عرضه محصولات درمانی در وب تاریک
قیمت واکسن تقلبی کرونا چند است؟

صدها کالا و تجهیزات مربوط به کووید 19 و حتی واکسن تقلبی به قیمت 275 دلار در وب تاریک فروخته می‌شوند.

  • کد خبر: 1577
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: دوشنبه 13 بهمن 1399 - 09:53

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا به نقل از دیلی میل، تحقیقی جدید نشان می‌دهد تجهیزات مورد نیاز برای مقابله با ویروس کرونا مانند ماسک طبی، دارو و واکسن در وب تاریک عرضه شده‌اند. همچنین کلاهبرداران با استفاده از وب تاریک ونتیلاتور و دستورالعمل‌هایی در بحران همه گیری کووید 19 می‌فروشند.

دارک وب یا وب تاریک به شبکه‌ای گفته می‌شود که در دسترس عموم نبوده و بیشتر برای مقاصد غیرقانونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ردیابی فعالیت‌های آن و شناسایی افراد در آن دشوار یا غیرممکن است. در این شبکه اطلاعات جامعی نهفته شده که افراد ناشناس آن‌ها را مدیریت می‌کنند. فروشندگان مواد مخدر، هکرها، تروریست‌ها ،قاتل ها و افراد سودجو غالباً این دسته از افراد را تشکیل می‌دهند. دارک وب بخش کوچکی از دیپ وب یا وب پنهان است.

قیمت کالاهای عرضه شده در وب تاریک مختلف است و وب سایت‌ها نام‌هایی مرتبط با ویروس کرونا مانند covid-testing.in و coronavintheworld.com برخی تجهیزات محافظت شخصی در برابر ویروس کرونا را با قیمت 5 دلار عرضه می‌کند.

اما قیمت بقیه تجهیزات مرتبط با ویروس کرونا در وب تاریک مختلف است؛ مثلاً داروها از 33 دلار، تست ویروس کرونا با قیمت 250 دلار و ونتیلاتور با بهای 1400 دلار در این پلتفرم عرضه شده‌اند.

دستورالعمل برای سرقت از افراد نیز به قیمت 75 دلار در وب تاریک به فروش می‌رسد. بهای سوابق پزشکی 130 دلار و واکسن‌های تقلبی کووید 19 حدود 275 دلار است.

این در حالی است که نخستین واکسن تقلبی در ماه مارس سال گذشته در وب تاریک عرضه شده اما نخستین واکسن کارآمد در ماه دسامبر 2020 تأیید شد.

به گفته محققان، قانونگذاران باید با استفاده از این اطلاعات، ریسکی را بسنجند که چنین بازاری برای سلامت عمومی به وجود می‌آورد.

این نتایج بخشی از تحقیقی است که یک ریاضی دانان دانشگاه لندن با همکاری انستیتو آلان تورینگ انجام داده‌اند و در ژورنال EPJ Data Science منتشر کرده‌اند.

آندرئا بارونچلی مؤلف ارشد پژوهش می‌گوید: ما از یافته‌هایمان در وب تاریک شگفت زده شدیم. از سوی دیگر سرعت واکنش بازارهای تاریک به اخبار جعلی نیز ما را تعجب زده کرد.

در این تحقیق ذکر شده بین یکم ژانویه تا 16 نوامبر 2020 میلادی، 30 انجمن در وب تاریک رصد و 851 هزار و 199 مورد کالا کشف و فهرست شدند.

از 788 سایت، 13 مورد به طور خاص به فروش تجهیزات کووید 19 تعلق داشتند.

 

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف