عضو هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران:
کرونا برای خرده فروشی آنلاین پولسازی کرد

رضا قربانی گفت: «کسب و کارهایی که در حوزه خرده فروشی آنلاین فعال بودند، رشدی را که چندساله باید طی می کردند به یکباره تجربه کردند.اما در حوزه فین‌تک‌ها بر عکس آنچه‌که در دنیا رخ داد، در ایران شاهد رشد چشمگیری نبودیم و در امور مالی و بانکی ضعیف عمل کردیم».

  • کد خبر: 1576
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: سه شنبه 14 بهمن 1399 - 10:23

رضا قربانی عضو هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه ای در گفت وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا گفت: بحث تاثیر کرونا بر کسب وکارهای مختلف را می‌توان به دوره‌های مختلف زمانی تقسیم کرد. در ابتدا شیوع بیماری کرونا شاهد شوک اولیه‌ای بودیم که به کسب و کارهای سنتی آسیب بسیار شدید وارد کرد.

قربانی ادامه داد: در آن شرایط وضعیت کسب و کارهای اینترنتی نسبت به کسب و کارهای سنتی بهتر بود اما این کسب وکارها نیز دو دسته شدند. یک دسته توانستند با شرایط هماهنگ شوند و به نوعی آماده چنین شرایطی بودند یا حداقل ساختارشان به صورتی بود که توانستند با وضعیت جدید همراه شوند.

این کارشناس حوزه فین تک، به کسب وکارهایی الکترونیکی که از کرونا آسیب دیدند اشاره کرد و توضیح داد: کرونا برای برخی دیگر از کسب وکارهای اینترنتی مانند گردشگری یا اقامتی یا فروش بلیط  و مواردی از این دست، شوک بزرگی بود که نتوانستند راه حلی برای عبور از مشکل تعطیلی‌ها و کاهش مسافرت‌ها و ... بیابند.
 

خرده فروشندگان آنلاین بسیار موفق بودند

قربانی  به موفقیت کسب و کارهای کوچک مجازی در دوران کرونا اشاره کرد و گفت: در برخی کسب و کارها که در حوزه خرده فروشی آنلاین فعال بودند شاهد رشد چشمگیری بودیم،‌رشدی که پیش‌بینی می‌شد طی چند سال رخ دهد، به یکباره اتفاق افتاد.

رگولاتورها مانع رشد برخی کسب وکارها شدند

قربانی در مورد پیامدهای کرونا بر فین‌تک‌ها هم گفت: در حوزه فین‌تک‌ها بر عکس آنچه‌ که در دنیا رخ داد در ایران شاهد رشد چشمگیری نبودیم.زیرا در ایران رگولاتورها به مانعی جدی تبدیل شدند و تحت تاثیر این مساله بسیاری از کسب وکارها نتوانستد به خوبی رشد کنند.

این کارشناس کسب وکارهای اینترنتی، به اثرات مثبت کرونا اشاره کرد و گفت: کرونا سبب شد بعد از سالها تلاش و بحث و بررسی در نهایت برای اولین بار احراز هویت دیجیتالی مجوز قانونی بگیرد تا دریافت کد بورسی و حضور مردم در بازار سرمایه تسهیل شود. این درحالی بود که پیش از این مقاومت جدی با این مساله وجود داشت. یا در رابطه با حذف نسخه‌های کاغذی بیمه شخص ثالت که در این زمینه هم با مخالفت‌های بسیاری مواجه بودیم با شیوع کرونا ضرورت این تغییر احساس شد. در همین رابطه حذف دفترچه بیمه درمانی و استعلام با کد ملی هم، در مرحله اجرایی شدن است.

در بحث ارزهای دیجیتالی و ماینرها ضعیف عمل شد

قربانی با ابراز تاسف از فرصت‌سوزی‌ها گفت:  به همان اندازه که در مواردی چون حذف نسخه کاغذی بیمه ثالث و غیره خوب عمل کردیم در حوزه ارزهای دیجیتالی و ماینرها به شدت ضعیف عمل شد.

او با انتقاد از نبود هماهنگی میان ارگان‌ها و سازمان‌ها گفت: از فرصت‌های مالی بر بستر فضای دیجیتالی به بهترین شکل می‌شد، بهره برد اما بحث‌هایی که از چندماه گذشته افزایش یافته و انگشت اتهام زنی که سمت نهادهای مختلف، رگولاتورها و وزارت خانه‌ها و... نشانه رفته، جز ایجاد اختلاف بی حاصل نتیجه‌ای نداشته است.

کرونا فرصتی برای ایجاد نئوبانک‌ ها بود

قربانی امکان ایجاد نئوبانک‌ها را از فرصت‌های کرونایی برشمرد و تصریح کرد: با شیوع کرونا پیش‌بینی ‌می‌شد شاهد شروع به کار بانک‌ های دیجیتالی یعنی نئوبانک‌ها که شعبه فیزیکی ندارند، باشیم، زیرا  بانک‌ها در مقطعی جزو مهمترین کانون‌های انتشار کرونا بودند. وقتی احراز هویت دیجیتالی را برای ورود افراد به بازار سرمایه پذیرفته‌ایم، می‌توانستیم در حوزه خدمات بانکی نیز این امر را بپذیریم اما دقیقا در حوزه های مهم مالی و بانکی بسیار ضعیف عمل کردیم.

او در مورد علت رشد کسب و کارهای آنلاین و بی نصیب ماندن برخی دیگر گفت:در بخش‌هایی که صاحبان مشاغل آنلاین با مردم ارتباط مستقیم داشتند و رگولاتورها نقشی نداشتند، شاهد رشد بودیم. یعنی جایی که رگولاتورها حضور نداشتند، کسب وکارها بهتر عمل کردند. حتی در کسب وکارهای خرد آنلاین شاهد رشد چند صددرصدی بودیم و بسیاری از این کسب وکارها به راحتی توانستند اعضای تیم خود را (آنهم در شرایط اقتصادی نامساعد و رکود ناشی از تحریم و کرونا) چند برابر کنند. یعنی در جاهایی که به در بسته رگولاتورها برخورد نکردیم، رشد خوبی اتفاق افتاد.

قربانی به آینده کسب وکارها آنلاین اشاره کرد و گفت: کرونا، حداقل 6 ماه دیگر یا حتی بیشتر با ما خواهد بو، بنابراین سبک زندگی و کسب وکارها بر اثر کرونا تغییر کرده‌اند و باید بپذیریم روش‌های سنتی کسب و کار دیگر پاسخگو نخواهد بود.

باید به سمت استفاده از فن‌آوری‌های نوین و هوش مصنوعی حرکت کرد

قربانی با مقایسه ایران و کشورهای همسایه در رابطه با کسب وکارهای آنلاین و نحوه مقابله با کرونا هم گفت: واقعیت این است با همه انتقاداتی که به عملکرد دولت و نهادهای سیاستگذاری  وارد می‌شود، نسبت به کشورهای منطقه، از همه بهتر عمل کردیم و حتی در بحث کسب وکارهای آنلاین هم کارنامه بدی نداریم.باید از تجربه‌های موفق کشورهای همسایه استفاده کنیم برای نمونه امارات در زمینه هوش مصنوعی رشد خوبی در این مدت تجربه کرد و نتیجه خوبی هم گرفت ما هم باید به سمت فن‌آوری‌های نوین و هوش مصنوعی حرکت کنیم.

 او تاکید کرد:بسیاری از کشورها در تاب آوری شکست خوردند و نباید به‌ آمارهای نه چندان دقیق کشورهای منطقه اعتنا کرد. ایران در بحث تاب آوری شرایط بهتری داشت و توانست بحران را در حد قابل قبولی کنترل کند.

 

بیشتر بخوانید

 

 

 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف