شانه‌ساز:
واکسن اسپوتنیک 95 درصد ایمنی ایجاد می‌کند

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: واکسن اسپوتنیک روسیه طی دو سه روز آینده وارد کشور می‌شود، این واکسن تا حدود 95 درصد ایمنی ایجاد می‌کند و مورد تایید سازمان غذا و دارو قرار گرفته‌است.

  • کد خبر: 1606
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: چهارشنبه 15 بهمن 1399 - 13:17

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا به نقل از ایرنا، محمدرضا شانه‌ساز روز چهارشنبه در نشست خبری آنلاین افزود: سازمان غذا و دارو تنها مرجع قانونی تایید دارو و واکسن در ایران است و افرادی که اظهار نظر می کنند باید اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل کنند، واکسن اسپوتنیک روسیه ایمنی زایی مطمئن و بالای 95 درصد.عوارض آن هم ناچیز است.
وی گفت: همکاران سازمان غذا و دارو همه مسائل مربوط به این واکسن را بررسی کرده اند تاکنون هیچ عارضه خاصی در مورد آن دیده نشده بنده باید در پاسخ افرادی که اظهار نظر غیرکارشناسی می کنند بگویم که بهتر است قبل از هر گونه اظهار نظر اطلاعات خود را تکمیل کنند. بسیاری از آنان در حوزه خود بسیار آگاه و صاحبنظر هستند اما سازمان غذا و دارو کار خود و وظیفه خود را بلد است و به درستی وظیفه خود را انجام می دهد.
شانه ساز در پاسخ به ایرنا درباره واکسن های بعدی وارداتی به کشور نیز گفت: بعد از روسیه سبد واردات واکسن ایران از کشورهای چین، هند و کوبا است. در مورد کوبا بیشتر بحث انتقال تکنولوژی مطرح است. روش های مختلفی برای تولید واکسن در دنیا دنبال می شود، روش کمپانی هندی مشابه واکسن آسترازنکاست که واردات واکسن از این کمپانی نیز در سبد واردات متنوع ایران وجود دارد.
رئیس سازمان غذا و دارو افزود: به دنبال تبلیغ هیچ کالایی نیستیم اما کمیسیون قانونی ماده 20 سازمان غذا و دارو بالاترین مرجع قانونی تایید دارو و واکسن است که از سال 34 برای صدور مجوز فعالیت می کند. گروهی از متخصصان در این زمینه فعال و نیز کار خود را بلد هستند و اجازه تولید یا واردات می دهند.

بیشتر بخوانید:


وی گفت: برای واردات چند فاکتور داریم. اول اینکه در کشور سازنده به تعداد زیاد مصرف شده باشد. واکسن روسی بیش از 1.5 میلیون دوز در روسیه مصرف شده است. دوم اینکه کشورهای قانونمند در حوزه دارو آن را خریداری کرده باشند و در مورد واکسن اسپوتنیک روسیه کشورهایی  مثل آرژانتین و برزیل نیز آن را خریداری کرده اند. ایران شانزدهمین کشور خریدار این واکسن است و 25 کشور سفارش خرید این وا کسن را داده اند.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف