گزارش پایگاه خدمات تحقیقاتی کنگره آمریکا نشان می‎‌دهد
ضرر 3 تا 6 درصدی کرونا به اقتصاد

برآوردهای صورت گرفته در گزارش پایگاه خدمات تحقیقاتی کنگره آمریکا نشان می‎‌دهد ویروس کرونا می‌تواند 3 تا 6 درصد رشد اقتصاد جهان در سال جاری را از بین ببرد.

  • کد خبر: 159
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: چهارشنبه 22 مرداد 1399 - 13:36

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا (coronomy.ir) گزارش پایگاه دولتی خدمات تحقیقاتی کنگره آمریکا حاکی از آن است که خسارت‌های اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا در جهان در سال 2020 به کاهش رشد 3 تا 6 درصدی اقتصادی منجر می‌شود. گمان می‌رود رشد تا حدودی در سال 2021 بهبود پیدا کند، البته با این فرض که موج دوم عفونت‌ها رخ ندهد. پیامدهای اقتصادی ناشی از شیوع کرونا، موجب افزایش ریسک رکود اقتصادی و بیکاری در سطوحی که از رکود بزرگ دهه 1930 به این سو دیده نشده است، می‌شود.

بر اساس این گزارش، هزینه‌های انسانی مربوط به جان‌های از دست رفته اثری دائمی بر رشد اقتصادی جهان خواهد گذاشت و علاوه بر این، هزینه خروج از فقر را افزایش می‌دهند. شیوع کرونا همچنین می‌تواند موجب افزایش ناآرامی‌های مدنی شود. تجارت جهان نیز ممکن است بسته به عمق و میزان رکود اقتصادی جهان، بین 13 تا 32 درصد کاهش یابد و عوارض اقتصادی سنگینی را بر کشورهای درحال توسعه و اقتصادهای نوظهور سبب شود. با همه آنچه گفته شد، تاثیر تمام و کمال این ویروس تا زمانی که اثرات ناشی از همه‌گیری به اوج خود نرسند، مشخص نخواهد شد.

این گزارش در بخش دیگری به بررسی پیش‌بینی‌های بانک جهانی در خصوص رشد اقتصادی کشورهای مختلف پرداخته است. بانک جهانی در گزارش ماه ژوئن خود، رشد اقتصادی ایران را در سال 2019 حدود 8.2- درصد اعلام کرده بود و پیش‌بینی کرده است این رشد در سال 2020 به 5.3- درصد برسد. این نهاد بین‌المللی پیش‌بینی کرده است که رشد اقتصادی ایران در سال 2021 مثبت شده و به 2.1 درصد برسد.

دریافت فایلdownlod

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف