وضعیت اقتصاد ترکیه در مواجهه با کرونا

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در بهمن ماه به بررسی و ارزیابی وضعیت اقتصاد ترکیه در مواجهه با پاندمی کرونا، چشم ‏انداز اقتصادی آن و توصیه‏ های OECD برای بهبود اقتصادی این کشور اپرداخته است.

  • کد خبر: 1590
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: سه شنبه 14 بهمن 1399 - 09:40

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، ترکیه پس از موفقیت اولیه در مبارزه با بیماری همه‏ گیر کووید-19 و بازگشت اقتصادی قدرتمند، با خیزش مجدد کرونا با شرایطی مواجه خواهد شد که سیستم سلامت کشور، منابع عمومی، انسجام اجتماعی و پایداری اقتصاد کلان را تحت فشار قرار می‏ دهد. اگرچه تاثیر همه‏ گیری کووید-19 بر فعالیت‏ های اقتصادی ترکیه، دیرتر از سایر کشورهای منطقه رخ داد، اما شدت آن زیاد بود.

ترکیه به لطف زیرساخت‏ های مراقبت‏ های ویژه و قرنطینه ‏های هدفمند، در مرحله نخست همه ‏گیری کووید19، به‏ طور موثری موفق به مهار تعداد موارد مبتلا به کووید-19 شد. با این حال، پس از کاهش اقدامات مهارکننده در ژوئن 2020، تعداد مبتلایان مجددا افزایش یافت و در پاییز به اوج خود رسید. اشتغال و تقاضای کل که در موج اول به شدت منقبض شده بود، پس از حمایت‏ های دولت دوباره رشد کرد. با این حال، ترکیه مجددا با موج دیگری از همه ‏گیری روبه‏ رو است.

مقدمه هراقدام سیاستی (به جز سیاست پولی) که بر ترازنامه بانک مرکزی تاثیر بگذارد ترکیه پس از موفقیت اولیه در مبارزه با بیماری همه گیر کووید-19  و بازگشت اقتصادی قدرتمند، با احیای مجدد مواردی مواجه است که سیستم بهداشت کشور، منابع عمومی، انسجام اجتماعی و پایداری اقتصاد کلان را تحت فشار قرارمی دهد. دارایی های عمومی فرصتی برای حمایت بیشتر دولت از خانوارها و مشاغل مورد نیاز فراهم می کند، اما این امر باید تحت چارچوب سیاست های مالی، شبه مالی، پولی شفاف و قابل پیش بینی انجام شود. در مراحل ابتدایی همه گیری، کمبودها در چارچوب اقتصاد کلان بر اعتماد به نفس بازار تأثیر گذار بوده و باعث ایجاد تنش در صرف ریسک، حرکت سرمایه و نرخ ارز می شود که این امر پاسخ سیاست  های کلان در برابر بحران را پیچیده می کند. همچنین خواسته ها و فرصت های جدید برای تغییر ساختاری در بخش تجارت بوجود آمد. اصلاحات در بازار محصولات، کار و سرمایه، همراه با ارتقا جامع آموزش حرفه ای، رسمی سازی فعالیت های تجاری مورد نیاز،تعادل مجدد ترازنامه های شرکت با سرمایه سهامداران خارجی و مدرنیزاسیون دیجیتالی گسترده راتسریع کرد. پس از آن نیز مسیر رشدی قویتر،پایدارتر و فراگیرتر پساکووید در دسترس خواهدبود.
 
نسخه کامل این گزارش در زیر قابل دریافت است.


بیشتر بخوانید:

دریافت فایلdownlod