کرونا کارهای خانه‌ و خانه‌داری زنان را چندبرابر کرد

مطالعه‌ اخیر مجمع جهانی اقتصاد نشان می‌دهد با اینکه همه‌گیری کووید19 و رکود اقتصادی ناشی از آن، همه افراد و گروه های اجتماعی را سخت متضرر کرده است. اما زنان بیشتر تحت تاثیر آثار منفی کرونا بوده‌اند. گزارش جدید زنان سازمان ملل متحد شواهد واضحی را نشان می‌دهد که اگرچه هر دو جنس شاهد افزایش کار بدون حقوق بوده‌اند، اما بار بیشتری روی زنان است.

  • کد خبر: 1593
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: سه شنبه 14 بهمن 1399 - 11:42

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا، به نقل از مجمع جهانی اقتصاد، حتی قبل از همه‌گیری، زنان به طور متوسط سه برابر مردان به کارهای خانه، مراقبت از کودکان و مراقبت از عزیزان آسیب‌پذیر یا مسن می‌پرداختند. محدودیت‌های گسترده در زندگی روزمره، تعطیلی مدارس، اخلال در مشاغل و افزایش زیاد کار در خانه باعث شده است که بسیاری از کارها وقت گیرتر و دشوارتر باشند. بطور کلی زنان بیشتر از مردان در هر جنبه از زندگی در خانه دچار افزایش کار شده‌اند. همچنین داده‌ها نشان می‌دهند که بیشتر مردان کار خاصی در خانه نمی‌کنند.

تقریباً یک سوم زنان گزارش می‌کنند که زمان بیشتری را برای پخت و پز و وعده‌های غذایی صرف می‌کنند، در حالی که این رقم برای مردان کمتر از یک پنجم است. و حتی نیمی از مردان می‌گویند که به طور معمول در تهیه‌ی غذا مشارکت ندارند.

هنگام مشاهده‌ی مراقبت از کودکان، تصویر مشابهی پدیدار می‌شود. تحقیقات انجام شده برای زنان سازمان ملل توسط ایپسوس در 16 کشور نشان داد که تا قبل از همه‌گیری، زنان به طور متوسط 26 ساعت در هفته به مراقبت از کودکان می‌پرداختند، در حالی که این میزان برای مردان 20 ساعت در هفته بوده است. اکنون این میزان برای زنان 5.2 ساعت و برای مردان 3.5 ساعت افزایش یافته است. در نتیجه، اکنون زنان بطور میانگین تقریباً معادل یک شغل تمام‌وقت، به مراقبت از کودکان بدون حقوق می‌پردازند.  بین مناطق مختلف تفاوت‌هایی وجود دارد. در مقایسه با کشورهای ثروتمند، این تأثیرات در کشورهای فقیرتر در آمریکای لاتین، آسیا و آفریقا بیشتر بوده است.

تأثیر کلی این وضعیت این است که پیشرفت تدریجی به سمت برابری جنسیتی که در دهه‌های اخیر دیده شده است، نه تنها می‌تواند متوقف شود، بلکه روند معکوس نیز بگیرد.

در سال گذشته به طور کلی بیش از 28 میلیون زن بالای 25 سال بازار کار را در 55 کشور با درآمد بالا و متوسط ترک کرده‌اند، در حالی که 24 میلیون مرد مجبور به ترک شغل خود شده‌اند. با توجه به اینکه زنان از قبل کمتر در نیروی کار حضور داشتند، این تهدیدی جدی برای وضعیت اقتصادی تعداد زیادی از زنان است. در مقیاس جهانی، تصور می‌شود که همه‌گیری 47 میلیون زن و دختر دیگر را به فقر شدید تا سال 2021 سوق دهد.

علیرغم شواهد واضح مبنی بر اینکه زنان از نظر اقتصادی از اثرات همه‌گیری بیشتر رنج می‌برند، اکثریت قریب به اتفاق اقداماتی که توسط سیاست‌گذاران وضع شده است، کمکی به حل این مشکل نکرده است. با این حال، موارد استثنایی قابل توجهی نظیر  افزایش پرداخت ماهیانه‌ی کمک هزینه کودک در کشور‌هایی مانند آرژانتین، گسترش برنامه‌های مرخصی والدین با حقوق در ایتالیا و بلژیک و حمایت مالی از مراقبت از کودکان یا باز نگه داشتن مهد کودک (مانند استرالیا) یا جبران خسارت به والدین تحت تأثیر تعطیلی‌ها (مانند آلمان و کره جنوبی) وجود دارد.

 بیشتر بخوانید:

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف