلار) بود. بر اساس این گزارش، میانگین حقوق مردم روسیه در ماه می گذشته 50 هزار و 747 روبل (حدود 700 دلار) بود.

سران روسیه امیدوارند که با تدابیری که بکار گرفته اند بویژه آغاز تولید واکسن کرونا از ماه سپتامبر و تزریق آن به مردم، از تبعات شیوع کرونا بر اقتصاد و جامعه این کشور بکاهند. با این حال ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه از آغاز موج دوم کرونا در پاییز در این کشور ابراز نگرانی کرده است زیرا که در آن صورت دوباره باید تدابیر محدود کننده بکار گرفت و قرنطینه مردم، بر وضع اقتصادی کشور تاثیر منفی خواهد گذاشت.

به عقیده کارشناسان، رفع پیامدهای کرونا در روسیه، بین یک تا چهار سال زمان می برد و این مساله احتمال رکود شدید اقتصادی در سالهای اخیر در این کشور را افزایش می دهد. 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف