دبیر کل اتحادیه بنکداران مواد غذایی خبر داد:
افزایش مصرف شیرینی و تنقلات در دوره کرونا

دبیر کل اتحادیه بنکداران مواد غذایی گفت: با شیوع کرونا و ترس و نگرانی مردم از کمبود مواد غذایی، شاهد افزایش 30 درصدی فروش مواد غذایی نسبت به سال گذشته بودیم.

  • کد خبر: 1483
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: شنبه 4 بهمن 1399 - 10:22

دکتر قاسم‌علی حسنی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا  گفت: مواد غذایی نیاز ضروری مردم است و از این رو با شروع کرونا و نگرانی مردم از شرایط قرنطینه یا بیم از قحطی شاهد هجوم برای تهیه مواد غذایی بودیم. طی 15 روز قرنطینه ای که در تعطیلات نوروز رخ داد، فروش ما 30 درصد افزایش یافت.

او ادامه داد: همچنین در تمام پیک‌های شیوع کرونا و اجرای طرح‌های فاصله گذاری اجتماعی هم شاهد افزایش 30 درصدی فروش مواد غذایی نسبت به مدت مشابه در سال گذشته بودیم.

حسنی با بیان این که «نوشیدنی‌ها و تنقلات سهم مهمی از این بازار داشت» افزود: واقعیت این است که صنف ما نه‌تنها از کرونا آسیب ندید که با رشد فروش و افزایش درآمد مواجه شد زیرا مردمی که درخانه بیکار مانده‌ بودند مواد غذایی بیشتری از جمله تنقلات و انواع نوشیدنی‌ها مانند چای و قهوه استفاده ‌کردند. نباید فراموش کنیم که همکاران ما حتی یک روز را هم تعطیل نبودند و هیچ فروشگاه مواد غذایی هم تعطیل نشد و با تلاش همکاران ما به هیچ عنوان کمبودی در صنف مواد غذایی رخ نداد.

دبیرکل اتحادیه بنکدارن مواد غذایی در ادامه توضیح داد: گرانی و شرایط اقتصادی سخت مردم هرچند بر توان خرید بسیاری تاثیر منفی داشته است، اما واقعیت این است که نمی‌توان از خریدهای ضروری چشم پوشید با همه گرانی‌ها سالانه هر ایرانی 17 تا 18 کیلو روغن مصرف می‌کند یا هر ایرانی در روز حداقل 7 تا 8 لیوان چای می‌نوشد که براساس برآوردها روزی 500 تا 600 میلیون بار چای و حدودا سالی 120 هزارتن چای خشک در کشور مصرف می‌شود. بنابراین گرانی شاید بر میزان مصرف برخی مواد غذایی تاثیر بگذارد اما مانع از خرید و مصرف نمی‌شود. البته این توضیح هم ضروری است که  گرانی ها دست ما نیست به خصوص در مواد غذایی مانند شکر و روغن  اما معتقدیم اگر دولت ارز دولتی را حذف کند، خرید و فروش آزاد باشد و محدودیت ها برداشته شود میتوان قیمت ها را کنترل کرد و مانع افزایش شد.

 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف