مدیر عامل شرکت آب فاضلاب تهران
آب شرب تهران جیره‌بندی نمی‌شود

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب تهران با اعلام این که در تابستان هم جیره‌بندی آب در تهران نخواهیم داشت، گفت: همه ساله مصرف آب در زمستان به حدود 2 میلیون 600 مترمکعب می‌سید اما امسال در هیچ روزی مصرفمان کمتر از 3 میلیون مترمکعب نبوده است.

  • کد خبر: 1556
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: شنبه 11 بهمن 1399 - 09:43

به گزارش پایگاه اطلاغ‌رسانی و پایش آثار اقتصادی گرونا به نقل از بازار، کاهش میزان بارندگی در امسال کمی نگران کننده شده است. آنگونه که آمارها نشان می‌دهد ورودی آب به سدهای کشور در مقایسه با پارسال حدود 10 درصد کاهش یافته است. جدای از این شرکت مدیریت منابع آب ایران می‌گوید که تا  4 بهمن‌ماه سال آبی جاری مجموع ارتفاع ریزش‌های جوی کشور معادل 85.5 میلی‌متر بوده که این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه بلندمدت(103.5 میلی‌متر) 17 درصد کاهش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (146.6 میلی‌متر) 40 درصد کاهش را نشان می‌دهد. در حالی گزارش‌ها از کاهش بارندگی ها حکایت می‌کند که میزان مصرف هم در بسیاری از کلان شهرها امسال به واسطه کرونا به شدت بالا رفته است.

متوسط مصرف روزانه آب شرب در امسال  بین 2500 تا 300 هزار مترمکعب نسبت به پارسال بیشتر شده است. این افزایش مصرف در برخی از روزها حتی بیشتر هم بوده به طوری که اضافه مصرف تهرانی ‌ها در 20 روز تابستان معادل کل آب شرب مصرفی در شهر اصفهان بود

آنگونه که محمدرضا بختیاری مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب تهران به بازار می‌گوید: متوسط مصرف روزانه آب شرب در امسال  بین 2500 تا 300 هزار مترمکعب نسبت به پارسال بیشتر شده است. این افزایش مصرف در برخی از روزها حتی بیشتر هم بوده به طوری که اضافه مصرف تهرانی‌ها در 20 روز تابستان معادل کل آب شرب مصرفی در شهر اصفهان بود.

به گفته او، هر سال زمستان میزان مصرف در تهران کاهشی می شد و به  حدود دو میلیون و 600 تا دو میلیون و 700 هزار مترمکعب می رسید اما امسال مصرف آب در هیچ روزی به سه میلیون مترمکعب نرسید و در تابستان حتی از سه میلیون و 900 هزار مترمکعب هم فراتر رفت.  

تابستان 1400 آب جیره بندی می‌شود؟
با وجود اینکه تقریبا 50 روز از زمستان باقی مانده اما بسیاری نگران روزهای گرم تابستان و مصرف آب پایتخت نشین‌هایی است که بعد از کرونا پر مصرف‌تر هم شده‌اند. ذخایر برفی به شدت کاهش یافته و میزان بارندگی هم کاهشی بوده است. با این وجود مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب تهران می‌گوید : با توجه به برنامه‌ریزی‌هایی که صورت گرفته سال آینده جیره بندی آب نخواهیم داشت. تصفیه خانه ششم و هفتم وارد مدار شده و این دو پروژه کمک می‌کند که مشکلی در تامین آب شرب مردم نداشته باشیم.

او البته تاکید می کند که باید شیب رشد مصرف مردم با همین وضعیت ادامه پیدا کند. او با اشاره به مصرف بالای تهرانی ها در روزهای نخست شیوع کرونا، ادامه می دهد : در ابتدای همه گیری  که نگرانی ها به نوعی بیشتر بود میزان مصرف حتی تا 25 درصد افزایش یافت اما بعد مدتی این وضعیت متعادل شد. به طوری که هم اکنون میزان مصرف در مقایسه با پارسال بین 10 تا 12 درصد بیشتر است.

مناطق یک، دو و سه شهرداری تهران پرمصرف‌ترین مناطق استان تهران در بخش مصرف آب شرب هستند. سرانه مصرف آب در تهران 250 لیتر در شبانه روز است که این شرایط در اسفندماه به 290 لیتر افزایش یافته بود

شیب رشد مصرف 4 برابر شد
بختیاری با بیان اینکه  رشد مصرف آب معمولا سالانه حدود 3 درصد بوده است، ادامه داد: به عبارت دیگر می توان ادعا کرد که شیب رشد مصرف امسال حدود 4 برابر شده است. به گفته او،  اگر با همان وضعیتی که در اسفند شاهد بودیم،   مصرف آب پیش می رفت به طور قطع در تابستان با مشکل مواجه شده و ناچار به قطعی و جیره بندی می شدیم.

به گفته او، در حال حاضر 60 درصد مردم تهران زیر خط نرمال، 20 درصد بین خط نرمال و کمی بیش از نرمال، 20 درصد بیش از الگوی مصرف و پنج درصد هم بیش از اندازه آب مصرف می کنند.

این مقام مسئول در شرکت آب و فاضلاب تهران با بیان اینکه مناطق یک، دو و سه شهرداری تهران پرمصرف‌ترین مناطق استان تهران در بخش مصرف آب شرب هستند، افزود: سرانه مصرف آب در تهران 250 لیتر در شبانه روز است که این شرایط در اسفندماه به 290 لیتر افزایش یافته بود.

در پساب تهران هم کرونا یافت نشد
با وجود حجم بالای مصرف اما مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب تهران می گوید که هیچ گاه اجازه افت کیفیت آب را ندادیم. او که کیفیت آب شرب مصرفی را خط قرمز وزارت نیرو می داند، گفت : در آب شهرهای پیشرفته ای همچون در پاریس و لندن هم کرونا مشاهده شده بود اما حتی در پساب خروجی تهران هم کرونا نداشتیم چرا که میزان کلری که ما به آب اضافه می کردیم در بالاترین سطح استاندارد یعنی  0.8 میلی گرم قرار داشت. با وجود اینکه این کار هزینه بالایی را به ما تحمیل می کرد اما به خاطر سلامت مردم این کار انجام شد.

برچسب‌ها

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف