تمهیدات تازه برای دریافت مقرری حمایتی دولت
چه کسانی و چرا از بیمه بیکاری کرونا جا ماندند؟

بر پایه تازه‌ترین آمارهای اعلام شده از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکنون 863 هزار و 605 نفر برای دریافت مقرری بیمه بیکاری ثبت نام کرده‌اند که از این تعداد 723 هزار و 496 نفر حائز شرایط دریافت بیمه بیکاری شناخته شده‌اند. اما بازماندگان چه کسانی هستند و چرا هنوز این مقرری را دریافت نکرده‌اند؟

  • کد خبر: 161
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: شنبه 25 مرداد 1399 - 11:32

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا (coronomy.ir) وزارت کار همزمان با شیوع کرونا اعلام کرده بود کارگرانی که به دلیل شیوع ویروس کرونا بیکار شده اند، پس از شناسایی از طریق سامانه‌ای ویژه، به مدت سه ماه (اسفند، فروردین و اردیبهشت) بیمه بیکاری حوادث غیرمترقبه دریافت خواهند کرد. دولت نیز برای تامین منابع این بخش 5 هزار میلیارد تومان برای کمک به صندوق بیمه بیکاری اختصاص داد.

اما در این بین برخی از کارگرانی که شغلشان را از دست دادند بنا به دو دلیل «ثبت اشتباه شماره حساب یا شماره تماس» و «عدم ثبت نام در سامانه بیمه بیکاری و مراجعه صرف به ادارات کار و مراکز کاریابی» موفق به دریافت بیمه بیکاری نشدند. طبق آمار سازمان تامین اجتماعی حدود 10 درصد از کارگران موفق به دریافت این مقرری نشده‌اند.

اما کارگرانی که در خرداد ماه بیکار شده‌اند یا در خرداد ماه نیز نتوانسته‌اند بازگشت به کار داشته باشند، چطور؟ این کارگران جامانده از بیمه بیکاری، برای دریافت مقرری خود باید جهت احراز هویت به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنند و سپس مطابق با پیامک ارسالی از سوی وزارت تعاون، وارد سامانه prkar.mcls.gov.ir شوند.

همچنین در صورتی که بیکاری افراد از اسفند ماه سال گذشته تاکنون استمرار داشته و یا اینکه از ابتدای خرداد ماه بیکار شده اند، باید باز هم به سامانه prkar.mcls.gov.ir مراجعه کنند.

خبرگزاری مهر در گزارشی در این باره نوشته است که اگر افراد قبلاً در سامانه prkar.mcls.gov.ir احراز هویت شده اند، دیگر نیازی به احراز هویت مجدد نیست و با ورود پسوردی که در اختیار دارند می‌توانند وارد سامانه جامع روابط کار شود و زیرسامانه بیمه بیکاری را انتخاب و مدارک مورد نیاز مربوط به علت بیکاری و … را آپلود کند.

بر پایه این گزارش، مطابق با اطلاعات جمع آوری شده از کاریابی‌ها و ادارات کار، 14 هزار نفر صرفاً به این مراکز مراجعه کرده اند که جزو جاماندگان محسوب شده و از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیامک دریافت کرده اند.

بر این اساس، مطابق با ماده 7 قانون بیمه بیکاری، میزان مقرری بیمه بیکاری مطابق با بند ب ماده 7 قانون بیمه بیکاری 55 درصد متوسط مزد یا حقوق یا کار مزد روزانه بیمه شده است. البته ذکر این نکته نیز ضروری است که مبلغ بیمه بیکاری نباید از حداقل مزد مصوب شورای عالی کار در هر سال کمتر باشد و همچنین نباید از 80 درصد متوسط مزد یا حقوق او بیشتر باشد. پرداخت‌ها بر اساس جدول زیر خواهد بود.

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف