سرانجام آن روز رسید
جزئیات آغاز واکسیناسیون در ایران/ یک میلیون و 300 هزار نفر تا پایان سال واکسینه می‌شوند

واکسیناسیون همگانی از فردا با تزریق 1000 دوز واکسن کووید19 به کادر درمان بخش‌های مربوط به کرونا در بیمارستان‌ها آغاز می‌شود.

  • کد خبر: 1649
  • نسخه چاپی
  • تاریخ خبر: دوشنبه 20 بهمن 1399 - 09:54

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا به گفته مسئولان وزارت بهداشت تا پایان سال 99، گروه آسیب‌پذیر فاز یک که حدود یک میلیون و 300 هزار نفر هستند، واکسینه می‌شوند. واکسیناسیون با روزانه 1000 نفر آغاز خواهد شد و سپس با توجه به ارزیابی مجدد سیستم، روزانه 5 هزار، 10 هزار و به صورت تصاعدی افزایش می‌یابد. تاکنون 20 هزار دوز واکسن کووید 19 وارد شده و هفته آینده نیز 100 هزار دوز دیگر وارد خواهد شد و به همین ترتیب محموله‌های بعدی نیز وارد خواهند شد.

فردا در یک مراسم نمادین واکسیناسیون همگانی رسما آغاز می‌شود و اولین گروهی که واکسینه می‌شود، پرسنل بخش کرونا و پرسنل ICU که مستقیماً با افراد مبتلا به کووید 19 سر و کار دارند، خواهد بود. بعد از آن سالمندان، معلولین و جانبازانی که در مراکز ویژه هستند، واکسینه خواهند شد.

واکسن در مرحله اول به کسانی تزریق می‌شود که تست مثبت PCR نداشته باشند، اما به طور کلی در پروسه واکسیناسیون منعی برای تزریق به افرادی که قبلاً مبتلا شده‌اند،وجود ندارد.

واکسیناسیون کووید 19 رایگان است و از طریق شبکه بهداشت و درمان انجام خواهد شد، همچنین برای انجام واکسیناسیون کووید 19 هیچ گونه اجباری وجود ندارد، هر کسی که بخواهد می‌تواند داوطلبانه واکسینه شود و اجباری در کار نیست.

بنابر اعلام دفتر بیماری های قابل پیشگیری با واکسن مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، واکسن اسپوتنیک وی روسیه در مواردی ممنوعیت مصرف دارد. به عنوان مثال در دوره بارداری و شیردهی نباید از این واکسن استفاده کرد. همچنین افرادی که سابقه واکنش‌های حساسیتی شدید و وجود هر گونه بیماری حاد با یا بدون تب دارند که البته این افراد حدود دو هفته بعد از  بهبودی می توانند برای تزریق این واکسن مراجعه کنند. از طرفی واکسن برای افراد زیر 18 سال مجوز مصرف ندارد. علاوه بر این، افرادی که به دنبال تزریق نوبت اول این واکسن دچار هر نوع عارضه شدید مانند آنافیلاکسی یا واکنش حساسیتی منتشر شدید، تشنج، تب بالای 40 درجه و ... شده‌اند، منع مصرف نوبت دوم واکسن را دارند.

تعداد نوبت دریافت این واکسن دو نوبت است که به فاصله 21 روز از یکدیگر تجویز می‌شود. باید توجه کرد که توصیه می‌شود که این فاصله حداقل 21 روزه رعایت شود، اما اگر فردی با تاخیر مراجعه کرد، منعی برای تجویز نوبت دوم وجود ندارد.  

 

 

برچسب‌ها

ارسال دیدگاه ها

پیغام شما با موفقیت ارسال شد
کاراکترهای باقی مانده : ( 1000) حرف