گزارش پرداخت تسهیلات حمایتی از آسیب‌دیدگان کرونا
چه کسانی 58 هزار میلیارد تومان وام کرونایی گرفتند؟

از ابتدای شیوع کرونا تا کنون تسهیلات گوناگونی به بخش‌ها و کسب‌وکارهای آسیب دیده کشور پرداخت شده است. کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی کرونا در طول این دوره زمانی برای ارائه 58 هزار و 600 میلیارد تومان تسهیلات به آسیب دیدگان کرونا برنامه‌ریزی و اقدام کرده است.

  • کد خبر: 1534
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: سه شنبه 7 بهمن 1399 - 11:56

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا با تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی کرونا که از اواخر سال گذشته به ریاست دکتر محمد نهاوندیان و با حضور نمایندگان دستگاه‌های اجرایی و اصناف مختلف کشور تشکیل شد، تسهیلات کرونایی در چهار بخش خانوار، اشتغال‌محور، بنگاه‌محور و وام ودیعه مسکن  پرداخت شده است.

در بخش خانوار سرپرستان خانوار وام‌های یک میلیون تومانی دریافت کردند، در بخش تسهیلات اشتغال محور، کسب‌وکارهای 14گانه با ثبت‌نام در سامانه کارا، وام ارزان قیمت کرونایی گرفتند، در تسهیلات بنگاه‌محور یا بخشی، بنگاه‌های فعال آسیب دیده از کرونا در حوزه‌های «گردشگری»، «فرهنگ و هنر» و «ورزش و جوانان» به تناسب ابعاد و بازار بنگاه‌ها تسهیلات گرفتند و در بخش وام ودیعه مسکن نیز مستاجران، متناسب با شهرهای محل سکونت خود در کلان‌شهرها، مراکز استان و شهرستان‌ها تسهیلات حمایتی دریافت کردند.

 

22000 میلیارد تومان

در دوره نخست ارائه تسهیلات کرونایی یک میلیون تومانی به خانوار مجموعا  22 هزار میلیارد تومان به متقاضیان این وام پرداخت شد.

 

12000 میلیارد تومان

در دور دوم پرداخت تسهیلات به خانوارها نیز، متقاضیان وام کرونایی مجموعا درخواست 12 هزار میلیارد تومان وام داشتند که بیش از 7 هزار میلیارد تومان آن تا امروز پرداخت شده و باقی نیز در روند پرداخت قرار دارد و به زودی به حساب سرپرستان خانوار واریز خواهد شد.

 

9800 میلیارد تومان

در بخش کسب‌وکارهای 14 گانه آسیب دیده‌ از کرونا نیز در دور اول پرداخت‌ها که با عنوان «تسهیلات کرونایی اشتغال محور» انجام گرفته بود، تاکنون 6.1 میلیارد تومان به متقاضیان پرداخت شده و با نهایی شدن فرایند پرداخت‌ پرونده‌های متقاضیان به ارزش 3.7 هزار میلیارد تومان، تا پایان سال این رقم مجموعا 9.8 به هزار میلیارد تومان می‌رسد.

 

3500 میلیارد تومان

شرکت‌های بزرگ حمل و نقلی نیز که در دوره شیوع کرونا و ایجاد محدودیت‌ها متضرر شده بودند با حمایت ویژه دولت در ردیف دریافت تسهیلات ویژه قرار گرفتند. این شرکت‌ها تا کنون 1900 میلیارد تومان تسهیلات ویژه کرونایی دریافت کرده‌اند و تا پایان سال با ارائه وثایق و تکمیل فرایند دریافت تسهیلات، 1600 میلیارد تومان دیگر نیز دریافت خواهند کرد. به این بخش نیز مجموعا 3500 میلیارد تومان تسهیلات اختصاص یافته است.

 

7300 میلیارد تومان

پرداخت وام ودیعه مسکن از پاییز امسال در دستور کار قرار گرفت و با ثبت‌نام متقاضیان دریافت این وام و نهایی شدن فرایند پرداخت به بخشی از آنان، تاکنون 3800 میلیارد تومان پرداخت شده و 3500 میلیارد تومان نیز در فرایند پرداخت قرار دارد.

 

4000 میلیارد تومان

در حوزه تسهیلات بنگاه‌محور یا بخشی سه حوزه «گردشگری»، «فرهنگ و هنر» و «ورزش و جوانان» به ترتیب با 1500 میلیارد تومان، 800 میلیارد تومان و 1700 میلیارد تومان مجموعا 4 هزار میلیارد تومان درخواست تسهیلات داشته‌اند که هم اکنون نیز در جریان پرداخت قرار دارد.

 

در این باره بیشتر بخوانید

 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف