بهبودیافتگان کرونا می توانند یک دوز واکسن تزریق کنند

نتایج یک بررسی نشان می دهد افرادی که پیش از این به کروناویروس آلوده شده‌اند تنها به تزریق یک دوز از واکسن نیاز دارند.

  • کد خبر: 1599
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: سه شنبه 14 بهمن 1399 - 14:44

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا به نقل از شبکه خبری سی ان ان، در این بررسی مشخص شد افرادی که پیش از این به کروناویروس آلوده شده بودند با تزریق یک دوز از واکسن، سطح آنتی بادی در بدن آنان برابر یا بیشتر از افرادی بوده که دو دوز از واکسن را دریافت کرده یا به این ویروس آلوده نشده بودند.

محققان در این مطالعه اولیه که مشابه آن تاکنون انجام نشده ادعا کرده‌اند: به نظر می‌رسد افرادی که پیش از این به کروناویروس آلوده شده‌اند بعد از تزریق اولین دوز، عوارض جانبی عمومی تری همچون خستگی، تب و درد عضلانی در آنان مشاهده شود که مشابه با شرایطی است که می‌تواند در سایر داوطلبان پس از دریافت دوز دوم واکسن ایجاد شود.

در این بررسی 109 داوطلب واکسیناسیون مشارکت داشتند که 41 نفر از آنان پیش از این به کروناویروس آلوده شده بودند. همچنین به نوع واکسن دریافتی و شدت بیماری آنان اشاره نشده‌است.

افرادی که پیش از این به کروناویروس آلوده نبودند در 9 تا 12 روز نخست پس از واکسیناسیون، میزان به نسبت پایینی از آنتی بادی در آنان مشاهده شد و افرادی که پیش از این به ویروس آلوده شده بودند در مدت چند روز پس از واکسیناسیون، سطح آنتی بادی آنان به سرعت افزایش یافته به طوری که 10 تا 20 برابر بیشتر بوده‌است.

بیشتر بخوانید:

این شبکه گزارش می‌دهد: هرچند مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریها در آمریکا توصیه کرده است که افراد حتی در صورت ابتلا به بیماری کووید-19 باید واکسن تزریق کنند زیرا هنوز مشخص نیست محافظت آنتی بادی تا چه زمان ادامه پیدا می کند.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف